Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Viva Musica! uvedie open air operu Kráľ Teodor v Benátkach

jún 26, 2015 - 16:11
Letný medzinárodný hudobný festival Viva Musica!, prichádza do Bratislavy i tento rok s viac než lákavým hudobným programom plným exkluzívnych hudobných hostí. Okrem zvučných mien hudobného sveta festival tentoraz hostí aj predstavenie Operného štúdia Slovenského národného divadla – inscenáciu Kráľ Teodor v Benátkach, v hudobnom naštudovaní dirigenta Mariána Lejavu a v réžii mladej opernej režisérky Lenky Horinkovej.
Foto: 

Heroicko-komická operná dráma talianskeho skladateľa Giovanniho Paisiella, v úprave Hansa Wernera Henzeho  rozpráva príbeh o zadlženom dobrodruhovi, samozvanom kráľovi Korziky a podvodníkovi Teodorovi. Ten sa naoko zamiluje do krásnej Lisetty, dcéry miestneho hostinského. Väčší "pôvab" má však v jeho očiach peňaženka Lisettinho otca. To sa však nepozdáva jej skutočnému snúbencovi Sandrinovi, ktorý sa rozhodne situáciu vyriešiť tak, že na odvážneho Teodora pošle vymáhačov dlhov. Do deja sa zapletie aj Teodorova sestra Belisa, prostredníctvom ktorej chce Teodor vyriešiť svoje dlhy práve sobášom s domnelým boháčom, sultánom Acmetom. Uistený sultánovou klamlivou podporou rozdá svojim známym štátne tituly. Pravda však vychádza na povrch. Zatknutý a odsúdený Teodor si v štádiu totálneho bankrotu uvedomuje, že na svete neexistuje nič, čo by bolo nemenné a stále.

„Kráľ Teodor v Benátkach je tragická fraška a zároveň návod, ako sa vyrovnať s dezilúziou života a s útokmi obchodníkov s lepšou budúcnosťou. Pri práci na tejto opere sme často skloňovali slová podvodník, dlh, mafia, ilúzia, „šmejd“. Slová, ktoré sa vlastne skloňujú dennodenne v médiách a bežných rozhovoroch. Vo svojich témach je Paisiellova opera rovnako aktuálna ako pred dvestotridsiatimi rokmi. Aj dnes máme samozvaných kráľov, ktorí parazitujú na spoločnosti. Nechajú ju vykrvácať a potom zmiznú za hranice hľadať nové obete. Je strašidelné, aké je to všetko detsky ľahké. Ponúkajú to, čo človek potrebuje rovnako ako soľ. Rozprávku. Vieru, že zajtra si kúpite všetko. Pokiaľ na konci cesty nevidno cieľ a frustrácia ovláda rozum, prichádzajú nebezpečne lacní králi s riešením. A nič nie je proti ním účinnejšie ako humor. To je Paisiellov odkaz pre každú nastupujúcu generáciu. Ostaňte „cool“, nedajte sa klamať a okrádať peniazmi o čas.“ hovorí o tematickej aktuálnosti opery režisérka Lenka Horinková.

Opera Kráľ Teodor v Benátkach vznikla v rámci nového projektu Opery SND s názvom Operné štúdio, ktoré ponúka príležitosť mladým tvorcom a interpretom. Podľa vzoru svetových operných domov tak Slovenské národné divadlo vytvára nové príležitosti, ktoré formujú priestor nielen pre mladých tvorcov, ale aj pre mladých divákov.

Odštartujte leto open air operou, ktorá hravým spôsobom rozpráva nadčasový príbeh špekulantov a podvodníkov nielen vtedajšej, ale i dnešnej doby.

Pod dirigentskou taktovkou Mariána Lejavu, v réžii Lenky Horinkovej sa vám už 28. júna o 20.00 hod na Hlavnom námestí v Bratislave predstavia začínajúce hviezdy slovenskej a českej opernej scény ako Blanka Jílková, Boris Prýgl, Andrea Nemcová, ruský tenor Ruzil Gatin, rakúsky tenor Klaus Dieter Paar a mnohí ďalší...

mih, Foto: SND

- - Inzercia - -