Dnes je nedeľa, 14.august 2022, meniny má: Mojmír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Humanitárne centrum hlási problém - ak môžete, prineste potraviny či hygienické potreby

apríl 06, 2022 - 17:18
Humanitárne centrum na pomoc utečencom, ktoré funguje v priestoroch bývalého očkovacieho centra BBSK na banskobystrickej Kačici, bojuje s nedostatkom materiálnej pomoci pre utečencov z Ukrajiny. Ak môžete, pomôžte prosím prinesením potravín a hygienických potrieb zo zoznamu.
Foto: 

Už viac ako mesiac trvá vojna na Ukrajine a nedostatok potrebných zásob začína pociťovať aj Humanitárne centrum na pomoc utečencom v Banskej Bystrici. Tomu poskytol priestory vo svojom bývalom očkovacom centre na Komenského ulici Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), ktorý zabezpečuje aj distribúciu pomoci k utečencom, ubytovaným na jeho internátoch v ďalších mestách kraja.

„Humanitárnu pomoc sme začali zbierať prakticky okamžite, už deň po vypuknutí vojny, teda 25. februára. Na výdaj pomoci bolo centrum po prvý raz otvorené v utorok 1. marca a odvtedy sme pomoc poskytli viac ako 4000 utečencom,“ hovorí Zuzana Úradníčková, vedúca kancelárie predsedu BBSK a koordinátorka centra.

Centrum je pre výdaj pomoci otvorené dvakrát do týždňa (v utorok od 15:00 do 18:00 a v sobotu od 9:00 do 12:00) a počas každého z týchto dní vydá približne tonu potravín, hygieny a drogérie. Okrem toho tu nájdu utečenci aj odevy, obuv, kočíky a potreby pre deti, uteráky, obliečky, plachty, vankúše a paplóny.

„To, čo najviac chýba a po čom je aj najväčší dopyt, sú základné trvanlivé potraviny a potreby osobnej hygieny a drogérie. Prosíme všetkých – ak môžete, pomôžte a prineste chýbajúce položky podľa zoznamu na Komenského 12 buď počas výdajných dní, alebo si dohodnite individuálny termín vopred na humanitarnapomoc@bbsk.sk,“ dopĺňa Zuzana Úradníčková.

POTREBNÁ POMOC

1.         konzervy, nátierky, paštéty, veľmi želané  

              sú rybie konzervy

2.         cestoviny

3.         ryža

4.         strukoviny (+ pohánka)

5.         olej

6.         trvanlivé mlieko

7.         instantné polievky a jedlá

8.         cukor

9.         soľ

10.       múka

11.       ovsené vločky/müsli/cereálie

12.       čaj (čierny alebo zelený)

13.       káva

14.       plienky pre deti všetkých vekových 

              kategórií

15.       saponát (v menšom balení) + hubky na 

              riad 

16.       prací prášok + aviváž (malé balenie)/ 

              mydlo na pranie

17.       slané pochutiny

18.       sladké pochutiny

19.       detský príkrm ovocný

20.       detský príkrm zeleninový/zeleninovo-

               mäsový

21.       tenisky/sandále/papuče všetkých veľkostí 

              (prosíme bez dier, vyčistené)

22.       nákupné tašky (textilné, plastové, pevné)

23.       krémy (na telo/na tvár/na ruky)

24.       šampóny pre ženy i mužov

25.       lekvár/džem (nie domácej výroby)

26.       toaletný papier

27.       vatové tampóny

28.       vatové tyčinky

29.       hrebene

30.       deodoranty pre ženy i mužov

31.       kuchynské utierky/servítky

32.       zošity (linajkové ale najmä štvorčekové)

33.       detské mliečne kaše

34.       holiace potreby

So žiadosťou o hmotnú humanitárnu pomoc pre utečencov sa Banskobystrický samosprávny kraj obracia aj na svoj partnerský región vo Francúzsku – Département de la Loire.

„Naše partnerské kraje v Česku, Maďarsku a Poľsku sa boria s rovnakými problémami ako my, veríme však, že z Francúzska by pomoc pre utečencov z Ukrajiny mohla prísť. Treba si uvedomiť, že napojenie na systém dávok v hmotnej núdzi trvá približne mesiac a za ten čas sú utečenci u nás prakticky odkázaní na našu pomoc,“ uzavrel predseda BBSK Ján Lunter.

Župa vo svojich vlastných internátoch poskytla do dnešného dňa ubytovanie viac ako 170 utečencom, v spolupráci s obcami, mestami, štátnymi i neziskovými organizáciami pomáha s umiestňovaním detí do škôl a škôlok. Zabezpečuje  službu telefonického tlmočenia pre lekárov a lekárnikov v prípadoch, kedy jazyková bariéra bráni kvalifikovanému ošetreniu či poskytnutiu služby. Pracuje tiež na systémovej pomoci s hľadaním zamestnania, jazykovým vzdelávaním i sociálnym a psychologickým poradenstvom.

 

- - Inzercia - -