Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Spoznajte bližšie laureátky na Slovenku roka 2022. Predstavujeme vám dámy z kategórie vzdelávanie

marec 27, 2022 - 10:49
Byť ženou je úžasné. A byť slovenskou ženou znamená súhru šikovnosti, šarmu, pracovitosti a krásy. To všetko a ešte oveľa viac spĺňajú nominantky 14. ročníka čitateľskej ankety Slovenka roka, ktoré organizuje Týždenník Slovenka v spolupráci s RTVS a so Slovenským národným divadlom. Postupne vám ich cez víkendy predstavíme aj v inom ako profesnom svete. Zoznámte sa dnes s kandidátkami z kategórie vzdelávanie.
Foto: 
Ramon Leško

ROMANA TRNKOVÁ, riaditeľka Strednej priemyselnej školy dopravnej vo Zvolene. Vo svojej riadiacej a pedagogickej činnosti kladie dôraz na ľudskosť, vytváranie pozitívnej a priateľskej klímy, vďaka čomu sa v škole prirodzene podporuje rovnako rozvoj osobnosti žiaka, ako jeho profesijný rast. 

Ako najradšej trávite víkendy?

Moje najkrajšie víkendy sú na chalupe, ktorú máme na lazoch zvaných Laštek, v našom krásnom Podpoľaní. Hovorievam, že to je raj na zemi, liek na všetky bolesti a absolútne čarovné miesto. Od jari do jesene tam zbieram a spracúvam bylinky a lesné plody, pomáham manželovi pri včelárení, túlam sa po kopcoch, pozorujem prírodu, naberám silu a inšpiráciu. 

Ste v kuchyni ako doma, alebo varenie prenecháte iným rodinným príslušníkom?

Ja najmä rada papám! Ale ešte viac ma teší, keď moje jedlo chutí druhým. Varím rada a často, no pečenie je môj relax a moja radosť. Pečiem s láskou, preto majú zvyčajne moje koláčiky úspech a krátku životnosť.

Na čo sa v najbližšej dobe tešíte?

Na výlety, exkurzie a rôzne akcie, ktoré sme si doteraz kvôli pandémii nemohli so žiakmi dopriať. Sú tým najlepším tmelom kolektívov a napomáhajú budovaniu dobrých vzťahov. V marci sa veľmi teším na našu oslavu Dňa učiteľov, na ktorú pravidelne pozývame našich bývalých kolegov- dôchodcov. Dávno sme sa nevideli, radosť zo stretnutia bude iste vzájomná.

Súčasná situácia u susedov ochromila celú spoločnosť. Čo je pre vás motiváciou v týchto náročných časoch?

Ach moje nohy bosé kam vy idete?Kopýtka klopú k dverám duše. A či je práve v tejto chvíli zavreté? Zapískal vlak čo dávno ušiel. Kým v hlave hrmot kolies ešte doznieva, pesnička nová už sa rodí. Chytľavý refrén stále perám predspievam veď  svoje šance predsa nezahodím. A či je moja hlava stále vztýčená? Potrasiem batoh a dopredu kráčam. Aj duša túži zovrieť ramená a potom letieť ako ranné vtáča!

Túto báseň som napísala asi pred štyrmi rokmi a je odpoveďou na otázku, čo ma motivuje v akýchkoľvek náročných časoch. Je to sila človeka, ktorú musí každý nájsť v sebe a viera v dobro. Keď je zle, treba zdvíhať hlavu, kráčať a nestrácať nádej. Môj ocino na otázku ako sa má s obľubou odpovedal: „Zle, ale dobre to znášam!“

unnamed-3.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Chceli by ste niečo odkázať ľuďom čo vám dajú hlas, čitateľom Slovenky, rodine?

Nomináciu v tejto ankete považujem za ocenenie mojej tridsaťročnej pedagogickej práce, ale aj ľudského rozmeru, ktorý v nej nemôže chýbať. Som vďačná za každý hlas, ktorý dostanem. Čitateľkám Slovenky zo srdca prajem, aby boli za každú svoju snahu a úsilie ocenené. No najmä aby boli milované, lebo s týmto vedomím vieme prekonať všetky prekážky sveta. Aj za to vďačím svojej rodine.

Mgr. VIERA BABIŠOVÁriaditeľka Gymnázia Grösslingova 18, Bratislava. V škole s rozšírením vyučovaním matematiky a prírodovedných predmetovspoločne s kolektívom pedagógov vzdeláva talentovaných študentov, ktorí dlhodobo dosahujú mimoriadne výsledky vo vedomostných i športových súťažiach na národnej aj medzinárodnej úrovni.

Ako najradšej trávite víkendy?

Moje najlepšie víkendy sú s rodinou. Pochádzam z Myjavy a veľmi rada trávim víkendy tam. Rada aktívne oddychujem pri ručných prácach a na záhrade.

Ste v kuchyni ako doma, alebo varenie prenecháte iným rodinným príslušníkom?

Veľmi rada varím aj servírujem jedlo. Mám rada krásne pripravený stôl. Odmenou je mi pochvala rodiny a prázdne taniere.

Na čo sa v najbližšej dobe tešíte?

Snažím sa nájsť v každom dni niečo pekné. V škole sa usilujem sprostredkovať žiakom krásu matematiky. Ale ako každý školák sa teším na prázdniny, teda v našom učiteľskom prípade na dovolenku a aktívny oddych.

Súčasná situácia u susedov ochromila celú spoločnosť. Čo je pre vás motiváciou v týchto náročných časoch?

Vytvárať bezpečný priestor pre našich žiakov.

unnamed-2.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Chceli by ste niečo odkázať ľuďom čo vám dajú hlas, čitateľom Slovenky, rodine?

Vzdelanie sú základy, na ktorých staviame našu budúcnosť. Práca vyplní veľkú časť nášho života a jediný spôsob, ako byť naozaj spokojný, je mať rád svoju prácu.

Hlasujte za svoju favoritku a vyhrajte exkluzívny dovolenkový pobyt pre 2 osoby v Ománe od CK Hydrotour.

Hlasovanie je spustené na stránke https://www.slovenkaroka.sk/hlasovanie/

- - Inzercia - -