Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Základná chyba, ktorej sa dopúšťaš pri cvičení

január 28, 2021 - 21:02
Aj napriek tomu, že oslavy nového roka sú už dávno za nami, téma predsavzatí je stále aktuálna. Najčastejším plánom na nový rok je byť fit.
Foto: 
pexels.com

Tradičnou januárovou tlačenicou vo fitku, kde by sme sa lepili jeden na druhého a vstrebávali pri tom vydýchaný vzduch nechytíš motiváciu ale Covid. Z toho dôvodu sme chtiac nechtiac odsúdený na domáce prostredie alebo aktivity vonku na čerstvom vzduchu.

Jednou z celkom slušných alternatív ako nepopustiť zo svojho novoročného nadšenia pre nadmerné potenie je tu náhrada vo forme online tréningov, videí a návodov ako cvičiť s vlastnou váhou, poprípade s pomôckami, ku ktorým sa bez problémov dostaneš.

Avšak nadšenie nestačí. Trénuj rozumne a hlavne systematicky, lebo sa môže stať, že si niečo náhodou natiahneš. Teraz prichádzame k základnej chybe, ktorú robí väčšina ľudí, respektíve, ktorú práveže nerobí, a tým je rozcvička.

505.jpg

Foto: 
pexels.com

Nie, naozaj tým učitelia na hodinách telesnej výchovy nezdržiavali čas, aby nemuseli vymýšľať tristo rôznych cvičení. Pýtaš sa prečo je rozcvička tak dôležitá? Na začiatok povedzme, že slúži ako rozohriatie. Tvoje telo sa počas nej pripravuje na to, že sa čoskoro začne niečo diať. Vďaka nej je omnoho menšia pravdepodobnosť zranenia ako napríklad natiahnutie, nedajbože odtrhnutie šliach a svalov.

Podľa portálu Hovorme o kĺboch by si mala rozcvičke venovať aspoň 15-30 minút. Pri nej totiž dochádza k zvyšovaniu svalovej teploty, frekvencie dýchania a prietoku krvi, čo napomáha elasticite svalov a spojivových tkanív. Jednoducho povedané, ak pred tréningom nezanedbáš povinnú rozcvičku neodpáliš si chrupavky.í0

- - Inzercia - -