Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Po Valentíne prichádza Deň osamelých

február 15, 2022 - 10:00
Už pred dvadsiatimi rokmi prišiel študent Dustin Barnes s nápadom osláviť deň po sviatku zaľúbených, všetkých tých, ktorí sú osamelí. A nie je ich málo...
Foto: 
shutterstock

Včerajšok patril srdiečkam a láske, no a dnes sa karta obrátila. Dnes totiž oslavujeme všetkých, ktorí sú osamelí. Ak nejde o rozhodnutie z vlastnej vôle, môže ísť o nepríjemný stav.

Osamelosť sa výrazne zhoršuje vekom, výskumy naznačujú, že po šesťdesiatke sú pocity osamelosti častejšie. V súčasnosti sa narába s pojdom epidémia osamelosti, keďže je tento stav rozšírený na celom  svete. Najhoršie sú na tom Kanaďania, Briti, Američania a Austrálčania.

Je osamelosť objektívna?

Pocity osamelosti sú z hľadiska psychológie subjektívne, čiže nemusia nutne zodpovedať objektívnej situácii človeka, ktorý ich opisuje. Ľudia veci prežívajú rôzne a aj človek, ktorého hodnotíme ako osamelého, sa tak nemusí cítiť. Môže ísť o typ osoby, ktorá nepotrebuje veľa sociálnych kontaktov. Naopak, človek, ktorý má partnera alebo partnerku, alebo iných blízkych ľudí, môže tiež subjektívne zažívať osamelosť, ak ho kontakt s týmito ľuďmi dostatočne neuspokojuje.

Dôsledky

Osamelosť vzniká mnohokrát ako dôsledok životnej situácie, keď sa človek napríklad rozíde s partnerom alebo sa presťahuje a stratí sociálne väzby. Vtedy ide o situačnú osamelosť. Časom si totiž človek vybuduje nové sociálne kontakty a stiesňujúci pocit pominie. Sú však aj ľudia, ktorým ich osobnosť komplikuje nadväzovanie vzťahov, sú napríklad hanbliví a uzavretí. U nich môže prejsť osamelosť až do chronickej podoby. Zdravotné ťažkosti, ale aj horšia finančná situácia môžu v spoločenskom kontakte obmedzovať aj dôchodcov. U nás sa očakáva, že s osamelosťou by si mal človek vedieť poradiť sám, ale nie vždy je to možné.

Spoločnosť

Spoločnosť by sa mala zaujímať a snažiť sa osamelým pomôcť. V neželanej osamelosti sa totiž neraz začnú objavovať pocity úzkosti, depresie, poruchy spánku… Ak sa tieto príznaky prehlbujú, ich následkom sa môžu rozvinúť aj ďalšie choroby, čo napokon narúša nielen životnú pohodu jednotlivca, ale môže to zmeniť celý obraz spoločnosti.

Pomoc

Ak vieme, že máme vo svojom okolí niekoho, kto je osamelý, skúsme popremýšľať o tom, ako by sme vedeli dotyčnej osobe pomôcť. Napríklad aj malá šálka kávy môže spraviť veľkú zmenu. Čas je to najvzácnejšie, čo môžeme darovať. A svet sa môže rozjasniť na oboch stranách.

- - Inzercia - -