Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Rozbiehanie podnikania v čase korona krízy

október 02, 2021 - 07:00
Založiť si vlastnú firmu a ísť podnikať v čase pandémie si vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a odhodlania. Čím všetkým si musia začínajúci podnikatelia prejsť nám porozprávala Silvia Hadeková, zakladateľka pohybového štúdia v Púchove.
Foto: 
shutterstock.com
Rozhodnúť sa ísť podnikať nie je jednoduché v žiadnych časoch, nie ešte v tých súčasných. Čo bolo pre Vás silným podnetom, ktorý rozhodol?
Toto rohodnutie som spravila ešte pred "koronou", takže to bol viac menej už rozbehnutý vlak. Otvorenie štúdia bolo pôvodne naplánované na september 2020 a potom sa viackrát presúvalo a odkladalo. Odkladať sa nedalo však už donekonečna, takže išlo už len o to, nájsť vhodný termín, alebo lepšie povedané termín, ktorý nebude z hľadiska opatrení až taký zlý. Takže to vyšlo na august tohto roku.
 
Otvorili ste si fit štúdio, mali ste už pred tým skúsenosti z oblasti cvičenia?
Cvičeniu sa venujem od strednej školy. Hoci mám vyštudovaný marketing manažment, vždy som mala rada pohyb a hnala ma túžba robiť niečo, čo ma skutočne baví a čo na druhej strane môže priniesť osoh aj druhým. Od začiatku som vedela, že si chcem otvoriť si vlastné štúdio. Nie klasickú "posilku" s činkami a strojmi, skôr malé štúdio so skupinovými cvičeniami, ku ktorým sa môžu pridať aj individuálne tréningy a poradenstvo ohľadom stravy. Zaujíma ma aj téma motivácie a vedenia ľudí k zdravému životnému štýlu. Všetky tieto veci sa dajú krásne spojiť. Vždy som chcela vytvoriť miesto, kde by som ľuďom mohla radiť ako správne cvičiť, ako sa popri tom stravovať, motivovať a celkovo sa cítiť dobre fyzicky aj psychicky. Začínala som však tak, že som viac ako 10 rokov cvičila v rôznych štúdiách a centrách v Bratislave, čím som získala cenné skúsenosti.
 
Keď porovnáte rozbeh podnikania v čase pandémie a mimo nej, čo bolo v súčasnej situácií pre vás najťažšie?
Ťažké bolo na jednej strane nevzdať sa svojho sna a nenechať sa odradiť situáciou, no na druhej strane práve to, že som k tomuto kroku tak dlho smerovala ma držalo. Najhoršia je asi tá neistota, že človek nevie, čo bude. Tá je samozrejme pri podnikaní vždy a určite bola aj "Predtým", no teraz sa pridali všetky obmedzenia, opatrenia a zákazy vyplývajúce zo situácie. Proste neviete, či ešte o mesiac, či budúci týždeň budete môcť mať otvorenú prevádzku a za akých podmienok. Takto sa ťažko niečo buduje.

shutterstock_796025317.jpg

Foto: 
shutterstock.com
 
Ako dlho trvalo vybavenie všetkých potrebných povolení v pandemií?
Myslím, že štandardne dlho, nebol v tom rozdiel oproti "normálu".
 
Vstupujú k vám zákazníci s určitými obavami z možnej nákazy alebo sa naopak tešia, ako si v pokoji zacvičia?
Väčšinou sú ľudia radi, že sa konečne dá cvičiť aj takýmto spôsobom (uvidíme dokedy). Hoci sa počas lockdownu roztrhlo vrece s online cvičeniami, väčšina ľudí to skôr brala ako núdzové riešenie. Naživo má to skupinové cvičenie samozrejme úplne iný rozmer, atmosféru, človek je viac motivovaný cvičiť pravidelne a podať väčší výkon. Ľudia, ktorí sa obávajú nákazy sa pravdepodobne takýmto miestam vyhýbajú, lebo som sa s obavami zatiaľ nestretla.
 
Ste otvorení druhý mesiac, ako zatiaľ hodnotíte situáciu?
Otvorili sme v lete, čo je v tomto odvetví "uhorková sezóna", keďže ľudia cestujú, menej sa im chce cvičiť v teple, radšej idú na kúpalisko, alebo športujú vonku. Aj napriek tomu ten rozbeh, bol celkom dobrý, no bohužiaľ v období, kedy sa ľudia vracajú k cvičeniu v štúdiách a posilňovniach, prichádzajú znova obmedzenia, ktoré nás brzdia.
 
Akým spôsobom odbúravate obavy z budúcnosti? Predpokladám, že každý kto teraz podniká v oblasti fitness pociťuje rešpekt z rozšírenia vírusu covid-19.
Asi tak, že sa tým veľmi netrápim. Samozrejme nejaké plány sú, no beriem ich skôr s rezervou a snažím sa vždy reagovať na aktuálne dianie. A samozrejme mám aj vieru, že to celé už konečne skončí.

- - Inzercia - -