Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Prečo je bývanie v hoteli „Mama“ stále populárne

február 21, 2022 - 08:00
Každý rodič prirodzene ráta s tým, že jeho deti raz vyletia z hniezda a budú chodiť len na návštevy žijúc svoj vlastný, nezávislý život. Doba sa však mení a trend bývania s rodičmi má stúpajúcu tendenciu na celom svete. Takýto spôsob spolunažívania niekto nazýva tradičným, iný zas zvráteným, ale aj tu, ako vo všetkom, platí staré známe, iný kraj, iný mrav. Prečo sú mama hotely stále v kurze?
Foto: 
shutterstock

Nie je to o lenivosti

Mohlo by sa zdať, že dôvod bývania s rodičmi je zrejmý. Navarené, opraté, netreba sa o nič starať a všetok čas možno venovať sebe. Nie je to však celkom tak. Výskumy v USA, kde bol trend bývania s rodičmi celkovo malý a bolo to považované skôr za spoločensky neakceptovateľné ukazujú, že väčšina tridsiatnikov, ktorí takto žili boli normálne zamestnaní ľudia majúci kariéru a stabilný život. Ďalšou skupinou často vyhľadávajúcou domácu strechu nad hlavou sú študenti. Keď sa zamyslíme nad tým, že vysoká škola končí niekde okolo 24. roku života, je naivné predpokladať, že čerstvý absolvent si bude môcť ihneď dovoliť vziať hypotéku alebo drahý podnájom.

Pandémia zamiešala karty

Podobná situácia, akú zažívame v súčasnosti sa objavila už viackrát, prakticky vždy v časoch hospodárskej krízy, keď šli životné náklady vyššie. Čísla však dokazujú, že pandémia trend bývania s rodičmi posunula do úplne iných sfér, napokon počet bytov ponúkajúcich primeraný nájom či zatvorené internáty nedali mnohým mladým dospelým vôbec na výber.

Vážte si, ak sa máte kam vrátiť

Mnohí mladí dospelí zažívajú pocity hanby a menejcennosti, ak sa napokon aj po definitívnom odchode od rodiny musia vrátiť, ale aj taký je život. Pracovné, rodinné či zdravotné dôvody môžu karty zamiešať natoľko, že skutočne neexistuje iné východisko. Ak sa vám čosi také stane, skúste sa na to pozrieť z tej lepšej stránky- je skvelé mať miesto, kam sa vrátiť dá a ak už k tomu príde, pokúste sa zo situácie vyjsť čo najlepšie.

Pár pravidiel, ktoré to môžu uľahčiť

Hoci sa bývanie s rodičmi v dospelosti nemusí javiť ako ideálna situácia, vedzte, že všetko sa dá zmeniť, ale do tej doby môže byť prospešné nasledovať pár pravidiel.

  • Podieľajte sa na nákladoch
  • Udržujte priestor čistý
  • Prehodnoťte svoje zvyky
  • Pravidelne si doprajte čas pre seba
  • Jedzte so svojimi rodičmi
  • Keď opäť odídete, nech je to v dobrom

Na otázku o dôvodoch a následkoch spolužitia s rodičmi v dospelosti sme požiadali o vyjadrenie psychológa Mgr. Mateja Štepitu:

„Psychologickým dôvodom môže byť strach stáť na vlastných nohách, osamostatniť sa. Rodičia predstavujú určitú istotu a v dobe keď je medzi ľuďmi neustále vzbudzovaný strach sa tento môže prejaviť aj tým, že sa bude mladý človek dlhšie držať doma. Tiež dnešný mladý človek neskôr vstupuje do záväzných vzťahov a je v nich menej stáli, čo súvisí aj so samostatným bývaním. Napokon to môžu byť aj rodičia, ktorí vnútorne nedokážu dieťa pustiť žiť si vlastný život a snažia sa nejako si ho pripútať. Toto riziko je väčšie najmä po rozvode (rodičov). Najčastejšie takto dospelý syn citovo akoby supluje mame partnera, čím vzniká nezdravá väzba. Tieto dôvody treba ale samozrejme odlíšiť od ekonomicko - sociálnych.

Dôsledkom môže byť znížené sebavedomie, duša vnútorne cíti, že je jej úlohou v dospelosti vybudovať si samostatnú existenciu, a keď sa to nedeje, reaguje. Možné sú aj prejavy depresií. Ak hovoríme o patologickej, teda veľmi silnej väzbe k rodičom, častejšie k matke, tak tá sa často spája aj s rôznymi závislosťami.

Najdôležitejšou však nie je nutne vonkajšia rovina toho, kde mladý dospelý býva, ale viac tá vnútorná, nakoľko prebral zodpovednosť za svoj život na svoje plecia a dokáže robiť rozhodnutia a žiť nezávisle od rodičov. Toto je možné aj vtedy, ak ho vonkajšia situácia prinúti žiť opäť s rodičmi, so zohľadnením múdrych odporúčaní, ktoré máte vo vašom texte. Podstatné je, aby si s rodičmi vytvoril nový tip vzťahu, postavený na rovnocennom prístupe, vzájomnom rešpekte a samostatnosti. Tomu môže napomôcť aj rodič tým, že svoju náplň bude hľadať inde než v role rodiča, napr. v práci, priateľských vzťahoch, dobrovoľníctve, koníčkoch či opätovnom pestovaní partnerského vzťahu.“

- - Inzercia - -