Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Oči v peľovej sezóne

máj 17, 2022 - 14:00
Keď ľudia myslia na sezónne alergie, zvyčajne si predstavia kýchanie alebo možno kašľanie. Čo si možno neuvedomujú, je fakt, že alergie môžu postihnúť aj oči. Peľová sezóna je mnohých alergikov privádza k slzám. Doslova.
Foto: 
shutterstock

Sezónne vonkajšie alergény, ako je peľ i vnútorné alergény, ako sú srsť domácich zvierat a roztoče, môžu spôsobiť podráždenie, svrbenie alebo opuch očí. Priblížme si spolu, ako môžu sezónne alergie ovplyvniť oči.

Červené oči

Ak sú vaše oči červené alebo podráždené, respektíve bielka majú ružový odtieň, možno sa pýtate, či ide o alergiu alebo infekciu. V skutočnosti, keď je príčina spôsobená alergénom a nie baktériou alebo vírusom, tento príznak je bežný u ľudí so sezónnymi alergiami. Prach alebo peľ môžu spôsobiť, že oči budú vyzerať červené alebo podráždené v dôsledku imunitnej reakcie na špecifické látky, ktoré ich spúšťajú.

Svrbiace oči

Väčšina ľudí raz za čas pociťuje svrbenie očí. Svrbenie očí má mnoho príčin, ale jednou z hlavných sú práve alergie. Dráždivé látky spúšťajú uvoľňovanie histamínov v tkanivách očí, čo vedie k svrbeniu a ďalším príznakom.

Slzenie

Rovnako ako ostatné príznaky na tomto zozname, slzenie očí má rôzne príčiny vrátane zablokovaných slzných kanálikov, suchých očí, cudzieho predmetu v oku či infekcie. Pravdepodobným vinníkom býva však aj alergia. Tento príznak môže vymiznúť sám o sebe alebo môže vyžadovať lekárske ošetrenie.

Opuchnuté viečka

Opuchnuté viečka sú ďalším vodítkom, že môžete mať sezónne alergie. Očné viečka môžu opuchnúť v reakcii na zápal alebo prebytočnú tekutinu v okolitých tkanivách. Môžete si všimnúť, že horné aj dolné viečka sú opuchnuté a môže to byť bolestivé, niekedy však nemusí. Alergie sú častou príčinou, ale existujú aj iné, závažnejšie možnosti, takže neváhajte navštíviť očného lekára.

Boľavé a páliace oči

Bolesť alebo pálenie oka môže byť jednoduchým výsledkom iných príznakov alergickej konjunktivitídy, zápalu očí, ale môže znamenať aj niečo iné, ako napríklad infekcie, odreniny, cudzie telesá v oku, zápal alebo sinusitída. Ak je však bolesť spôsobená alergiou, môže ísť ruka v ruke s podráždením a mala by ustúpiť, keď sa liečia ostatné príznaky.

Oči citlivé na svetlo

Citlivosť na svetlo je známa ako fotofóbia. Môžete si všimnúť, že keď idete von, je ťažké udržať oči otvorené na jasnom slnečnom svetle, alebo dokonca aj vnútorné osvetlenie spôsobuje nepohodlie. Svetelná citlivosť je často spôsobená alergiami, ale môže byť aj výsledkom iných očných ochorení.

Liečba očných symptómov spôsobených sezónnymi alergiami

Ak pociťujete svrbenie očí, pálenie, začervenanie, slzenie alebo iné príznaky sezónnych alergií, prvým krokom je navštíviť očného lekára, aby ste sa uistili, že je to naozaj to, čo sa deje. Ak zistíte, že na vine sú alergie, môžete vyskúšať niekoľko spôsobov liečby, vrátane udržiavania okien zavretých v období, keď je hladina peľu vysoká, nosenia slnečných okuliarov, keď ste vonku, aby ste si chránili oči pred dráždivými látkami, či používania očných kvapiek na zmiernenie alergií.

- - Inzercia - -