Dnes je nedeľa, 03.júl 2022, meniny má: Miloslav
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Príbehy našich laureátok na Slovenku roka 2022 v kategórií Zdravotníctvo

máj 21, 2022 - 11:00
Začítajte sa do príbehov inšpiratívnych žien. Našich žien, ktoré nemali vždy na ružiach ustlané, ale postavili sa a aj v náročnejších časoch ukázali svetu svoju vnútornú silu. Pretože o tom je ženskosť. Byť nežná napovrchu a silná vo vnútri. Predstavujeme vám PharmDr. ZUZANU BAŤOVÚ, PhD, bývalú riaditeľku a generálnu tajomníčku Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.
Foto: 
Ramon Leško

Dôležitá je rovnováha medzi duchom a telom

Doktorka farmácie PharmDr. ZUZANA BAŤOVÁ, PhD. bola prvou ženou vo vedení Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, kde pôsobila ako riaditeľka a generálna tajomníčka služobného úradu. Keď ako šéfka tejto nezávislej inštitúcie posudkami, ktoré vypracoval jej tím, zabránila používaniu neregistrovanej ruskej vakcíny proti covidu, čelila kritike najmä predstaviteľov súčasnej vlády. Z postu riaditeľky odišla začiatkom roka 2022 na vlastnú žiadosť. Momentálne pôsobí v oblasti klinického skúšania liekov vo výskumnej vedeckej organizácii, ktorá sprístupňuje  nové spôsoby liečby aj slovenským pacientom.

Zuzana Baťová sa v čase pandémie stala symbolom nezlomnosti, ale ako hovorí, život ide ďalej a ona nerada bilancuje. „Predovšetkým sa sústreďujem na farmáciu, ktorá ma stále baví... A v živote sa snažím aplikovať životnú filozofiu bytia tu a teraz. Byť v prítomnosti, uvedomovať si ju a prijať ju takú, aká je. Snažím sa svoju myseľ krotiť, aby neblúdila v minulosti či budúcnosti. Jediný deň, keď je možné niečo skutočne spraviť alebo proste len byť, je dnes. Nie včera, ani zajtra...“  necháva nás vnímať svoje myšlienky rešpektovaná farmaceutka, ktorá vyštudovala  Farmaceutickú fakultu UK v Bratislave a ktorú k štúdiu inšpirovali rodičia, lekári. 

Vďačná za manažérsku skúsenosť

Na farmácii ju stále priťahuje neutíchajúca ambícia porozumieť, objaviť a vysvetliť fungovanie ľudského tela a v prípade ochorenia pomôcť pacientovi podaním lieku. „Na podanie správneho lieku, v správnej dávke a v správnom čase potrebujeme komplexne rozumieť a spojiť dva systémy – ľudské telo a mechanizmus účinku lieku,“ vraví Zuzana Baťová, ktorá pracovala v lekárni ako vedúca farmaceutka, ale aj ako manažérka v tomto odbore. „V poslednej pozícii to nebolo len o odbornosti, ale najmä o riadení organizácie. Som vďačná za manažérsku skúsenosť. Viem robiť aj to, ale je dôležité nájsť v práci rovnováhu medzi  povinnosťami  a tým, čo nás napĺňa,“ vraví Zuzana, ktorá aj počas voľného času delí aktivity tak, aby potešili telo aj ducha. „Chodievam na turistiku, bicyklujem, plávam. A potom si v tichu prečítam knihu, vypočujem dobrú hudbu, zájdem do divadla či filharmónie. Ak trávim tieto aktivity s blízkymi, priateľmi a pohárom dobrého vína, tak mi v týchto momentoch nič nechýba,“ smeje sa.  

Rešpekt k prírode a jej zákonitostiam

Fungovanie ľudského tela je pre Zuzanu Baťovú aj po rokoch praxe stále fascinujúce. „Najmä uvedomenie si, že telo funguje bez toho, aby sme ho vedome riadili. Nie je v kapacite jedného ľudského mozgu, aby do detailov pochopil všetky procesy v organizme. Keby sme sa mali sami vedome riadiť a každú sekundu rozhodovať o tom, ako dýchať, aká má byť frekvencia srdca, čo majú robiť naše hladké svaly, aká je hladina hormónov a aká je filtrácia cez obličky, tak by sme asi neprežili ani hodinu. K ovplyvňovaniu chorôb musíme preto pristupovať s rešpektom a znalosťou, že zmenu jedného orgánového systému môže ovplyvniť aj úplne iný orgánový systém. Napríklad zmenou hormonálneho systému ovplyvníme srdcovocievny alebo imunitný systém. Do organizmu by sme teda mali zasahovať citlivo a cielene,“ vraví Zuzana, ktorá si myslí, že rovnaké princípy rešpektu a vnímania, čo je dobré a naopak zlé, čo môže pomôcť alebo uškodiť, platia aj v každodennom živote. 

SR TV 09 ZDRAVOTNÍCTVO 45s

Anketa SLOVENKA ROKA vyvrcholí slávnostným galavečerom 23. júna 2022 o 20.30 na Jednotke. 

Ďakujeme všetkým partnerom za pomoc pri organizovaní ankety:

- - Inzercia - -