Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Spoznajte bližšie laureátky na Slovenku roka 2022. Predstavujeme vám dámy z kategórie Podpora mladých talentov

apríl 02, 2022 - 10:00
Byť ženou je úžasné. A byť slovenskou ženou znamená súhru šikovnosti, šarmu, pracovitosti a krásy. To všetko a ešte oveľa viac spĺňajú nominantky 14. ročníka čitateľskej ankety Slovenka roka, ktoré organizuje Týždenník Slovenka v spolupráci s RTVS a so Slovenským národným divadlom. Postupne vám ich cez víkendy predstavíme aj v inom ako profesnom svete. Zoznámte sa dnes s kandidátkami z kategórie Podpora mladých talentov.
Foto: 
Ramon Leško
Mgr. MIROSLAVA VALOVIČOVÁ, umelecká vedúca Novozámockého mládežníckeho a detského folklórneho súboru Matičiarik. Zároveň pôsobí ako dirigentka Vokálneho zboru ENTHEA. Venuje sa aj novozámockým ochotníckym divadelným súborom. Zastrešuje kultúrne podujatia, festivaly, letné tábory v rôznych záujmových oblastiach.
Ako najradšej trávite víkendy?
Každú voľnú chvíľu najradšej trávim s mojou rodinou a keďže ju máme roztrúsenú po celom Slovensku a Česku, rada cestujem za ňou, pre mňa je totiž šoférovanie veľkým relaxom. Voľnú chvíľu si rada spríjemním aj hrou na klavíri, poprípade komponovaním a hádam najradšej spievaním.
Ste v kuchyni ako doma, alebo varenie prenecháte iným rodinným príslušníkom?
Myslím si, že variť viem, ale moja pracovná vyťaženosť ma vo varení dosť obmedzuje, preto si vychutnávam čas v kuchyni, vždy keď sa dá. Rada skúšam nové recepty, kde sa spolieham na svoju intuíciu, nerada suroviny vážim a záhadne to všetkým chutí a to mi robí radosť. 
Na čo sa v najbližšej dobe tešíte?
Na podujatia, ktoré organizujeme pre našu kultúrnu obec, pretože tých pochmúrnych a ťažkých chvíľ je priveľa a už trvajú príliš dlho. Naše deti, ale aj my dospelí si zaslúžime zažívať niečo príjemné, úsmevné, niečo, čo nás nachvíľu vytrhne z rutinného životného kolobehu. Tento rok oslavujeme viacero jubileí, či už 20.rokov Vokálneho zboru Enthea, kde som dirigentkou, 25. výročie divadla Paradox, kde som členkou, a tiež 260. výročie narodenia Antona Bernoláka, osobnosti slovenského národa, ktorá do svojej smrti pôsobila a ovplyvnila dejiny nielen Nových Zámkov,a už teraz sa teším na veľkolepé programy, ktoré spoja folkloristov, divadelníkov, zboristov či tanečníkov.
Súčasná situácia u susedov ochromila celú spoločnosť. Čo je pre vás motiváciou v týchto náročných časoch?
Práve práca s deťmi v našom folklórnom súbore Matičiarik, tie sú našou budúcnosťou a je dôležité, aby sa ich súčasná situácia čo najmenej dotýkala. Preto s kolegami pripravujeme a intenzívňujeme nácviky, plánujeme vystúpenia, predstavenia. Pokiaľ budú deti a mládežníci aktívne zapájaní a vytvoríme kúsok umeleckého krásna, bude to najväčšie zadosťučinenie našej snahy a mojej motivácie veriť v krajšie zajtrajšky. 

