Dnes je streda, 10.august 2022, meniny má: Vavrinec
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Marta Kubišová dnes oslavuje 78. narodeniny

október 31, 2020 - 21:23
Marta Kubišová je významnou osobnosťou českej scény. Aj napriek takmer dvadsaťročnej izolácii ostala v pamäti ľudí ako ikona.
Foto: 
cas.sk

Speváčka sa narodila v Českých Budějoviciach, no s rodinou sa presťahovali do Poděbrad. Zamestnala sa v Poděbradských sklárňach, keďže sa po vyštudovaní gymnázia nedostala na vysokú školu. So spevom začala práve v tomto meste. Zúčastnila sa talentovej súťaže v roku 1961, kde sa dostala až do finále.

Absolvovala konkurz do Stop divadla, ktoré však po roku prestriedalo divadlo Alfa v Plzni. Nasledovalo divadlo Rokoko v Prahe, kde odštartovala premiérou pásma Chan & Son.

Marta Kubišová - Modlitba pro Martu (oficiální video)

Autor: 
youtube.com

Prvým hitom bola skladba Loudá se půlměsíc. Nahrala ju v januári roku 1965. Spolupracovala s Helenou Vondráčkovou a Václavom Neckářom. V roku 1968 vytvorili populárne trio s názvom Golden Kids.

Jednou z jej najznámejších skladieb je Modlitba pro Martu, ktorá sa stala symbolom odporu počas okupácie vojsk Varšavskej zmluvy. V roku 1970 bola jej umelecká činnosť zakázaná cenzormi.

Po necelých dvadsiatich rokoch sa na scénu vrátila. Konkrétne s jej symbolickou piesňou Modlitba pro Martu, ktorú spievala z balkóna Václavského námestia 21. novembra 1989. Počas svojej kariéry získala mnoho ocenení ako napríklad Zlatú a Striebornú Bratislavskú lýru, Cenu Thálie, Rad čestnej légie od francúzskeho veľvyslanca, Rad čestného dvojkríža II. triedy a ďalšie.  

mk1.jpg

Foto: 
cas.sk

- - Inzercia - -