Dnes je streda, 10.august 2022, meniny má: Vavrinec
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovenská legenda a repeťák Dušan Grúň oslávil 80 rokov

máj 28, 2022 - 09:13
Dušan Grúň legendárny spevák 60. a 70. rokov minulého storočia oslávil svoje 80. narodeniny. A to skutočne vo veľkom štýle. Koncert, ktorý zorganizovala jeho manželka Majka a Stredisko kultúry na Vajnorskej ulici v Bratislave bol „nabitý“ nemenej slávnymi gratulantmi. Na pódiu sa vystriedali také spevácke esá ako Peter Stašák, Marcela Laiferová, Karol Konárik, Otto Weiter, Maja Velšicová, Hergottovci a ďalší.
Foto: 
Ramon Leško

Legendárny repeťák a spevák s typickým zamatovým hlasom patrí ku slávnej generácii spevákov - Karol Duchoň, Jana Kociánová, Oľga Szabová, Marcela Laiferová. Dušan Grúň sa narodil v Žiline. Po maturite študoval na hutníckej fakulte v Ostrave, kde hrával v dixielande na trúbku. Neostal však verný  tomuto hudobnému nástroju, viac ho lákal spev. V roku 1964 nahral prvé piesne v Prahe s orchestrom Josefa Votrubu. Keď sa v roku 1965 vrátil do Bratislavy, vystupoval vyše tridsať s Orchestrom Juraja Velčovského. V rozhlase nahral viac ako 260 skladieb, vystupoval nespočetnekrát v televízii. Jeho nahrávky boli zaznamenané na desiatkach gramoplatní. Medzi jeho najväčšie hity patria skladby Butterfly, Nalej mi vína Malvína, Elena, Plavovláska, Starý rodný dom, Hrmí, Tak to mi je. Dušan Grúň pôsobil ako spevák niekoľko rokov aj v Nemecku. Pričom svoje spevácke umenie predvádzal spolu s českými superhviezdami - Karlom Gottom, Waldemarom Matuškom, Helenou Vondráčkovou. Účinkoval aj hudobno-zábavnom programe Repete, ktorý vysielala slovenská televízia a uvádzal známy šoumen Ivan Krajíček.

Šlágre roztancovali seniorov

„Drahý Dušan, veľmi ťa milujem, si moja láska, pán Boh mi ťa poslal,“takto sa mu vyznala pred všetkými na koncerte potláčajúc dojatie jeho manželka Majka, s ktorou žije už 56 rokov. „Je zážitok, že človek, ktorého celoživotným dielom je kultúra a umenie vystúpil na našom pódiu, tu u nás. Dušan Grúň je z našej mestskej časti, hlási sa k nej hlási a je hrdý na to, že je Novomešťan,“ povedal starosta mestskej časti Bratislava-Nové Mesto Rudolf Kusý. „Dušan Grúň je slovenská legenda, preto sme sa rozhodli ho podporiť. Dva týždne pred Bratislavou mal v Košiciach  koncerty, ktoré sme mu my zorganizovali. Držím Duškovi palce, obdivujem, že aj v takomto veku má taký elán. Vydržal päť koncertov v Košiciach v priebehu troch dní. Zaspieval svoje staré šlágre, bola tam super atmosféra, seniori prišli k pódiu a tancovali,“ uviedol Vladislav Stanko, majiteľ European institute Prag a poslanec Košíc, ktorý bol hlavným partnerom aj jubilejného koncertu v hlavnom meste.

Spevákovi prišla zagratulovať aj generálna riaditeľka vydavateľstva Star Production Mária Reháková. Na fotke spolu s Vladislavom Stankom, majiteľom European institute Prag a poslancom Košíc, ktorý bol hlavným partnerom jubilejného koncertu v hlavnom meste.

ram_0547.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_0735.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Oslávencovi prajeme veľa zdravia a energie, ktorú poslúcháčom cez svoj hlas prináša

- - Inzercia - -