Dnes je utorok, 05.júl 2022, meniny má: Cyril, Metod
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Milí súťažiaci - koncert sa prekladá, súťaž však pokračuje

apríl 19, 2022 - 09:53
V stredu 20. apríla mal v novej budove SND, v sále opery a baletu zaspievať Štefan Margita. Ten patrí ku svetovo uznávaným spevákom, vystupoval v najslávnejších operných domoch, ako sú milánska La Scala, londýnska Covent Garden a newyorská Metropolitná opera, často sa vracia aj na dosky Národného divadla v Prahe. Dovoľujeme si Vás informovať, že pre ochorenie sa koncert neuskutoční. Zapojte sa s nami do súťaže a vyhrajte 3 x 2 lístky na koncert, ktorého dátum zverejníme čoskoro.
Foto: 
SND

Celosvetový ohlas mu priniesli predovšetkým úlohy v Janáčkových operách Káťa Kabanová, Z mŕtveho domu a Osud, v opere Vojcek Albana Berga, v Brittenovej opere Billy Budd, vo Wagnerovom Zlate Rýna alebo v Musorgského opere Boris Godunov. Tenorista sa nebráni ani „výletom“ do iných hudobných vôd, čoho dôkazom je niekoľko medzižánrových albumov.

V programe koncertu v SND, zostavenom zo slávnych operných, operetných a muzikálových melódií, vystúpi ako hostka vynikajúca sopranistka Simona Šaturová. 

Slovenská sopranistka Simona Šaturová absolvovala Konzervatórium v Bratislave a vo vzdelaní pokračovala na majstrovských kurzoch Ileany Cotrubas vo Viedni a u Margreet Honnig v Amsterdame, s ktorou spolupracuje dodnes. Je stálou hostkou Theátre de la Monnaie v Bruseli, kde okrem Violetty a Gildy stvárnila celý rad ďalších postáv: Ilia (Idomeneo), Sandrina (La finta giardinieria), Servilia (La Clemenza di Tito), Ismena (Mitridate) či Lucio Cinna (Lucio Silla), najnovšie aj Donna Anna (Don Giovanni) a Grófka (Figarova svadba). Rovnako je stálou hostkou Národného divadla v Prahe. Často spolupracuje s Aalto-Musikstheater v Essene a Operou vo Frankfurte. Predstavila sa aj v Theater an der Wien, Teatro Colón v Buenos Aires, Magaron Athens, Theatre du Chatelet v Paríži či Opéra de Monte-Carlo. Vystupuje aj v koncertných produkciách, napríklad v Carnegie Hall s Philadelphia Orchestra, účinkovala na Salzburger Festspiele, spolupracovala s Boston Symphony Orchestra, Toronto Symphony Orchestera, Orchestre de Paris, Mníchovskou filharmóniou či Londýnskou filharmóniou, s Orchestre des Champs-Elysés, či s Osaka Symphony. Pracovala s významnými dirigentami Christophom Eschenbachom, Manfredom Honeckom, Adamom Fischerom, Charlesom Dutoitom, Herbertom Blomstedtom, Ivánom Fischerom, Jiřím Bělohlávkom, Christopherom Hogwoodom, Tomášom Netopilom či Philipom Herreweghe.

Orchester Opery SND diriguje Leoš Svárovský. Český dirigent a hudobný pedagóg, dlhoročný hosťujúci dirigent Slovenskej filharmónie a súčasný šéfdirigent Aichi Central Symphony Orchestra v japonskej Nagoji. Leoš Svárovský študoval na konzervatóriu hru na flautu, neskôr pokračoval so štúdiom hry na flautu aj na pražskej AMU, kde tiež začal študovať dirigovanie. Po absolutóriu školy začínal ako asistent šéfa Opery Národného divadla v Prahe Zdeňka Košlera a pôsobil ako dirigent Komornej opery v Prahe. Bol šéfdirigentom viacerých českých a slovenských orchestrov. Neskôr bol vo funkcii dirigenta a šéfdirigenta v Janáčkovej filharmónii v Ostrave, Štátnej filharmónii Brno, šéfdirigenta Štátneho komorného orchestra v Žilinea šéfdirigenta Komornej filharmónie Pardubice. Bol tiež hlavným dirigentom baletu pražského Národného divadla a pôsobil ako dirigent Symfonického orchestra hlavného mesta Prahy FOK a Štátnej filharmónie Brno, i šéfdirigent orchestra v Štátnej opere Praha. Od roku 2001 je stálym hosťujúcim dirigentom Slovenskej filharmónie. Od jari 2014 je Svárovský šéfdirigentom Aichi Central Symphony Orchestra v Nagoji. Na svojom konte má niekoľko desiatok nahrávok pre firmu Supraphon. Dirigovanie vyučoval na JAMU v Brne, v súčasnosti je pedagógom dirigovania aj na pražskej AMU. Je prezidentom Medzinárodného hudobného festivalu Emy Destinovej v Českých Budějoviciach. 

svarovsky1.jpg

Foto: 
SND

Program koncertu: 

Mozart: Don Giovanni – Predohra

Mozart: Don Giovanni – Crudele / Non mi dir (S. Šaturová, Š. Margita)

Mozart: Don Giovanni – Ma qual mai / Fuggi, crudele, fuggi (S. Šaturová, Š. Margita)

Čajkovskij: Eugen Onegin – Kuda, Kuda... (Š. Margita)

Donizetti: Linda di Chamounix – Ah, tardai troppo / O luce di quest’anima (S. Šaturová)

Cilea: L’Arlesiana – E la solita storia (Š. Margita)

Verdi: La traviata – Libiamo (Š. Margita, S. Šaturová)

Gershwin: Kubánska predohra

Gershwin: Porgy a Bess – It aint necessarily so (Š. Margita)

Cocciante: Notre Dame de Paris – Le temps de cathédrales (Š. Margita)

Lehár: Veselá vdova – Vilja Lied (S. Šaturová)

Dalla: Jaká to nádhera/Caruso (Š. Margita)

Kálmán: Čardášová princezná – Heia, in den Bergen (S. Šaturová)

Lehár: Cárovič – Allein, wieder allein – (Š. Margita)

Dusík: Modrá ruža (Š. Margita. S. Šaturová)

Lístky sú dostupné aj na: https://snd.sk/predstavenie/13856/koncert-stefana-margity-a-jeho-hosta-s...

 
1 Štart 2 Dokončiť

- - Inzercia - -