Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Kde nabrať silu ísť ďalej

október 30, 2021 - 09:00
Je úplne jedno či máte osem a či osemdesiat. Nezáleží na tom, či ste študentka a či vyučujúca, či ste sekretárka a či šéfka, či čašníčka a či zákazníčka. Každá máme svoje problémy a trápenia, ale napriek tomu každá ráno vstaneme a ideme ďalej. Kde však nabrať silu, ak máme pocit, že viac sa to už nedá?
Foto: 
shutterstock.com

Nešťastná láska

Rozvod či rozchod. Až na pár výnimiek málokedy poteší a celá vec získa poriadne grády, ak sú v hre aj deti. Čo Vám môže pomôcť prekonať toto na pohľad mizerné obdobie? Najviac zo všetkého vám pomôže čas. Verte či nie, je to magický liečiteľ a aj tam, kde ostala prázdna čierna diera dokáže čas spraviť aspoň čiastočnú nápravu. Nepríde to dnes, nepríde to zajtra a možno ani o rok, ale skutočne raz príde deň, keď budete na túto kapitolu svojho života hľadieť bez emócií, zmierene a vyrovnane. Dovtedy si pestujte ostatné vzťahy čo vám ostali, skúste nájsť vďačnosť za to čo máte a nehľadajte vinníka. Ako je to opísané v jednej známej knihe, jedzte, modlite sa a naďalej milujte. Život je taký, nikto nám nesľúbil, že bude jednoduchý a čím skôr to akceptujeme, tým ľahšie nám v ňom bude. A to Slnko naozaj raz vyjde. Dovtedy plánujte ďalšie kroky vo vašej novej životnej etape a držte sa holých faktov, veď o niečo sa oprieť treba.

Choroba

Ťažko ju pochopí niekto, kto ju nezažil na vlastnej koži, alebo na koži svojich blízkych. Ak denne vstávate cez bolesť fyzického tela, každá rada v akútnom stave vám môže byť ukradnutá. Netrápte sa zbytočnými analýzami, duchárčením či sebaobviňovaním. Ak to trochu poľaví, vedzte, že ste váš najlepší liečiteľ a najsilnejší bojovník. Túto bitku za vás nikto nevyhrá, hoci mnohí by možno chceli a prevzali vaše bremeno na svoje plecia. Nejde to a vy by ste to tak vlastne ani nechceli. Ak sa to dá čo i len trochu, zavrite oči a spomeňte si na deň, keď ste boli šťastní a bez bolesti, aké to bolo, čo ste cítili? Ak si už nepamätáte, skúste si to predstaviť a tiež si predstavte, čo by ste v takom prípade spravili ako prvé. Nebežte hneď maratóny a nevyhľadávajte stratené deti, naplánujte si niečo jednoduché, napríklad kino či kávu v parku. A ak zistíte, že realizácia vlastne je možná, smelo do toho, veď kedy, ak nie teraz?

Pracovné problémy

Je práca vašim koníčkom? Väčšinou je odpoveď v našich končinách nie. Ak patríte do tejto kategórie, môže vám pomôcť rozmeniť si váš problém na drobné. Tak pekne po poriadku. Čo tým problémom vlastne je? Náplň práce, vzťahy na pracovisku alebo niečo iné? Je vo vašej moci tento problém vyriešiť alebo aspoň obrúsiť jeho ostré hrany? Je na pracovisku či v okolí niekto, s kým si môžete o probléme pohovoriť? A ide vlastne o problém alebo sa bavíme skôr o výzve, o niečom, čo treba prekonať zapojením väčšej sily či dôvtipu? Pýtajte sa sami seba a môžete ostať prekvapení, že malé otázky vás môžu priviesť k riešeniu, ak aj nie k úplnému, aspoň k čiastkovému. A ďalšou výhodou v našich končinách je, že nás v práci nikto nemôže držať násilím. Sme tam z vlastnej vôle, výmenou za naše úsilie si môžeme zabezpečiť istý štandard. A niekedy je proste čas, presunúť svoje úsilie inde.

Nedostatok času

Nemám čas! Koľkokrát denne použijete túto frázu alebo dostanete takúto odpoveď? Možno aj každú hodinu. Ale pozor, je veľký rozdiel medzi nemať čas a nechcieť mať čas. Nevravte ľuďom, že nemáte čas, ak ho máte a len s nimi nechcete byť či hovoriť. Fráza sama o sebe je veľmi zradná, vysiela do vášho mozgu negatívne signály až napokon sami svojej absolútnej zaneprázdnenosti uveríte. A to je už riadny spúšťač stresu. Neklamte sa  a nedajte sa oklamať. Posvieťte si na svoj deň, požierače času a zlozvyky a buďte k sebe kruto úprimní. Určite nájdete miesto, kde sa s tým dá niečo robiť. A tiež si pripomeňte ľudové múdrosti- ráno múdrejšie večera alebo ranné vtáča ďalej doskáče. Môžu byť námetom na riešenie problému.

Keď sa vlastne nič nedeje

Áno, aj keď sa na prvý pohľad nič nedeje, nemáte potuchy o démonoch v hlavách či domácnostiach iných ľudí. Preto je dobré ostatných nesúdiť a naopak netrápiť sa nad názormi iných ohľadom vášho života. Možno vás dusí rutina, možno nedostatok poriadku vo vlastnom živote, možno niečo úplne iné, ale navonok je všetko tip top. Ak vám však zvoní pri uchu budík a vy to vytrvalo ignorujete brániac sa životu vonku medzi ľuďmi ostávajúc len v sebe a pre seba, možno prišiel čas vyhľadať pomoc. Kamarát, kouč, tréner, psychológ. Sú tu a sú tu pre nás.

V závere už len jedna rada, ak z hocijakej príčiny pociťujete, že ísť ďalej je nad vaše sily, nezúfajte. Tieto pocity zažívame všetci, niekto viac, niekto menej, ale nie ste v tom sami. Existuje mnoho kníh a prístupov na túto tému, avšak hlavná myšlienka býva podobná. Začnite láskou. A najviac zo všetkého láskou k sebe samým. 

- - Inzercia - -