Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Prečo by ste mali začať cvičiť jogu? Odpovie vám inštruktor Tomáš

január 01, 2022 - 11:00
Počuli ste o Yoga Gallery? Nie? Nevadí, všetko vám radi vysvetlíme. Bratislava sa konečne dočkala otvorenia priestoru, v ktorom si zamakáte, no zaroveň si oddýchnete. Prídete na hodinu jogy k usmiatemu trénerovi Tomášovi, s ktorým preskúmate telo aj myseľ. Zabudnete na všetko, čo predchádzalo vášmu príchodu vďaka dýchacím cvičeniam, ktoré napomôžu pri hľadaní harmónie.
Foto: 
Richard Lamprecht

Po cvičení vás obslúži charizmatický Viktor v kaviarni, ktorá sa nachádza za stenou. Ukludňujúci čaj alebo káva pražená v Stupave. Blue latte, kurkuma latte –  to je len mála časť zo širokej ponuky. Rovnako u Viktora môžete vyriešiť svoj hlad, ktorý často po náročnom cvičení prichádza. Servírujú sa chutné a zdravé jedlá, napríkladvajíčková quesadilla, guacamole tanier a grécky šalát. Jedinečný priestor chrámu pre telo aj dušu sa nachádza na Ulici 29. augusta 36A.

Spoločnosť, v ktorej sa nachádzame má na naše osobnostné formovanie obrovský vplyv. Musíme sa držať ľudí, ktorých sme schopní naplniť zdravou energiou a ktorí sú ochotní odovzdať kúsok svojej. Vďaka božskej atmosfére si Yoga Gallery priťahuje tých najúžasnejších. Komunita, ktorá sa vytvorila v priestore, s každým cvičením prehlbuje svoje osobné vzťahy. Jednoducho povedané vznikajú kamarátstva, ktoré privíta každý. Nahliadli sme do Yoga Gallery a spravili sme krátky rozhovor s hlavným trénerom Tomášom, ktorý sa pokúsil otvoriť dvere jogovej dimenzie.    

Ahoj Tomáš, ideme hneď na prvú otázku. Vieme, že čoskoro máš ďalší tréning (smiech). Vnímam jogu ako nejaké cvičenie, veľa ľudí sa mi však snažilo dokázať, že jogu nesmiem brať ako napríklad fitness. Prečo?

Joga nie je obyčajná forma cvičenia. Väčšina ľudí, rovnako ako aj ty vníma tuto aktivitu nesprávne. „Joga“ doslovne znamená spojenie. Moderná veda dokazuje, že celá existencia je len jedna energia. Je pochopiteľné, že človek, ktorý nevenoval ani sekundu svojho života joge, jej nebude rozumieť. Musíte sa stotožniť a splynúť s týmto „cvičením“ každou bunkou svojho tela. Ak dokážete prelomiť svoj stereotyp a ilúziu, že ste oddelení, máte šancu zažiť jednotu existencie. Aby sme vás priviedli k tejto skúsenosti, existujú rôzne metódy.

Pravdepodobne každý človek očakáva niečo iné od vás a jogy. Ako vyzerá váš prístup ku klientom? Zameriavate sa na subjektívne požiadavky?

Joga je subjektívna, nie objektívna technológia. Niekto prichádza s bolesťami chrbta a samozrejme sa toho chce zbaviť. Preskúmať mystické dimenzie je ďalší cieľ záujemcov o jogu. Najprv sa zameriavame na objektívnu metódu, ktorá musí človeku dať tie základy. Následne spoločne vyberáme cestu pre každého. Nesmieme zabúdať, že rovnaká metóda má rozličný vplyv na jednotlivcov. Veď naše vnímanie sa líši a každá osobnosť je výnimočná.

Známy je aj výrok o tom, že joga je životný štýl. Čim by sa mal riadiť človek, ktorý chce do hĺbky preskúmať cvičenie? Čo je podľa Vás hlavná myšlienak jogy?

 Vďaka joge vložíte do svojich rúk niečo veľmi hlboké. Momentálne zrejme nie ste schopní pochopiť hlavnú myšlienku, ale chcel by som spomenúť „upasanu“. Osoba, ktorá sedí pred vami je dôležitejší život ako vy. „Upasana“ znamená, že nesedíte na hlavnom sedadle, ale vo svojom vlastnom živote, vo svojom vnútri zastávate vedľajšie miesto. Človek, ktorého cieľom je prezentovať jogu, musí byť prítomným a zároveň musí byť preč. Ak to zvládnete, otvoria sa dimenzie mimo vášho chápania a skúseností. Keď dokážete opustiť svoju komfortnú zónu, tak sa posuniete o niečo vpred. Viem, že to nie je jednoduché, ale práve preto vás čakáme v Yoga Gallery, kde budeme spoločne rozširovať horizonty. 

img_2237.jpg

yoga
Foto: 
Richard Lamprecht

Dobre, rozumieme, že joga nie je obyčajné cvičenie, ale spôsob života. Ako by ste charakterizovali tento životný štýl a čo ho napĺňa?   

Praktickým cvičením dvakrát týždenne po robote sa joga vo vašom živote nekonči. Každý aspekt vášho života, spôsob, akým kráčate, dýchate, komunikujete – všetko by sa malo stať procesom jogy. Každá vaša aktivita by mala napĺňať tento životný štýl. Nič z toho nie je vylúčené. Jogou sa musíte stať. Kultivujte svoje telo, myseľ, energie, emócie a takýmto spôsobom budete duchovne zrieť. 

Tomaš, čo by ste povedali na zaver našim čitateľom? Na čo by sa mali pripraviť budúci návštevníci Yoga Gallery? 

Nechceme, aby návštevníci Yoga Gallery vnímali jogu ako nejaký akt, ktorému sa venujú pár minút denne. Rád prirovnávam ľudské telo a myseľ ku záhrade. Ak sa o záhradu dobre staráte, kvety budú kvitnúť. Rovnako kvalitne sa musíme starať o svoje „ja“ a pestovať iba tie najfantastickejšie plody a kvety. Iba my sami sme schopní ovplyvniť svoj stav a pocity. Nikto okrem vás neurčuje, či budete šťastní a pokojní alebo smutní a rozrušení. Každý človek má šancu dospieť ku takému vnímaniu. Ovládanie tela je vstupnou branou k ovládaniu mysle. Yoga Gallery dáva jedinečnú možnosť zbúrať stenu, ktorá bola postavená medzi vami a svetom  harmónii a pokoja. 

img_4612.jpg

yoga
Foto: 
Richard Lamprecht

TEXT: JULIA DIDYK

- - Inzercia - -