valovicova.jpg

Foto: 
Ramon Leško
Chceli by ste niečo odkázať ľuďom čo vám dajú hlas, čitateľom Slovenky, rodine?
Hoci zažívame dva najnáročnejšie, nepochopiteľné roky, skúsme tie nadchádzajúce dni a roky prežívať v láske a v porozumení, venujme sa jeden druhému, nájdime si čas na úsmev, na to, čo nás teší a napĺňa, skúsme sa navzájom počúvať a chápať rozdielnosť názorov. Pretože len tak dokážeme ľúbiť a zažívať skutočné šťastie. Nech ten klin čo sa klinom vybija JE láska a mier.
ERIKA KAROVÁ, riaditeľka športového klubu ŠK BCF Dukla Banská Bystrica a Nadácie Eriky Karovej. Popri svojej práci v manažérskej pozíciipodporuje mládežnícky šport, organizuje a podporuje rôzne podujatia pre deti a mládež a projekty ako 15-ročný projekt Žiacka chodecká liga, Hurá prázdniny, charitatívne projekty ako Ži a nechaj žiť, Nie si sám i Vianoce pre všetky deti.
Ako najradšej trávite víkendy?

Víkendy, keď ich mám voľné trávim  najradšej s rodinkou manželom a deťmi.  Radi cestujeme, oddychujeme, spoznávame nové miesta, chodíme do aquaparkov, zábavných parkov i prírody. Športová sezóna už začala a dosť víkendov budeme tráviť na pretekoch po Slovensku, ale i v zahraničí. Kde sa dá ideme celá rodina a skĺbime príjemné s užitočným. 

Ste v kuchyni ako doma, alebo varenie prenecháte iným rodinným príslušníkom?

Keď sa priznám veľa času v kuchyni až tak veľa nestrávim : )  Ale, moje špecialitky varím výborne. Striedam sa s manželom, ten rád griluje, hlavne na víkendových grilovačkách počas leta. 

Na čo sa v najbližšej dobe tešíte?

Najviac sa teším na leto, teplo, obľubujem letné mesiace a samozrejme na spoločenské podujatia. Konečne sa uvoľnili opatrenia a budú sa môcť organizovať väčšie kultúrne i športové akcie. Najbližšie ma čakajú podujatia, ktoré organizujeme Žiacka chodecká liga, ešte jedno kolo a finále. Začiatkom mája presne 7 sa uskutočnia medzinárodné preteky Banskobystrický chodecký míting, kde sú prípravy v plnom prúde a verím, že dopadne podľa predstáv a samozrejme naše najväčšie podujatie Hurá prázdniny 25. júna. 

Súčasná situácia u susedov ochromila celú spoločnosť. Čo je pre vás motiváciou v týchto náročných časoch?

V týchto náročných časoch je hlavne motiváciou tešiť za z každého prežitého dňa v zdraví.  Moja Nadácia Eriky Karovej a OZ Pod krídlami anjelov robia finančné, potravinové a materiálne zbierky pre ľudí z Ukrajiny, ktorí to potrebujú a prišli ku nám hľadať útočište. Jedna dodávka plná pomoci už odniesla veci na hranicu, kde náš kolega bol aj variť s kuchármi bez hraníc. Do pomoci sa zapojilo mnoho ľudí, za čo im veľmi ďakujem. Motiváciou je vidieť aspoň na chvíľu úsmev na tvári za poskytnutú pomoc, jedlo, hračky. Motiváciou je vedieť, že to čo robím má zmysel. 

karova.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Chceli by ste niečo odkázať ľuďom čo vám dajú hlas, čitateľom Slovenky, rodine?

Ďakujem všetkým za podporu, veľmi sa tomu teším. Ďakujem hlavne môjmu manželovi, deťom, rodine, priateľom i čitateľkám a čitateľom  Slovenky. Ďakujem za každý jeden hlas. Som vďačná za nomináciu a veľmi si to vážim. Je to pre mňa motiváciou a hnacím motorom do budúcna. Nemali by sme prestať robiť malé veci pre iných a podávať pomocnú ruku, pretože nikdy neviem kedy ju budeme potrebovať aj my.

Hlasujte za svoju favoritku a vyhrajte exkluzívny dovolenkový pobyt pre 2 osoby v Ománe od CK Hydrotour.

Hlasovanie je spustené na stránke https://www.slovenkaroka.sk/hlasovanie/

- - Inzercia - -