Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ženy nevedia hovoriť o sexe a rozkoši

október 29, 2021 - 11:17
Ženy nie sú povzbudzované, tak ako muži, aby skúmali svoje telo, aby boli na svoje telo hrdé. Naše telo sa spája len s hanblivosťou, ktorá spôsobuje mnoho škody. Myslím si, že potrvá ešte dlho, kým sa to zmení, hovorí psychologička Lisa Diamond vo filme Dilema túžby režisérky Marie Finitzo, ktorý si môžete pozrieť na festivale Jeden svet.
Foto: 

Rodičia sa často hanbia rozprávať pred deťmi o intímnostiach, aj takých potrebných ako je menštruácia, a naopak, deti sa neodvážia na to spýtať svojich rodičov.Mám veľmi blízko k svojej mame, ale nikdy nehovoríme o sexe,“ vraví Becca v dokumentárnom filme Dilema túžby režisérky Marie Finitzo. 

Viete ako vyzerá vulva? Aký má tvar klitoris? Je zvláštne, že netušíme, ako vyzerá časť nášho tela. Väčšina ľudí sa dokonca ostýcha povedať na verejnosti slová ako vagína alebo penis. Deti vedia pomenovať všetky časti svojho tela, okrem intímnych orgánov. Na ne majú väčšinou infantilné názvy. Z čoho táto nevedomosť a hanba pramenia a prečo je tomu tak?

The Dilemma of Desire (Trailer)

Ženské telo hrá silnú úlohu v mediálnom priestore. Je cieľom mnohých reklamných či módnych kampaní, avšak to, čo naozaj ženy chú, vnímajú a potrebujú zostáva nepovšimnuté a odignorované. 

Vo filme Marie Finitzo spoznáte štyri ženy, ktoré sa zaoberajú ženskou sexualitou vo svojej profesii. 

Biologička Stacey Dutton sa zamerala na štúdium klitorisu. Psychologička Lisa Diamond sa sústredí na výskum sexuality, pohlavia, intímnych vzťahov a ich dôsledky pre zdravie a pohodu v priebehu života. Umelkyňa Sophia Wallace oslavuje vo svojich dielach klitoris. Dizajnérka Ti Chang vyrába sexuálne pomôcky podobné bižutérii. Niektoré sú dokonca s gravírovaním na mieru.

Psychologička Lisa Diamond tvrdí:„Ženy nie sú povzbudené, tak ako muži, aby skúmali svoje telo, aby boli na svoje telo hrdé. Muži o svojich genitáliách hovoria vždy s hrdosťou. Ako keby to ženu ani nikdy nenapadlo. Naše telo sa spája len s hanblivosťou, ktorá spôsobuje mnoho škody. Myslím si, že potrvá ešte dlho, kým sa to zmení.“ 

Film dilema túžby si môžete na festivale Jeden svet pozrieť online od 6. – 7. novembra.

Jeden svet 2021 - oficiálny spot

- - Inzercia - -