Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Čo ste nevedeli o zlomeninách

marec 31, 2022 - 10:00
Fraktúra, ako sa inak nazýva zlomenina, hrozí celoročne nielen deťom, ale i nám, dospelým. V lete sa pohybujeme viac, no porušenie celistvosti kosti na nás striehne aj počas zimy na lyžiach, či pošmyknutí na ľade. Dopravné nehody a pády sú tiež častou príčinou zlomenín. Ako s nimi žiť?
Foto: 

Sadra sa vám môže ujsť nielen v dôsledku zranenia, ale i osteoporózy. Našťastie poznáme niekoľko tipov na prevenciu, rozpoznanie zlomeniny, jej liečbu a regeneráciu.

4 tipy ako predísť zlomeninám

1. tip: Správny prísun vitamínov

  • základným predpokladom ako sa vyhnúť fraktúram kostí je ich výživa. Vyberajte teda také potraviny, ktoré obsahujú vysoký podiel vápnika a vitamínu D. Tie nájdete najčastejšie v tučných rybách a kvalitných mliečnych výrobkoch. Alebo siahnite po takých potravinových doplnkoch, ktoré potrebné látky do organizmu hravo doplnia.

2. tip: Obmedzte alkohol a fajčenie

  • fajčenie nemá škodlivý dopad iba na naše pľúca, ale prispieva aj k celkovému rednutiu kostí, ktoré potom pochopiteľne nezvládnu záťažovú situáciu a môžu sa ľahšie zlomiť. 

3. tip: Pravidelný pohyb

  • pokiaľ svoje telo pravidelne vystavujete pohybovej aktivite, bude pohyb blahodárne pôsobiť nielen na vašu myseľ, ale zároveň sa viac posilnia svaly, ktoré v mnohých prípadoch môžu aj zabrániť nepríjemnej zlomenine.

4. tip: Ako sa vyhnúť osteoporóze

  • osteoporóza alebo rednutie kostí postihuje čoraz viac ľudí v neskoršom veku. Spomaliť jej nástup alebo sa jej celkom vyhnúť, môžeme prevenciou pomocou správnej výživy a zdravým pohybom počas celého života. 

Ako rozpoznať, že ide o zlomeninu?

Rozpoznanie zlomeniny môže byť zradné. Príznakom môže byť bolesť, ktorá však nemusí byť vždy prítomná, čo umožňuje postihnutému ďalší pohyb a tak maskovať prítomnosť zlomeniny. Bolesť a opuch sa môžu objaviť neskôr. Závažné zlomeniny poznáte podľa toho, že kosti sú v neprirodzenej polohe, alebo sú v mieste zranenia rany, ktorá krváca. Prasknutie či zlomenie kosti môže byť sprevádzané i počuteľným zvukom.

„Skúsenejší môžu poznať, že ide o tzv. krepitáciu, čo je akýsi „chrumkavý“ zvuk i pocit pri hmataní, ktorý vzniká v dôsledku trenia dotýkajúcich sa kúskov - úlomkov kostí. Ak vidíme presakujúcu krv cez odev v mieste zlomeniny ide zväčša o otvorenú zlomeninu s porušeným kožným povrchom a možno vidieť aj poranenú kosť. Pri neporušenom kožnom povrchu potvrdí zlomeninu iba lekár prostredníctvom röntgenu, CT, alebo MRI.,” vysvetľuje lekárka, MUDr. Svetlana Šefčiková.

Na rozdiel od úrazových zlomenín môžu vznikať i tzv. únavové zlomeniny, ktorým nepredchádza žiadny náraz či pád. Ide o zlomeniny vznikajúce na podklade opakovaných mikroporanení pri preťažovaní a aj keď nie sú celkom bežné, stretávajú sa s nimi najmä profesionálny športovci, ale aj tí rekreační alebo úplne bežní ľudia, ktorí ku športu nemajú blízko. Tieto zlomeniny vznikajú postupne a mnoho ľudí ich prechodí bez toho, aby boli objavené. V kosti sa môžu vytvoriť mikroskopické praskliny, ktoré sa priebežne zahoja. Ak sa však kosť neprestane preťažovať, môže prasknúť úplne a vznikne klasická zlomenina.

Ošetrenie a liečba

Nikdy sa nepokúšajte o nápravu zlomených kostí sami, a už vôbec pri otvorenej zlomenine kosť nezatláčajte naspäť. Ihneď volajte lekársku záchrannú službu, kde vás budú inštruovať. Prípadné krvácane zastavíte čistou tkaninou, ideálne tlakovým obväzom. S poraneným miestom sa snažte nehýbať. Postihnutý ďalej putuje priamo do nemocnice. 

„Otvorenú zlomeninu ošetríme najprv ako ranu a potom ako zlomeninu. Na miesto zlomeniny priložíme sterilný obväz, na trčiacu nikdy kosť netlačíme a končatinu znehybníme. Kým neošetríme a nepodoprieme poranenú časť, postihnutú osobu nepresúvame. Výnimkou je iba ohrozenie života. Zlomeninu je potrebné fixovať iba urgentnom prevoze. Inak čakáme na príchod špecialistov, ktorí ju zafixujú odborne. Postihnutej osobe zabezpečíme okamžitý prevoz do nemocnice. V závažných prípadoch je nutná aj operácia, kedy sa kosť uchytí na správne miesto pomocou drôtov a skrutiek. Pri liečbe pomáhajú lieky tlmiace bolesť a enzýmy,“ hovorí MUDr. Svetlana Šefčiková

Tipy redakcie na dezinfekciu pri zraneniach:

  • Dezinfekcia by nemala štípať a obsahovať alkohol – to je dôležité najmä pri deťoch, starých ľuďoch, veľmi citlivých osobách či chúlostivých častiach tela a obzvlášť pri niektorých typoch zranení. 
  • Uprednostnenie dezinfekcie s obsahom jódu je vítané - jód zničí väčšinu baktérií, vírusov a plesní v rane, takže pôsobí proti potenciálnej infekcii a ďalším možným zdravotným komplikáciám.
  • Ideálne ak je určená na pokožku i sliznice.

Ako fixovať končatinu?

Dlahy sú najistejší spôsob, avšak domácnosti nimi nedisponujú, pomôcť si však môžeme ich náhradami: tyč od metly, doska alebo napr. lyžiarska palica. Predmety ako napríklad plastové pravítka sa môžu ľahko zlomiť. Vzájomne protiľahlé strany končatiny podložíme dlahou alebo nejakým pevným materiálom, ktorý veľkosťou presahuje kĺby nad miestom a pod miestom úrazu. Nemalo by však dochádzať k priamemu kontaktu dlahy a pokožky. Každý z nás už iste videl, že dlahy na ruke obopína ovínadlo, alebo šatka okolo krku. Nie je na škodu raz začas si obnoviť základné zásady podania prvej pomoci či už pri zlomeninách alebo všeobecne a byť tak pripravený na prípadný úraz. Sú dostupné rôzne brožúry, informácie na internete, prípadne kurzy prvej pomoci. Vyhneme sa tak čiastočnej panike na oboch stranách.

- - Inzercia - -