Dnes je nedeľa, 03.júl 2022, meniny má: Miloslav
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Vydavateľský dom IKAR odovzdal ocenenia Zlatá a Platinová kniha najúspešnejším autorom za rok 2021

jún 21, 2022 - 21:52
Najviac ocenení opäť získali Táňa Keleová-Vasilková a Jozef Karika. Cenu literárnej kritiky, Zlaté pero 2021, si odniesla Mariana Čengel Solčanská za knihu Proces s mŕtvym.
Foto: 
Michal Bartek

V utorok 21. 6. 2022 udelilo vydavateľstvo IKAR na slávnostnom vyhlásení výročných cien za rok 2021 - Ikariáda – 3 Zlaté knihy, 4 Platinové knihy a cenu odbornej poroty Zlaté pero. Ocenenia boli odovzdané najúspešnejším autorom, ktorí dosiahli predaje viac ako 15 000 kusov v prípade Zlatej knihy a viac ako 25 000 kusov v prípade Platinovej knihy. Tri ceny si odniesla najúspešnejšia slovenská autorka Táňa Keleová-Vasilková a dve ocenenia bestsellerový autor trilerov a veľkých spoločenských románov Jozef Karika. Zlatú knihu získal aj Jozef Banáš za román Som Baťa, dokážem to! a Platinovú knihu dvojica autorov detských kníh Ivona Ďuričová a ilustrátor Adrián Macho za Zvieratká z abecedy. Vydavateľský dom a knižná distribúcia IKAR udeľuje ocenenia Zlatá kniha, Platinová kniha a Zlaté pero svojím najúspešnejším autorkám a autorom od roku 2000.

Táňa Keleová-Vasilková – kráľovná slovenského ženského románu

Spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková je stále najúspešnejšou slovenskou autorkou vôbec. Z jej románov sa doposiaľ predalo viac ako 1 500 000 kusov. Každá z jej kníh sa v priebehu pár mesiacov dostáva na 25 000 predaných kusov, čím spĺňa podmienky na získanie Platinovej knihy. Zlatú knihu si za rok 2021 odniesla Táňa Keleová-Vasilková za román Skúšky, ktorý písala v období pandémie. Je to doposiaľ jej najrozsiahlejší román. Platinové knihy získali jej predchádzajúce diela Rodinné klbko Manželky po rokoch.

Jozef Karika – stredoeurópsky fenomén

Knihy bestsellerového autora Jozefa Kariku s úspechom vychádzajú okrem Slovenska aj v Čechách, Maďarsku, Poľsku a Macedónsku. Takmer za všetky svoje knihy, či už sa jedná o trilery alebo rozsiahle spoločenské romány, získal ocenenia Zlatá alebo Platinová kniha. Dnes sa k nim pridáva Zlatá kniha za román Na smrť II: Bez milosti, druhú časť jedného z najkvalitnejších románov modernej slovenskej literatúry a Platinová kniha za druhú časť rozsiahlej spoločenskej ságy odohrávajúcej sa v deväťdesiatych a nultých rokoch na Slovensku s názvom V Tieni mafie 2 – Čas dravcov.

Zlaté knihy a Platinové knihy

Ocenenia získali aj ďalší úspešní autori vydavateľstva Ikar. Bestsellerový autor Jozef Banáš si odniesol Zlatú knihu za svoj historický román o významnej osobnosti československej histórie s názvom Som Baťa, dokážem to!

Platinová kniha bola udelená aj nádhernej detskej knihe Zvieratká z abecedy od autorskej dvojice Ivona Ďuričová Adrián Macho. Macho patrí k najúspešnejším slovenským ilustrátorom. Svetové meno si získal aj vytvorením ilustrovaných obálok k úspešnej sérii detských kníh o Harrym Potterovi. Jeho ilustrovaný box vytvorený k dvadsiatemu výročiu Harryho Pottera na Slovensku patrí medzi najkrajšie vydania na svete a bol vysoko ohodnotený aj tímom samotnej J.K. Rowling.

Zlaté pero

Ocenenie Zlaté pero každoročne udeľuje literárna kritika. Tento rok o ňom rozhodovala odborná porota v zložení: Dado NagyMartin KasardaViera Némethová Ivana Zacharová. Porota sa cenu rozhodla udeliť spisovateľke, scenáristke a režisérke Mariane Čengel Solčanskej za jej román o Jozefovi Tisovi Proces s mŕtvym. Z celkového počtu tridsať pôvodných diel z produkcie vydavateľstva IKAR sa do užšieho výberu dostali:

  1. Jonathan Gresty: Cudzincov kabát

  2. Václav Neuer: Priveľa podozrivých

  3. Radoslav Procházka: Brichtov boj

  4. Mariana Čengel Solčanská: Proces s mŕtvym

  5. Arpád Soltész: Zlodej

Slávnostným popoludním a tlačovou besedou sprevádzal moderátor a literárny publicista Dado Nagy a o hudobný sprievod sa postarala Zuzana Smatanová so skupinou. Ocenenia autorom odovzdali býva- lá výkonná riaditeľka vydavateľstva IKAR Valeria Malíková a nový generálny riaditeľ vydavateľstva IKAR Marek Néma.

- - Inzercia - -