Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Zora Czoborová: „Cez Vianoce priberiem aj štyri kilá, no nedramatizujem to.“

december 15, 2020 - 18:01
Už roky je symbolom pohybu a zdravého životného štýlu. No aj fitnesska Zora Czoborová občas zhreší, bez výčitiek svedomia. Dôležité je podľa nej počúvať svoje vlastné telo a nespoliehať sa na novoročné predsavzatia.
Foto: 
Milan Maršalka

Tie z nás nové ženy neurobia. O zmenu sa musíme pričiniť my samy. Aj preto Zora tento rok z vlastnej iniciatívy podstúpila výraznú životnú zmenu. V očnej klinike NeoVízia absolvovala zákrok, ktorý jej priniesol komfort a pohodu. Ako to ovplyvní jej sviatky?

Ľudia hovoria, že vzhľadom na pandémiu by sa nám nemal tento rok počítať do života. Súhlasíte s tým?

Sčasti áno. Na jednej strane mám pocit, že vírus mi skutočne ukradol rok zo života, ale skôr z pohľadu slobody. Najmä tej cestovateľskej. Veľmi mi chýba cestovanie po svete. Na druhej strane, tento rok mi doprial viac času na rodičov. To som si užila. Najmä počas prvého lockdownu, keď bolo príjemné počasie. Toto na roku 2020 vnímam paradoxne veľmi pozitívne.

Predpokladám, že pozitívna bola aj zmena, ktorá u vás nastala po zákroku PRELEX, ktorý ste práve tento rok podstúpili. Natrvalo ste sa zbavili dioptrií a nepraktických okuliarov.

Určite áno. Trápilo ma videnie do diaľky aj do blízka. Práve vďaka tomu, že som nebola tak pracovne vyťažená, mohla som si nájsť čas aj na riešenie tohto problému. Dostala som sa totiž do štádia, že bez okuliarov som mohla fungovať len veľmi ťažko. Nedokázala som bez nich prečítať ani písmená bežnej veľkosti. To bolo veľmi otravné. Neustále som hľadala okuliare, nemohla som na ne zabudnúť. Dokonca som musela v obchode poprosiť moju mamu, ktorá zákrok absolvovala v NeoVízii pred dvomi rokmi, aby mi prečítala informácie. Teraz som oveľa slobodnejšia.

Je táto sloboda pre vás najväčším benefitom operácie?

Určite. Najviac prekvapená som bola z okamžitého účinku. Navyše, zákrok PRELEX, ktorý je skutočne rýchly, bezbolestný a bezpečný, je vhodný aj pre vrcholových športovcov. Samotnému zákroku predchádzalo dôkladné vyšetrenie a veľmi oceňujem prístup pani doktorky Adriany Smorádkovej a pána primára Radovana Piovarčiho, ktorí mi do detailov opísali jeho priebeh. Človek má prirodzený rešpekt, no strach som aj vďaka tomu nepociťovala. Celé to trvalo len pár minút. Keď som si na druhý deň odlepila oko, videla som zrazu nový svet.

Pred vami sú teda prvé sviatky s novým zrakom, na ktoré vianočné aktivity bez okuliarov  sa tešíte najviac?

Celý môj život je momentálne príjemnejší. Teším sa na stretnutia s najbližšími. Tie si teraz veľmi vychutnávam. Pred zákrokom som bola často v situácii, že som musela byť od danej osoby v istej vzdialenosti, aby som ju dobre videla. Ak bola blízko alebo ďaleko, bolo to nepríjemné a nekomfortné. Keď nám bolo umožnené mať po prvej vlne fit pobyt, dievčatá boli prekvapené, čo všetko dokážem prečítať. Dokonca ma skúšali a neveriacky krútili hlavami...

 A teší sa Zora Czoborová aj na vianočné dobroty? Drží sa od nich ďalej alebo im podľahne?

Vianoce si treba užiť, vrátane jedla! Priznávam sa, že počas sviatkov priberiem aj tri, možno štyri kilogramy. Nedramatizujem to, lebo sa spolieham na signály tela. To mi samé povie, keď má dosť a žiada si zmenu či pohyb. Záchrannou brzdou pre mňa je fit pobyt, ktorý mám každoročne po sviatkoch. Tam máme s klientkami veľmi prísny režim.

zr.jpg

Foto: 
Milan Maršalka

Mnohí z nás chcú v začiatku nového roka schudnúť. Je to jedno z najčastejších predsavzatí. Čo by ste odporučili ženám, ako vytrvať?

 Podľa mňa sa netreba spoliehať na Silvester. Baby by sa mali predsavzatiam venovať počas celého roka. Sviatky neprinášajú so sebou zázračný prútik, ktorý všetko zmení. Musíme sa o to pričiniť my samy.

 Je to aj cesta k väčšej sebaláske?

Žena môže mať aj päť kilogramov navyše a je pritom príťažlivá. Ak sme so sebou v psychickej pohode, tú aj vyžarujeme vôkol seba. Pohoda vo vnútri a v blízkom okolí je pre tento pocit kľúčová. Ak sme spokojné v rodinnom živote, ak nás práca baví, nie je dôvod neposúvať sa vnútorne ďalej.

Ošetrujúcou lekárkou Zory Czoborovej je MUDr. Adriana Smorádková. So Zorou ju spája nielen rodinné puto, ale aj láska k pohybu. Patrí medzi špičku v oblasti očnej chirurgie. Aj ona sa stretáva s príbehmi žien a ich očakávaniami. Okuliare sú často podľa nej jednou z príčin nižšieho sebavedomia.

„Väčšina žien ich vníma ako hendikep. Niekomu môžu skutočne znižovať fluidum krásy, pocit slobody a šarm. Mesiac po operácii vidím na kontrole nádherné, výrazné, upravené, hrdé a sebavedomé ženy. Je to neopísateľný pocit. Po odstránení dioptrií sa začnú vnímať v krajšom svetle a úplne inak sa na ne pozerá aj ich okolie,“ prezradila o prípadoch z praxe. Život bez okuliarov sa navyše pozitívne odrazí aj počas najkrajších sviatkov v roku.

„V prvom rade, že sa môžu krásne nalíčiť a vyniknú im oči. A to nielen počas Vianoc, ale celý rok. Okuliare sa im nezahmlievajú pri pečení, varení a konzumácii horúcej kapustnice. S Vianocami sú spojené aj vianočné trhy, lyžovačky. O okuliaroch tu platí to isté a kontaktné šošovky sa im nelepia na rohovku,“ dodáva MUDr. Smorádková.

- - Inzercia - -