Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Esenciálne oleje ako nástroj vnútorného balansu a mentálneho detoxu

marec 10, 2022 - 16:00
O slovo sa čoraz častejšie hlási potreba vnútorného balansu a výraz mentálny detox bije na poplach. Našťastie, aj na tieto problémy existujú esenciálne oleje, ktoré nám v pravej chvíli podajú pomocnú ruku.
Foto: 
shutterstock

VYSPITE SA AKO ŠÍPKOVÁ RUŽENKA

Na to, aby sme sa prebudili odpočinutí, musíme sa kvalitne vyspať. Ak sme pod tlakom, vystresovaní, prepracovaní, kvalita spánku sa znižuje, dostatočne si neoddýchneme a dokonca sa niekoľkokrát budíme. Dôležité je teda odbúrať stres, ktorý je hlavným prispievateľom k chorobám a ochoreniam. Odhaduje sa, že viac ako 90 percent všetkých návštev u lekára sa vzťahuje k stresu. „V tomto prípade môžete siahnuť po esenciálnych olejoch, ktoré znižujú stres tým, že upokojujú nervový systém. Napríklad zmes esenciálnych olejov Upokojenie bola špeciálne navrhnutá pre upokojenie, navodenie pocitu uvoľnenia a zahnanie zlých myšlienok,“ radí arómaterapeutka a odborníčka na esenciálne oleje Adéla Zrubecká. Zmes obsahuje esenciálne oleje ako levanduľa, majoránka, ylang ylang alinaloové drevo, ktoré sú známe pre svoje upokojujúce vlastnosti, a preto je to skvelý spôsob, ako pred spaním vytvoriť pocit pohody. Túto esenciálnu zmes vdychujte pred spaním tak, že si nakvapkáte 3 – 5 kvapiek do difuzéru, alebo na inhalačnú tyčinku. „S nekvalitným spánkom sa spájajú aj nočné mory, ktoré nám nedajú spať. Ak sa prejavuje strach v rôznych podobách, znamená to, že máte oslabené obličky. Vtedy siahnite po esenciálnom oleji jalovec, ktorý odbúrava strachy, zaháňa zlé sny, človek sa menej bojí, reguluje sa potenie a u detí dokonca pomáha s nočným pomočovaním. Podobné funkcie má aj céder a kadidlo,“ odporúča arómaterapeutka.

DOPRAJTE SI RÁNO PLNÉ RADOSTI

Ak je pred vami náročný deň, naštartujte sa éterickými olejmi. Skvelý spôsob je difúzovanie zmesi Radosť zo života, vďaka ktorej doslova vyskočíte z postele tou správnou nohou. „Svieže kvetinové vône éterických olejov v tejto kompozícii majú upokojujúce a povznášajúce účinky. Uľavujú pri depresii, strachu a melanchólii, prinášajú radosť a optimizmus. Zmes pomáha pri nervovom napätí, navodzuje pocit šťastia a harmónie,“ hovorí Adéla. Metabolizmus a dobrú náladu nakopne pár kvapkami citrusových olejov. Skvelý je citrón, pomarančové listy, mandarínka či grapefruit, ktoré úžasne voňajú, a zároveň podporia energiu a povzbudia lymfatický systém. Aby ste vykročili za povinnosťami s ľahkým krokom, privoňajte k zmesi Inšpirácia. „Pomáha nám byť adaptabilný, optimistický a objavovať svoje skryté schopnosti. Dodáva nadhľad potrebný k zmenám, oslobodeniu a rastu,“ dodáva odborníčka na éterické oleje.

ZBAVTE SA STAROSTÍ A POCITU PREŤAŽENIA

Nenechávajte na svojich pleciach starosti, ktoré vás zaťažujú a spôsobujú tak zdravotné problémy. Difuzovaním éterického oleja ylang ylang sa pomocou kvetinovej vône zbavíte prílišného stresu, smútku a pocítite radosť a slobodu. Zmes Starostlivosť pri migréne pomôže pri bolestiach hlavy a tráviacich ťažkostiach, aj spracovať emócie pri pri problémoch, ktoré sa usádzajú ako bolesť v žalúdku, a tým zaťažujú váš organizmus, aj vašu myseľ. Ak je človek preťažený, zároveň sa stáva oslabený a ľahkou korisťou prevírusy a baktérie. Preto použite ochrannú zmes Imunita, ktorá obsahuje éterické oleje ako grapefruit, ravintsara, niaouli, pačuli, ylang – ylang. Keďže sa napätie zvykne kumulovať na šiji a tá je potom boľavá, premasírujte ju základným olejom. „Ak na vás doľahlo niečo, čo nezvládate, siahnite po bazalke. Olej intenzívny svojou vôňou vás dokáže vytiahnuť až zo samotného dna a preťaženia a pôsobiť ako olej regenerácie a obnovy,“ odporúča odborníčka a pýta sa: Máte pocit, že ďalej nevládzete, no neviete povedať dosť? Vyskúšajte bergamot, ktorý pracuje s vnútornou sebahodnotou a sebaláskou. Preťaženie môže súvisieť aj s hormónmi a ich výkyvmi. V tom prípade použite kvetovú vôňu Absolut Blue určenú pre ženy. Absolut Blue, ktorá nádherne vonia, navodzuje pocit upokojenia, má utišujúce účinky, pomáha pri bolestiach počas menštruácie a vyrovnáva náladu počas celého mesiaca.

ZAŽEŇTE SMÚTOK A BEZNÁDEJ

Prílišné pracovné nasadenie, veľké očakávania a strach zo sklamania, obklopovanie sa nesprávnymi ľuďmi i ďalšie negatívne faktory na nás vplývajú nepriaznivo. „Úzkostné stavy a pocit vyhorenia prichádzajú vtedy, keď náš život nie je v poriadku, keď nechávame ľudí na sebe parazitovať alebo riešime množstvo problémov. Telo sa nám podvedome snaží niečo naznačiť,“ vysvetľuje arómaterapeutka. Množstvo týchto vplyvov môže vyústiť až k psychickému vyčerpaniu. Ide o pocity smútku, beznádeje, celkovej únavy, pokles sebavedomia, poruchy spánku a rôzne bolesti. Medzi esenciálnymi olejmi sa osvedčila zmes Príliv energie, ktorá posilňuje pri nervovej slabosti a úzkosti a dodáva odvahu. Posilňuje sebavedomie, rozptyľuje smútok a utišuje počas stresujúcich momentov.

- - Inzercia - -