Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Rocker Maťo Ďurinda: Rodina je pre mňa na prvom mieste

máj 04, 2022 - 12:50
Martin Ďurinda vyrástol s mamou, hlasovou pedagogičkou, a svoje bohaté hudobné skúsenosti teraz rád ukazuje vlastným deťom. Spolu s manželkou Mirkou si doma radi zahrajú a veria, že aj ich deti to bude tešiť rovnako, ako to neustále teší ich dvoch. Na speváka sa môžu diváci tešiť v priamom prenose na Slovenke roka 2022.
Foto: 
Archív Martin Ďurinda

Pre svoju mamu ste napísali prekrásnu pieseň Matka. Aký ste mali s ňou vzťah?

S mojou mamou som mal veľmi krásny vzťah. Z úcty k nej som zložil pieseň Matka a poprosil som ju, aby hrala vo videoklipe k tejto piesni a ona to s radosťou prijala. V klipe som hral rolu tak trochu zlého chalana, ktorý sa rád zabáva po nociach a nechápe, že keď sa nadránom vracia domov, jeho mama sa strachuje, aby sa mu nič zlé nestalo a vyčíta mu, že sa vracia domov tak neskoro. Aj mne sa v skutočnom živote párkrát stal podobný príbeh a neskôr som si  veľmi vyčítal, že som svojej mame odvrával, neposlúchal ju a nechápal, že mi vždy chcela len a len dobre. Aj v piesni sa spieva „mama, ja to dávno viem, že som k tebe zlý, aj keď som tvoj, zabudni na trápenie, ktoré so mnou máš a vždy pri mne stoj“. Našťastie som rýchlo pochopil, že mama vždy pevne stojí pri svojom dieťati aj v dospelosti. Mama je mama, tá je len jedna a treba si ju vážiť a chrániť až do konca života. Čím som starší a stal som sa dvojnásobným otcom, tak si ešte viac vážim a ctím všetky ženy, ktoré sa stali dobrými mamami. Pretože starostlivosť o deti je jedna z najkrajších, ale aj najťažších a najzodpovednejších prác. 

Vaša mama bola hlasová pedagogička na pedagogickej fakulte v Nitre. Komentovala aj váš hlasový prejav, chcela vám pomôcť posunúť sa, alebo vás nechala „ísť si po svojom“?

Mama mi v začiatkoch pomohla zvládnuť hlasovú techniku, postavila ma ku klavíru a precvičovala so mnou všetky cvičenia, ktoré robila ako pedagóg so študentmi na vysokej škole. Ja som od mamy chcel, aby ma naučila vysoko spievať. Ale povedala mi, že sa dá naučiť spievať tak dva až tri tóny vyššie, každý spevák má svoje danosti od prírody. Keď som doma po prvýkrát spieval pieseň Dnes a jej vysoké pasáže, tak mi povedala, že je to poriadne vysoko, aby som sa už vyššie neškriabal, že s výškami môžem byť spokojný. Keď mama navštívila moje prvé vystúpenie, tak po koncerte mi povedala: „Maťko, netlač tak na tie hlasivky, lebo si ich rýchlo zničíš.“ Ja som jej odpovedal, mama ja som rocker a my sa v speve nešetríme. Našťastie, hlasivky mám stále v poriadku.

ny2a7283_2.jpg

Foto: 
Archív Martin Ďurinda

S hudbou ste začínali veľmi mladý. S Andrejom Šebanom, Jánom Bodlákom, Mariánom Greksom a Jánom Fabrickým ste hrávali v spoločnej kapele. Ako si spomínate na toto obdobie?

