Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zoznámte sa s tvorbou Romana Lazara

február 16, 2022 - 14:00
Tvorba autora Romana Lazara je silne autobiografická a naratívna. Je prerozprávaním príbehov z jeho dobrodružného života, snahou o projekciu pocitov, využívajúc pritom výrazové prostriedky, ktoré nie sú v našich končinách obvyklé. Roman Lazar je výrazne solitérnym a v pravom zmysle nezávislým umelcom.
Foto: 

Medzi skutočné príbehy a postavy sú často vkladané aj fiktívne až mystické alebo metaforické postavy a rôzne, na prvý pohľad bizarné odkazy na minulosť i prítomnosť. Autor často používa text, ako všadeprítomnú súčasť moderného sveta, ale najmä ako rôzne viac alebo menej dopovedané morálne či filozofické odkazy. O svojich obrazoch hovorí: „Nemusí byť každému zrozumiteľný, sú to moje rozprávania. Nepozerám na percipienta. Počítam s tým, že ak sa moje obrazy páčia mne, určite sa nájde na svete niekto, komu sa budú páčiť tiež. Zmyslom výtvarného umenia naozaj nie je predaj obrazov, ani organizácia výstav a vernisáží, ale tvorba umeleckých diel, rozpovedať ďalšie príbehy. Niekedy vyberiem z tých veľkých obrazov marginálie a dám im plnohodnotnú existenciu – nový život v menších dielach. Pri maľovaní riešim kompozície aj adekvátnu štylizáciu, korigujem postupy pred tvorbou i počas nej, ale ak to zjednoduším, dá sa povedať, že dielo, ktoré vzniká a dozrieva v hlave, dám na plátno, takže pred tým, ako chytím do ruky štetec viem, ako bude obraz vyzerať.“

Roman Lazar sa narodil v Dunajskej Strede, v roku 1966. 

Po ukončení štúdií na Pedagogickej Fakulte v Nitre, /aprobácia Slovenský jazyk/ Literatúra – Výtvarná Výchova/ založil v roku 1990 reklamnú agentúru Designland  /neskôr Lazar- Klostermann/  Ktorú riadil až do roku 2009 a v ktorej pracoval ako kreatívny riaditeľ. 

Bol členom Art Directors Clubu a členom Prezídia Klubu reklamných agentúr Slovenska. Po ukončení činnosti v reklamnej agentúre sa venoval filmovej produkcii a niekoľko semestrov ako externista aj pedagogickej činnosti na univerzite. Už začiatkom milénia mu učarovala Juhovýchodná Ázia. Pobyt v Thajsku mal veľký vplyv na jeho voľnú tvorbu, ktorej sa začal naplno venovať až v roku 2013.

V roku 2017 odchádza do Vietnamu, kde si otvoril bar na ostrove Phu Quoc a kde trávi každý rok zimné obdobie. Počas pobytu na Slovensku sa venuje tvorbe a výstavám. V diele Romana Lazara je vplyv Juhovýchodnej Ázie evidentný.