Dnes je nedeľa, 14.august 2022, meniny má: Mojmír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Petra Vajdová: "Mnohokrát by som chcela byť neviditeľná"

január 25, 2022 - 08:30
Petra Vajdová je pracovitá, priama a ocení pokoj pre seba a rodinu. Povolanie herečky nekorešponduje s jej introvertným vnútrom, ale napriek tomu ho vykonáva s láskou a túžbou odovzdať sa mu.
Foto: 
Ramon Leško

Petra, aj v pandémii ste veľmi činorodá, intenzívne pracujete. Pomáha vám to zvládať súčasnú situáciu, ktorá sa dotýka nás všetkých, umelcov nevynímajúc?

V prvej vlne som sa vrátila z materskej dovolenky do Slovenského národného divadla, syn Maťko mal pol roka, rozohrala som sa a zavreli nás. Vtedy sa mi začala skutočná materská. Mne pomohlo, že som nebola ulietaná a mohla som sa venovať rodine. Padlo mi veľa iných projektov, ale dabing fungoval. Neskôr sa to trochu začalo uvoľňovať a mohla som byť aj doma, aj v práci, pre mňa to bolo celkom príjemné obdobie. V divadle je to náročnejšie, neustále otváranie a zatváranie, neistota, vidím, že už sme všetci herci z toho unavení. Vychádzame z cviku, energia je iná a motivácia padá. V divadle panuje smútok a skepsa. Slzy tečú aj maskérkam a kostymérkam, sú to ľudia, ktorí sú tam dennodenne dvadsať rokov a zrazu ostali doma. A to už skoro dva roky.

Máme po sviatkoch, mali by sme byť oddýchnutí a plní nového elánu.

Časy sú náročné. Keď sa rozprávam s ľuďmi, každý tvrdí, že Vianoce boli nostalgické, smutné, akoby človek nevedel v sebe nájsť prirodzenú radosť. Stále sme koronou vystrašení, všetko stojí viac, pracovná neistota, to všetko prispieva k nálade v spoločnosti. 

Ako pomáhate sama sebe vo chvíľach, keď vás opantá smútok?

Našťastie mám veľmi veselého a vtipného syna. Rozpráva už všetko možné, stále sa smeje a má úžasné herecké sklony. Keď ho niečo zaujme, veľmi rýchlo sa to naučí. Je mojím balzamom na dušu. Pomáhajú mi s ním rodičia a manžel. Ja by som mu splnila všetko, čo mu vidím na očiach, ale výchova musí mať svoje medze. Každý deň skúšam, čo na neho platí. 

V seriáli Nemocnica hráte postavu psychiatričky, ktorá manipuluje okolím. 

Na začiatku sa javila negatívne, ale nie je prvoplánovo zlá. Postava nie je v jednom tóne, časom sa ukážu dôvody, pre ktoré sa správa takým spôsobom. Do života jej zasiahne správa, ktorá situáciu zvráti. Stráca pôdu pod nohami. Baví ma hrať v tomto seriáli aj kvôli skvelému režisérovi Honzovi Novákovi a celému tímu. Je to také rodinné nakrúcanie. 

Zvyknete doma relaxovať pri televízore, alebo obľubujete inú formu oddychu?

Musím sa na seba pozerať, aj keď to nemám veľmi rada. Aspoň jeden diel, pretože inak sa cítim pri nakrúcaní a inak to vyzerá v televízií. Mnohokrát tam vidím veľa chýb, čo robím. Musím to vydržať, hercov to posúva. Platí to aj v dabingu. Človek sa sám na sebe najviac naučí. Ja som veľmi sebakritická, tak sa môžem potom vyvarovať chýb.

Sebakritikou naozaj nešetríte, čo máte na sebe rada?

Najviac si na sebe vážim, že som dokázala porodiť dieťa. To je pre mňa zázrak. Odmala som si veľmi neverila a neoplývala som zdravým sebavedomím. 

 Viac sa dočítate v aktuálnej Slovenke.

- - Inzercia - -