Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Aromaterapia | Detox pomocou olejov a bylín

október 16, 2020 - 18:00
Ak ste ešte nestihli svoje telo odľahčiť od ťažkých jedál, využite silu bylín, ktoré cielene podporujú očistu dôležitých orgánov. Spolu s esenciálnymi olejmi naštartujú prirodzené detoxikačné schopnosti tela.
Foto: 

Radí aromaterapeutka: Martina Valníčková

Skúsená aromaterapeutka a odborníčka na prírodné esenciálne oleje. Na portáli www.esencialneoleje. sk sa pravidelne delí o svoje zážitky a skúsenosti s esenciami a odpovedá na otázky všetkých, ktorí by radi „pričuchli“ k svetu vôní a zdravia.

 

Telo má na vysporiadanie sa s toxickou záťažou jeden mechanizmus, ktorým chráni životne dôležité orgány pred škodlivými látkami. Týmto mechanizmom je uskladňovanie toxínov do tuku. Počas detoxu, ak je zachovaný dostatočný prísun živín a dodržiavame správne stravovacie zásady, telo vylučuje toxíny aj prebytočný tuk. Pokiaľ je detox nasledovaný dlhodobým zdravým životným štýlom, dajú sa dosiahnuť dlhotrvajúce výsledky.

HLAVNE STRIEDMOSŤ

Každý človek je iný, a preto potrebuje aj iné veci meniť, odľahčovať. U niekoho je detox už len to, že prestane jesť údeniny, rafinované cukry a začne piť viac vody. A u takého človeka ani viac robiť netreba, lebo prílišnou zmenou by si mohol aj uškodiť. Ak má niekto správne nastavenú stravu na svoj typ metabolizmu, ten môže naplno využiť silu očistných bylín a striedmeho stravovania. Bez ohľadu na to, aký druh detoxu si zvolíme, vieme si jeho priebeh uľahčiť, a v niektorých prípadoch doslova umožniť sprievodným používaním esenciálnych olejov. „Najjednoduchší spôsob jemnej očisty je pitie vody s kvapkou citrónového oleja. Na pohár vody stačí 1 kvapka. Priebežné pitie vody s kvapkou citrónového, alebo iného citrusového oleja, napríklad grepu, mandarínky, alebo pomaranča pomáha naštartovať prirodzené detoxikačné schopnosti tela,“ radí Martina Valnčíková, odborníčka na esenciálne oleje.

ÚČINNÝ DETOX CHCE ČAS

Pomerne častá je takzvaná Hexheimerova reakcia. Je to odpoveď tela na príliš rýchlu očistu, ktorá sa prejavuje bolesťami hlavy, vyrážkami, niekedy aj zvýšenou teplotou. „Ak sme sa detoxikovali prirýchlo a mali sme tieto príznaky, často stačí, keď detox prerušíme a telo sa vráti do normálu. Zo skúseností viem, že vtedy je prospešný dlhodobejší príjem kvalitných probiotík – minimálne mesiac, a potom môžeme pokračovať v očiste bez nepríjemných prejavov,“ hovorí Martina. Sú aj situácie, kedy detox vôbec nie je vhodné robiť, napríklad v stave permanentného stresu, alebo chronicky oslabených obličiek. Pri sústavnom prežívaní negatívnych emócií, nie je vlastne ani možné uskutočniť prospešný detox, pretože s negatívnymi emóciami sa udržiavajú toxíny. „Vtedy môžu byť vône v podobe esenciálnych olejov veľmi nápomocné, pretože vdychovanie esenciálnych olejov okamžite vplýva na amygdalu, centrum emócií v mozgu. Cieleným výberom vône sa tak vieme upokojiť (levandula), schladiť svoj hnev (kardamón), prípadne zmierniť pocity úzkosti alebo strachu (jalovec),“ informuje aromterapeutka.

POČÚVAJTE SVOJE TELO

Nepodceňujte stav pečene, odráža sa na stave pokožky. Keď sa pokožka šúpe, prípadne má nejaké vyrážky, je to znak toho, že telo potrebuje odľahčiť. Najväčšou chybou pri detoxe je nerešpektovanie svojej vlastnej jedinečnosti. Napríklad ak človek s pomalším, rozvážnejším temperamentom ide na veľmi striktnú diétu, alebo naopak, ak si dá človek plný energie a výbušnosti príliš malé ciele. Najdôležitejšie je počúvať svoje telo a nenechať sa stiahnuť módnymi vlnami.

ZAOSTRITE NA ZELENÚ

V každom prípade všetkým prospeje zaradiť do stravy viac zeleného. Je veľa rastlín, ktoré sú považované za burinu, no zároveň sú pre telo v rámci reštartu veľmi prospešné. Dobré je zaradiť aj rastliny s kyslou, respektíve, mierne štipľavou chuťou. „Všeobecne známe liečivky, ako je napríklad žihľava majú síce veľa prospešných vlastností, ale nie sú určené na dlhodobé použitie. Čaj zo žihľavy preto nepijeme bez prestávky viac než 2 týždne. Na zaradenie do bežnej stravy sa skôr hodí hviezdica pravá, loboda, vynikajúce do šalátov sú mladé listy brezy aj chrenu,“ odporúča M. Valníčková.

OPLATÍ SA VEDIEŤ

Esenciálne oleje majú jedinečné vlastnosti, ktoré podporujú zdravie na bunkovej úrovni, vrátane očisty. Keď je telo preťažené priveľkým množstvom toxínov, pečeň ochraňuje životne dôležité orgány tým, že obaľuje toxíny do tukových buniek. Sú prírodné oleje, ktoré pomáhajú uvoľňovať toxíny z tukových buniek, rozkladajú ich a pomocou dobrého pitného režimu ich vyplavujú z tela. Iné oleje stimulujú bunkové receptory k väčšej, efektívnejšej aktivite. A sú aj oleje, ktoré pomáhajú pri čistení vnútorných orgánov od škodlivých baktérií a obnovujú rovnováhu pre zdravé trávenie a imunitu. Je na nás zvážiť, čo urobíme pre zníženie príjmu toxínov, a ako sa budeme očisťovať, aby sme si udržali optimálne zdravie.

- - Inzercia - -