Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Joga je spojením tela a duše

december 03, 2021 - 11:30
Joga je zázrak. Presviedča sa o tom čoraz viac ľudí a my sme sa porozprávali s Tomášom Jozefčíkom, inštruktorom, ktorý jej prepadol naplno a svoje skúsenosti podáva ďalej v novom štúdiu Yoga gallery v Bratislave.
Foto: 
Joga je na celom svete čím ďalej populárnejšia, znamená to, že jej účinky sú naozaj tak efektívne?
Áno, účinky sú veľmi efektívne. Učí nás komunikovať so svojím telom, poznať jeho limity, možnosti,schopnosti a rešpektovať samého seba.
 
Ako dlho sa jej venujete a ako si spomínate na vaše začiatky s jogou?
Keďže som robil triatlon, hľadal som nejaké kompenzačné cvičenia, ktoré by vrátili rovnováhu do tela. Volám to -údržba tela. Profesionálne sa jóge venujem  4 roky. Vyskúšal som viacero športov, ale ako sa hovori, do jógy treba dospieť. Odkedy ju cvičím, tak som pohyblivejší, flexibilnejší a v bežnom živote na sebe pociťujem, že sa ľahšie hýbem. 
Badáte na klientoch nie len fyzické, ale aj psychické zmeny spôsobené praktizovaním jogy?
Určite áno. Snažíme sa vytvoriť komunitu, kde razíme heslo-hlavne aby bola pohoda. Ľudia sa u nás cítia príjemne, radi sa vracajú pre fyzický aj psychický oddych.

img_2237.jpg

Foto: 
Richard Lamprecht
 
Aká je vaša obľúbená asána?
Nemám obľúbenú asánu. Všetky asány sú dôležité a majú svoj význam z celkového zdravotného hľadiska. Účelom nieje robiť ťažké asány, ale jednoduchšie a s ľahkosťou. Náročné sú dobré pre motiváciu a progres, základné majú blahodárne účinky pre celkový rozvoj tela. Joga nie je forma cvičenia, ako sa dnes bežne mylne chápe. „Joga“ doslova znamená spojenie. Moderná veda dokazuje, že celá existencia je len jedna energia – ale vy to tak neprežívate. Ak dokážete prelomiť túto ilúziu, že ste oddelení, a zažiť jednotu existencie, to je joga. Aby sme vás priviedli k tejto skúsenosti, existujú rôzne metódy. Ásany sú jedným z aspektov. Sú v tom aj iné dimenzie, ale jednoducho povedané, ak sa pozorujete, keď ste nahnevaní, sedíte jedným smerom. Ak ste šťastní, sedíte inak. Ak ste v depresii, iným spôsobom. Pre každú úroveň vedomia alebo duševnú a emocionálnu situáciu, ktorou prechádzate, má vaše telo tendenciu zaujať určité polohy. Opakom toho je veda o ásanách. Ak vedome dostanete svoje telo do rôznych pozícií, môžete pozdvihnúť svoje vedomie. Pochopenie mechaniky tela, vytvorenie určitej atmosféry a využitie tela na poháňanie vašej energie konkrétnymi smermi je to, o čom sú jogásany.
Kde vás môžu jogy-chtiví klienti stretnúť (mimo lockdownnu)?
V našom jógovom štúdiu s kaviarňou- Yoga Gallery na ul.29.augusta. Po skončení lekcie si u nás môžu  posedieť pri dobrej káve a zdravom občerstvení.

img_4346.jpg

Foto: 
Richard Lamprecht

- - Inzercia - -