Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Prečo oslavujeme Veľkú noc s maľovanými kraslicami a zajačikmi?

apríl 17, 2022 - 22:59
Ak si myslíte, že tradície spojené s Veľkou nocou majú kresťanský motív, ste na omyle. História a pôvod maľovaných kraslíc, či veselých zajačikov nie sú zakorenené v tom, čo kresťania poznajú ako nedeľu vzkriesenia, ale skôr ako súčasť pohanských sviatkov a tradícií.
Foto: 
shutterstock

V skutočnosti je Veľká noc pomenovaná po Eostre (v angl. Easter, nem. Ostern – Veľká noc), pohanskej bohyni, ktorú ľudia uctievali stáročia pre Kristom. Eostre bola anglosaská bohyňa jari a plodnosti, od ktorej je odvodené slovo estrogén. Ľudia verili, že každý rok prináša jar, čím vzkriesi Zem z mŕtvej zimy do nového života. 

Ostara je pohanský sviatok na počesť Eostre, ktorý je zhodný s jarnou rovnodennosťou, oslavuje obnovu života na Zemi a označuje čas, keď sa množstvo denného svetla rovná množstvu súmraku. Kresťania oslavujú Veľkú noc ako deň zmŕtvychvstania Ježiša Krista. A aj keď sa sviatok Ježišovho zmŕtvychvstania zhoduje s pohanskými oslavami, neznamená to, že je úplne odvodený od pohanských tradícií. Odkiaľ sa však vzali obľúbené tradície spojené s Veľkou nocou? 

shutterstock_565004161.jpg

Foto: 
shutterstock

Veľkonočné vajíčka a zajačiky 

Podľa pohanského folklóru sa jeden rok Eostre oneskorila a sneh sa neroztopil. To vtákom sťažilo hľadanie potravy. Jeden vtáčik si pri prehrabávaní sa v hlbokom snehu zlomil nohu. Eostre prejavila vtáčikovi milosrdenstvo a premenil ho na králika, aby mohol skákať po snehu. 

Vedela, že králik má stále vtáčie srdce, a tak mu dovolila, aby naďalej znášal vajíčka,  ktoré  sa budú pýšiť nádhernými farbami jari. Preto sa v rodinách stalo tradíciou maľovať kraslice na počesť svojej bohyne a z vďaky za jar. Hľadanie veľkonočných vajíčok sa u nás vo veľkej miere netraduje, ale taktiež ho radíme k pohanským tradíciám. 

Okrem toho, že ľudia verili, že Eostre  premieňa vtáky na zajace, Eostre bola častokrát zobrazovaná so zajacom, pretože sa o nej hovorilo, že prináša svetlo a plodnosť, ktorú zajac symbolizuje. 

- - Inzercia - -