Dnes je utorok, 05.júl 2022, meniny má: Cyril, Metod
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

5 vecí, ktoré ničia váš vzťah a vedú k rozchodu

apríl 17, 2022 - 10:00
Niektorí ľudia sú tvrdo oddaní svojmu slobodnému životu. Ľudská povaha a evolučná biológia je však nastavená na túžbu po intímnom vzťahu. Udržať si tieto vzťahy ale vôbec nie je jednoduché. Problémy vo vzťahoch, ktoré častokrát vedú až k rozchodu sú rôzne. Pozrite sa na najčastejšie z nich.
Foto: 
shutterstock

Problém s komunikáciou

Komunikácia sa častokrát pokladá za základ vzťahu. Kým druhému nepoviete, čo cítite a čo vás trápi, častokrát sa o tom nedozvie. Hoci čakáme, že to bude intuitívne vedieť. Zlyhanie v komunikácii je bežný problém, ktorý veľakrát vyústi až do ukončeniu vzťahu. 

Žiarlivosť a nevera

Jeden z najťažších aspektov je nevera a podozrievanie z nej. Väčšinou zničí každý vzťah  a aj keď sa partneri rozhodnú ostať napriek tomu spolu, je to budovanie všetkého od začiatku. Podobné je to aj v prípade, že k žiadnej nevere nedošlo, ale padli obvinenia. Takáto situácia vo vzťahu naruší do veľkej miery dôveru medzi partnermi a je ťažké ju opäť nájsť. 

Problém s kompatibilitou 

Protiklady sa môžu priťahovať, ale len na v počiatočných fázach vzťahu. Je výborné, že sa partneri navzájom dopĺňajú a každý vyniká v niečom inom. Keď ale nemáte ani zďaleka podobný svetonázor či pohľad na výchovu vašich detí, dochádza ku komplikáciám a častým výmenám názorov. Nie vždy ide len o názorovú kompatibilitu, ale aj záujmovú. Je dobré, keď máte s partnerom aspoň zopár spoločných záujmov. 

Urážlivé správanie 

V žiadnom vzťahu by nemali byť tolerované urážky či ponižujúce správanie. Hoci niekedy môže mať jeden z páru pocit, že ide len o zábavu či iróniu. Ak je to tomu druhému nepríjemné, určite by  to mal povedať. Z dlhodobého hľadiska nikto takéto správanie nestrpí. 

Nerovnováha 

Príklady nedostatku rovnováhy, ktorý môže zničiť vzťah, sú napríklad: vždy trávenie sviatkov s jednou stranou rodiny, jeden partner popíjajúci každý večer po práci s priateľmi, zatiaľ čo druhý sa stará o deti doma alebo jeden partner, ktorý robí všetky rozhodnutia o vašej  spoločnej dovolenke. Nerovnováha vo vzťahu je taktiež bežný a nebezpečný aspekt, ktorý môže viesť až k rozchodu. 

- - Inzercia - -