Dnes je nedeľa, 14.august 2022, meniny má: Mojmír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Deficit bude zrejme podľa Počiatka vyšší ako 4,6 % HDP

december 06, 2011 - 12:57
Rozpočtový deficit v budúcom roku bude zrejme výrazne vyšší, ako ho v upravenom rozpočte plánuje vláda. V rozprave k návrhu rozpočtu to za poslanecký klub Smer-SD uviedol poslanec a exminister financií Ján Počiatek.
Foto: 

Návrh je totiž napriek pozmeňujúcemu návrhu navyšujúcemu deficit z pôvodných 3,8 % hrubého domáceho produktu na aktuálnych 4,6 % výkonu ekonomiky podľa neho postavený na nereálnych a optimistických makroprognózach.

"Už aj to, že by bol v budúcom roku nulový rast, vyznie v súčasnej situácii optimisticky. A v takom prípade by deficit stúpol až na 6 percent," konštatoval vo svojom vystúpení. Ministerstvo financií a vláda napriek tomu podľa neho aktualizovať prognózy nechce, lebo by museli prísť aj s konkrétnymi opatreniami, ako túto situáciu riešiť, na čo momentálne nie je vôľa. Vláda pritom podľa poslanca Smeru-SD "vytrvalo arogantne" odmieta návrhy, ktoré môžu na príjmovej stránke situáciu vylepšiť. "Stále beriete ministerský plat, vozíte sa v limuzínach. Je čas konať," tvrdí Počiatek.

Poslanec za vládne KDH Július Brocka však Počiatkovi oponuje, že za jeho ministrovania bol do parlamentu predložený ešte nereálnejší rozpočet, čo sa napokon aj potvrdilo skutočným vývojom. "Vy ste pripravili rozpočet na rast 5 % a nakoniec bol pokles skoro 5 %," tvrdí Brocka.

Minister financií Ivan Mikloš Počiatkovi zase oponuje tým, že počas vlády Roberta Fica, keď bolo potrebné šetriť pri príprave rozpočtu na rok 2009, verejné výdavky Slovenska rástli najrýchlejšie z okolitých krajín a pritom Slovensko nemuselo zachraňovať banky. "Nevedeli ste vládnuť ani vtedy," tvrdí Mikloš.

Rovnako pripomenul exministrovi, že pripravil rozpočet na rok 2009 s odhadovaným hospodárskym rastom 5 %, nakoniec z toho bol 5-percentný pokles. Pripustil, že vývoj v budúcom roku môže byť horší, ako sa momentálne očakáva v rozpočte, je však potrebné vychádzať z oficiálnych prognóz. "Možno vývoj bude horší, ale nedá sa postupovať inak, ako robiť kvalifikované prognózy, ktoré sú verifikované odborníkmi," konštatoval.

Vystúpenie Jána Počiatka bolo v rámci rozpravy k zákonu roka druhým v poradí. Celkovo je pritom do rozpravy k návrhu rozpočtu prihlásených písomne 14 poslancov, z toho piati za poslanecké kluby. Po ukončení vystúpení písomne prihlásených poslancov sa budú môcť prihlásiť ďalší rečníci ústne.

Autor: SITA
Foto: SITA/Nina Bednáriková

- - Inzercia - -