Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Pásový opar môže spôsobiť bolesť na celý život

apríl 26, 2022 - 15:00
Svoje pomenovanie nedostal preto, že sa vyskytuje na páse - hoci aj tam môže byť - ale pre svoj špecifický tvar. Vždy sa vytvorí v podobe pásu (pruhu), a to iba na jednej polovici tela. Prečo? Lebo vírus sa „skrýva“ v nervoch a keď sa aktivizuje, kopíruje nervové dráhy. Vtedy sa opar objaví na niektorej časti tela: na páse, trupe, stehnách, zadku, ale môže postihnúť aj tvár a dokonca oko.
Foto: 
shutterstock

PRÍZNAKY NIE SÚ JEDNOZNAČNÉ

Typickými prvými príznakmi pásového oparu sú únava, malátnosť, horúčka a výrazná bolesť na jednej strane tela. Postihnuté miesto ešte vôbec nemusí byť začervenané, po vyrážkach ani chýru, ani slychu. Ak sa pásový opar vytvára v oblasti brucha alebo chrbta a prejavuje sa silnými bolesťami, spočiatku si môžeme myslieť, že máme napríklad žlčníkový záchvat, problém s obličkou alebo so slepým črevom. O dva dni až tri týždne sa na koži objavia vyrážky. „Iba výnimočne má toto ochorenie priebeh bez typických príznakov na koži. Najskôr sú to pľuzgieriky s čírou tekutinou, ktorá sa postupne zakalí alebo stmavne krvou. V ďalšom štádiu vzniká chrasta, ktorá potom odpadne a na koži môžu ostať bledé škvrny,“ hovorí MUDr. Katarína Kosová.

VEK NEROZHODUJE

Pásový opar sa zvyčajne vyskytoval u starších ľudí, ale v ostatných rokoch veková hranica klesá a dokonca ním trpia aj deti. Lekári sa domnievajú, že príčinou je práve oslabená imunita. Tá môže byť znížená vonkajšími faktormi (stres, únava, dlhotrvajúca enormná záťaž), ale v prípade detí môže byť vznik pásového oparu dôsledkom ťažšieho priebehu ovčích kiahní či tým, že organizmus musel zvládať viacero závažných ochorení súčasne alebo krátko po sebe.

PRE KOHO JE NEBEZPEČNÝ

Hoci ide o infekčné ochorenie, ostatných pásovým oparom nenakazíte. Pokiaľ sa však dostanete do styku s človekom, ktorý nemal ovčie kiahne, môže ich dostať. Ak ich už prekonal, o tom, či sa u neho rozvinie pásový opar, rozhoduje jeho imunitný systém. Na verejnosť, do bazénov alebo fitka však s touto diagnózou rozhodne nepatríte. „Treba myslieť na to, že mnoho ľudí ovčie kiahne ešte nemalo. Prekonať ich v dospelosti či tehotenstve môže mať vážne následky,“ upozorňuje lekárka.

VYHĽADAJTE LEKÁRA

Pri prvých príznakoch pásového oparu treba ihneď vyhľadať lekára, inak hrozia komplikácie. Napríklad vo forme doživotnej bolesti. Lekár môže naordinovať antivirotiká a lieky na zmiernenie prejavov ochorenia – teda bolesti, svrbenia – a na podporu hojenia pľuzgierikov. Postihnuté miesto sa odporúča chladiť, ale nie ľadom. „Veľmi dôležitý je aj pokojový režim. Treba obmedziť fyzickú aktivitu a znížiť stres. Práve nedostatočný oddych a výrazný stres podporujú aktivitu a rozmnožovanie herpetického vírusu,“ vysvetľuje MUDr. Michaela Macháčová.

OSLABENÁ IMUNITA A PREVENCIA

Ak ste prekonali ovčie kiahne, pásový opar vám reálne hrozí vždy pri oslabení imunity v kombinácii s veľkým stresom. Respektíve, enormný stres imunitu znižuje a nie je vylúčené, že sa zaktivizuje práve herpetický vírus. Dobrá rada, aby sme sa nestresovali, znie síce výborne, ale je otázne, či eliminovanie stresu skutočne zaberá. Aké sú teda ďalšie možnosti prevencie? Určite posilňovanie špecifickej imunity. „Ak sa v nejakom životnom období nedokážeme vyhnúť veľkému stresu, je namieste zmierňovať ho vhodnou životosprávou. Teda pestrým jedálnym lístkom, dostatočným spánkovým a oddychovým režimom, nenáročným, ale pravidelným pohybom a taktiež imunomodulátormi, prírodnými látkami, ktoré preukázateľne podporujú fungovanie imunitného systému. Silnými a funkčnými imunomodulátormi sú beta glukány z hlivy ustricovej,“ hovorí Ing. Adrián Doboly z biotechnologického laboratória Natures. Ďalšou možnou prevenciou je očkovanie proti kiahňam. Určené je ľuďom nad päťdesiat rokov, ktorí ešte nemali ovčie kiahne, ale aj tým, ktorí už pásový opar prekonali. Očkovaním vzniká látková imunita – organizmus si vytvorí látky na rozpoznanie herpetického vírusu, vďaka čomu dokáže imunitný systém po jeho aktivácii rýchlo zasiahnuť.

- - Inzercia - -