Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Reakcie známych osobností na aktuálnu situáciu

marec 02, 2022 - 14:00
Každý sa so situáciou vyrovnáva po svojom. Výnimkou nie sú ani osobnosti, ktoré poznáme z obrazoviek či internetu.
Foto: 
instagram

Ján Koleník v súvislosti so situáciou, ktorá panuje vo svete pridal citát z hry Vojna a mier, v ktorej účinkuje.

Bolkonskij: “Účelom vojny je vražda. Prostriedkami vojny sú špionáž, zrada, podvod, lož… Ako sa na toto Boh môže pozerať?! Ako to Boh môže počúvať?!” VOJNA A MIER

cl_01.jpg

Reakcie známych osobností na aktuálnu situáciu
Foto: 
instagram

Ivana Gáborík mnohým prehovorila z duše, keď v krásny slnečný deň, ráno, keď sme sa dozvedeli, čo sa deje napísala: "Desím sa toho, do akého sveta sme sa dnes ráno zobudili. Chceli sme len jar, zhlboka sa nadýchnuť bez rúška. Zobudili sme sa však do rána, ktorého scenár si nikto z nás nepripúšťal, že sa môže naplniť. Paralyzovaní strachom z toho, čo nás čaká. Akú daň, ako ľudstvo musíme ešte zaplatiť, kým všetci pochopia, že vojna nemá víťazov, len porazených…Modlime sa za Ukrajinu. Každý má predsa právo žiť v pokoji a mieri."

cl_04.jpg

Reakcie známych osobností na aktuálnu situáciu
Foto: 
instagram

Veronika Ostrihoňová sa vyjadrila k zhromaždeniu, na ktorom sa zúčastnila... Moje slová zo včerajšieho zhromaždenia na podporu Ukrajine:
“Verím, že to, že tu dnes sme, zmysel má. Nielen ako vyjadrenie podpory Ukrajine, ale aj podpory jeden voči druhému, jedna voči druhej. Že v pekle týchto dní nie sme sami.
Práve spolupatričnosť dúfam zostane našim kľúčovým slovom.

Spolupatričnosť voči Ukrajincom a Ukrajinkám, ktorí utekajú pred vojnou, ktorí bojujú, ktorí potrebujú pomoc, voči suverénnej krajine, nášmu susedovi, ktorá čelí útoku agresora.
Ale aj spolupatričnosť voči Rusom a Ruskám, ktorí neschvaľujú kroky svojho vedenia, hanbia sa zaň, či ktorí pre svoj pôvod musia čeliť agresii a útokom.
No a tiež spolupatričnosť voči Slovákom, Slovenkám a Slovensku. Voči nám!
Sústreďme sa na to, čo máme spoločné, namiesto toho, v čom sa nezhodneme. Prinavráťme rešpekt do verejnej debaty – či na politickej scéne, sociálnych sieťach, alebo len tak, v obchode. Rešpekt jeden k druhému a jedna k druhej. No zároveň rešpekt k faktom.
Odmietajme klamstvá, demagógie, alternatívne verzii udalostí – a tiež tých, ktorí ich ponúkajú. Odmietajme populizmus a nenávisť - a tiež tých a tie, ktorí ich používajú ako marketingovú stratégiu.
Overujme informácie. Podporujme dôveryhodné médiá. Podporujme angažovaných ľudí. Podporujme občiansku spoločnosť.
No tiež sa snažme zachovávať pokoj a nádej. Ako povedala tento týždeň prezidentka- nádej je rozhodnutím nevzdať sa. Z toho, čo vidíme u susedov, Ukrajina toto rozhodnutie spravila.
Pomáhajme ako vieme - finančne, fyzicky, materiálne, informačne, alebo len tým, že budeme okolo seba šíriť láskavosť a dobro namiesto strachu a obáv. Áno, máme ich všetci – no skúsme sa nimi nenechať prevalcovať.

Zamerajme sa radšej na tie malé akty dobra, ktoré, odkedy Rusko zaútočilo na Ukrajinu, vidíme všade okolo nás. A ktoré nám ukazujú, že stále veríme v nádej, lebo sme sa rozhodli nevzdať. A nezabudnime na tieto emócie. Aby slovo spolupatričnosť postupne nemizlo z nášho slovníka. Vojna totiž môže trvať dlho. A tak sa ani postupom času nezačnime osočovať, ale sa spojme a koordinujme, ako Slováci a Slovenky, ako Európa, ako členovia Severoatlantickej aliancie.”

- - Inzercia - -