Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

NESTRAŤTE V NOVOM ROKU ÚSMEV

január 04, 2019 - 14:31
Poriadna dávka sladkých nápojov, horúcich i studených lahodných pokrmov a kilá sladkostí. Pre chrup sú vianočné sviatky jednou z najzaťažujúcejších častí roka. Nepodceňujte ošetrenie kazov a problémov včas. Inak vám môže zhoršujúci sa problém vo vašich ústach spôsobiť v roku 2019 poriadnu bolesť i finančnú ujmu.
Foto: 
shutterstock.com

Iba polovica dospelých Slovákov chodí na každoročné preventívne prehliadky k zubárovi. Odhalila to najnovšia štatistika Národného ústavu zdravotníckych informácií. Miera prevencie u Slovákov sa pritom poľa údajov vekom zhoršuje. V roku 2016 prišlo na preventívne vyšetrenie takmer 70 percent mladistvých a od dovŕšenia osemnásteho roku života chodíme na prehliadky chrupu stále menej často. „Ak má pacient kaz a odhalený nerv, neliečený problém môže spôsobiť problémy so srdcom. Ak sa dlhodobo neliečený pokazený zub nachádza na hornej čeľusti, kaz môže spôsobiť ochorenia mozgu, ktoré môžu dokonca viesť k smrti pacienta,“ upozorňuje MUDr. Philipp Zeitler, stomatológ v ProCare Centrál Bratislava. Ak viete o tom, že máte zubný kaz a za posledných dvanásť mesiacov ste neboli na preventívnej stomatologickej prehliadke, za všetky ošetrenia si zaplatíte sami a plnú sumu. Mastný účet je však len jedným z množstva vzniknutých problémov. „Po vypadnutí plomby by ste mali okamžite navštíviť zubára. Otvorený zub sa kazí ďalej a hrozí riziko poškodenia koreňa zubu. Pri ošetrení a zrezávaní zubu zároveň hrozí, že sa jeho stenčené steny zlomia. Nasleduje vytrhnutie a vznikne nutnosť zaplniť dieru implantátom alebo mostíkom, čo je drahá záležitosť,“ hovorí MUDr. Zeitler a pokračuje, „zároveň si treba uvedomiť, že čím dlhšie čakáme, tým je kaz hlbší a ošetrenie viac bolí, pretože anestézia nemusí byť natoľko účinná. Ak sa navyše vytvorí absces, pacient musí užívať antibiotiká, ktoré následne zaťažia celý organizmus.“

POZOR NA ZVÝŠENÉ RIZIKÁ

„Zvýšeným rizikom vzniku zubného kazu sú postihnutí pacienti, ktorí užívajú psychofarmaká, i tí, ktorí podstupujú alebo nedávno podstúpili rádioterapiu. Ďalšími rizikovými faktormi je pitie sladených bublinkových nápojov, energetických drinkov a nedostatočná dentálna hygiena,“ vysvetľuje stomatológ.

SPOZNAJTE SVOJHO HYGIENIKA

Stomatológovia odporúčajú pacientom dve preventívne návštevy u zubného lekára za rok. Minimom je jedna návšteva. „Minimálne raz za rok zároveň odporúčam návštevu u dentálneho hygienika. Nielenže pacientovi dôkladne vyčistí chrup, ale odhalí i prípadné nedostatky v doterajšej ústnej hygiene, poučí pacienta o špecifických rizikách vzniku zubného kazu v jeho ústach a naučí ho správne sa o zuby starať,“ prízvukuje MUDr. Zeitler.

- - Inzercia - -