Dnes je utorok, 05.júl 2022, meniny má: Cyril, Metod
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Spokojnosť a stres sú aj vašou voľbou

február 25, 2022 - 08:00
Ak vás čaká návrat do zabehnutých koľají po dlhšej pauze, môže sa to prejaviť stresom, ktorý si ani neuvedomujete.
Foto: 
shutterstock.com

Dlhá izolácia, ktorá narušila pracovné a študijné stereotypy, môže viesť k pochybnostiam, ako nové výzvy opäť zvládneme, i k zvýšenej osobnej precitlivenosti.

NOVÉ VÝZVY?

Nové výzvy neraz vyvolávajú zbytočnú nervozitu, podráždenosť, precitlivenosť, úzkosť a frustráciu, ktoré dokážu ovplyvniť kvalitu nášho výkonu, podpisujú sa pod zhoršovanie vzťahov, negatívne ovplyvňujú naše prežívanie. Nie sme však ani zlí pracovníci, nevrlí kolegovia, ani horší študenti! Len sme sa viac nechali ovládnuť stresom!

stres.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

PREŽÍVAME NAOZAJ STRES?

Stres nás sprevádza od nepamäti a pôvodne nemala byť táto prirodzená fyzická a duševná reakcia na životné okolnosti vôbec naším nepriateľom. Je množstvo situácií, od každodenných povinností v práci až po vážne životné udalosti, keď je aj dnes prospešný a pomáha nám vyrovnať sa s náročnými okolnosťami. Štartuje nás k vyššiemu výkonu, pomáha nám zvládať záťažové situácie, upozorňuje nás na chybu či nebezpečenstvo, z ktorého treba čo najrýchlejšie uniknúť. Ak však stres trvá pridlho a ak sme opakovanému stresu vystavení dlhšie ako treba, môže prísť k výraznému poškodeniu psychického aj fyzického zdravia a v zvýšenej miere nám hrozí riziko vzniku psychosomatických chorôb. Stres sa prejavuje v troch oblastiach. Medzi fyzické symptómy patria únava, potenie, zovreté hrdlo, stiahnutý žalúdok, svalové kŕče, búšenie srdca či ľahké poruchy spánku. Do emočnej sféry patria precitlivenosť, plač, podráždenosť, rozrušenie, úzkostné stavy či rozčúlenie. A v oblasti intelektu prináša stres najmä nesústredenosť, chybovosť, časté zabúdanie a ťažkosti vyvinúť iniciatívu. Všetky tieto negatívne faktory ovplyvňujú náš výkon v práci či v škole, ale aj rodinný a partnerský život, komunikáciu s druhými a vzťah k sebe samému.

Nenechajme si však nahovoriť, že trvalý stres k práci či k štúdiu patrí!

- - Inzercia - -