Na toto svoje začiatočnícke obdobie v hudbe si spomínam rád, pretože je plné nadšenia k muzicírovaniu, školských kamarátstiev a množstva zážitkov. Prvá skupina, v ktorej som hral, sa volala Nervy a založil ju spevák Marián Greksa. Zavolal do nej aj mladého, veľmi dobrého gitaristu Andreja Šebana, s ktorým som sedel v jednej lavici na gymnáziu a štyri školské roky sme sa spolu bavili o hudbe, koncertoch a našich obľúbených rockových skupinách. A Andrej mi bol inšpiráciou svojím húževnatým prístupom ku gitare, na ktorej vždy po vyučovaní doma neustále cvičil. So skupinou Nervy som odohral aj svoje prvé koncerty na dedinských zábavách, kde sme hrali domáce aj zahraničné  hity a ľudia na ne tancovali. Bola to radosť aj skúsenosť, ale keď sme ráno o štvrtej hodine začali baliť aparatúru, potom hodinu a pol cestovali domov a do postele si líhali o pol ôsmej ráno, tak som poriadne unavený pochopil, že to nie je tá hudobná cesta, po ktorej chcem ísť. 

Na prvom koncertnom vystúpení s kapelou Tublatanka ste si obliekli ľudové kroje. Písal sa rok 1983. Potom ste v nich koncertovali pravidelne. Aký máte vzťah k slovenským tradíciám? 

So skupinou Tublatanka sme mali prvé vystúpenie na prehliadke amatérskych skupín v roku 1983 v dnes už neexistujúcej kultúrnej sále PKO v Bratislave. Týždeň pred koncertom sme sa v skúšobni dlho bavili o tom, v akom oblečení budeme vystupovať. Ja som mal prichystané nové kožené rockové oblečenie, ktoré som si kúpil v lete na módnom trhu Carnaby Street v Londýne, kam sa mi podarilo vycestovať za železnú oponu na devízový prísľub. Najprv som chcel, aby Tublatanka hrala v takomto oblečení, ktoré bolo vtedy typické pre rockové skupiny. Ale nakoniec sme v kapelovom hlasovaní vyhrali slovenské kroje. A ja som bol nakoniec veľmi rád, že budeme nosiť na koncertoch kroje. Môj otec a mama ma vždy učili a vravievali mi, že Slovensko by malo byť viac hrdé na svoj rozmanitý a dynamický folklór a nádherné kroje.

Pred tridsiatimi rokmi ste zložili kultové piesne Pravda víťazí a Loď do neznáma, pri ktorých majú dodnes ľudia slzy v očiach. Ako vnímate ich posolstvo dnes? 

S Tublatankou máme to šťastie, že piesne Pravda víťazí a Loď do neznáma časom tak trochu zľudoveli a širšie publikum ich obľubuje kvôli ich zapamätateľnej melódii a textu. Ľudia si tie piesne môžu ľahko zahrať a zaspievať pri rôznych príležitostiach, na oslavách, pri táboráku, športových zápasoch a školáci aj na školských výletoch. Som rád, že piesne Pravda víťazí a Loď do neznáma kvôli svojmu textu a jeho posolstvu vošli do povedomia dnes už staršej generácie ako nepísané hymny Nežnej revolúcie v roku 1989. Rezonovali medzi ľuďmi v tomto období, keď u nás vo vtedajšom Československu prebiehal boj za demokraciu a koniec železnej opony, ktorá našich občanov oddeľovala od demokratických štátov. Mnohí ľudia si ich zapamätali ako piesne spojené z revolúciou ´89. Teší ma, že si ich obľúbili aj mladší ľudia, ktorí si ich pýtajú, tešia sa na ne a spievajú ich spolu s nami na koncertoch Tublatanky po celom Slovensku aj v Česku. V súčasnosti ľudia prežívajú tiež ťažké obdobie zdražovania, nedostatku financií, vojny u susedov na Ukrajine a tiež istú dávku politického napätia v spoločnosti. Želám si, aby ich naše piesne spájali a potešili, a tak sa mohol naplniť zmysel a posolstvo zakotvené v slovách ich textov.

Viac sa dočítate v aktuálnej Slovenke

- - Inzercia - -