Dnes je utorok, 05.júl 2022, meniny má: Cyril, Metod
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Stres ako veľký nepriateľ nášho zdravia a mentálnej pohody. Ako ho efektívne odbúrať za pár minút?

apríl 07, 2022 - 09:00
Stres má mnoho podôb. Pracovný, finančný, zdravotný stres, či stres spôsobený medziľudskými vzťahmi alebo blížiacimi sa termínmi. Mnohí z nás si už ani neuvedomujú škodu, ktorú stresom sami na sebe páchajú. Každopádne negatívne vplýva na vašu mentálnu pohodu, ovláda naše telo a ničí zdravie.
Foto: 
shutterstock

Odbúrať úplne stres z nášho života nie je také jednoduché, ale môžeme sa o to denne pokúšať. Najlepšie cvičením, zdravou stravou, hlbokým dýchaním a dostatočným spánkom. Odbúranie stresu je totiž kľúčovým aspektom na to, aby ste sa cítili lepšie a žili dlhšie. Hoci vám to hektický deň a pracovné nasadenie nedovoľujú, dajte si pauzu. Aspoň na chvíľu. A využite jeden z nasledujúcich trikov, ako rýchlo a efektívne odbúrať stres. 

Smejte sa 

Možno to znie trochu prehnane, ale úprimný smiech vás naozaj dokáže zbaviť stresu. Stimuluje totiž krvný obeh a uvoľňuje napätie. Taktiež naštartuje a povzbudí mozog, aby upokojil stresové hormóny a miesto nich uvoľní pozitívne endorfíny. 

Dýchajte 

Klišé a osvedčená rada, ktorú vám povie hocikto. Niečo na tom pravdy ale bude. Dýchanie pomáha spomaliť a upokojiť činnosť mozgu. Keď máte pocit, že už to ozaj nezvládate, stačí sa zastaviť na 30 sekúnd. Hlboký nádych nosom a pomalý výdych ústami reguluje mozgovú aktivitu. 

Venujte sa domácim miláčikom 

Milovníci zvierat presne vedia o čom je reč. Chvíľa strávená s našimi štvornohými priateľmi dokáže zastaviť čas a odbúrať akýkoľvek stres. Vedci s tým taktiež súhlasia. Maznanie, kŕmenie, hranie sa s domácim zvieratkom vás uvoľní a vyvolá pocit radosti. 

Vyskúšajte aromaterapiu 

Zastavte sa a privoňajte k ružiam. Áno, stačí tak málo. Príroda nám vždy dá to, čo naozaj potrebujeme. Prirodzené a naturálne vône majú pri zmierňovaní stresu významnú úlohu. Okrem kvetov, mnoho ľudí preferuje na upokojenie mysle levanduľu, kôru z pomaranča alebo esenciálne oleje. 

Kričte 

Nadávanie a krik nemá v spoločnosti zrovna slušnú a morálnu povesť. Niekedy ale veci nezvládame, lebo ich odmietame dať zo seba von. Ak cítite úzkostné zvieranie v hrudi, choďte niekam do ústrania a zakričte si do vankúša. Terapia výkrikom je overený trik, ktorý zaberá už od 70-tych rokov. 

- - Inzercia - -