Dnes je nedeľa, 14.august 2022, meniny má: Mojmír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Muzikálový festival Jozefa Bednárika 2020 v Brusne

august 25, 2020 - 14:00
Cez víkend 22-23. augusta 2020 sa uskutočnil trinásty ročník muzikálového festivalu Jozefa Bednárika v kúpeloch Brusno. Bohatý program zložený z rôznych umelcov prilákal ľudí z celého Slovenska. Atmosféra bola veľmi príjemná a návštevníci si spoločne zaspomínali aj na Jozefa Bednárika, ktorý navždy odišiel pred siedmimi rokmi. Mediálnym partnerom je od samého začiatku festivalu aj týždenník SLOVENKA.
Foto: 

Milovníci šanzónu, divadelnej či filmovej hudby a muzikálov si cez víkend prišli na svoje.

V kúpeloch Brusno mali k dispozícií množstvo spomínanej hudobnej tvorby, program bol naozaj pestrý. Vystúpili mená ako napríklad Šimon Svitok, Dušan Šimo, Katarína Procházková, Patrícia Solotruková,  Martina Svitková. Spomínaní speváci zo štátnej opery v Banskej Bystrici predviedli operetné duetá v rámci programu popoludnie kráľa operiet Franza Lehára. Narodil sa v roku 1870, takže by mal 150 "narodeniny". Rodák z Komárna začal komponovať už vo svojich 17 rokoch a svetový úspech dosiahol vo veku 35 rokov, kedy mala premiéru jeho najúspešnejšia opereta Veselá vdova. Medzi jeho najznámejšie diela patria Paganini, Zem úsmevov, Cárovič či Giuditta.

Jozefa Bednárika si návštevníci pripomenuli vypočutím výberu pesničiek z jeho najslávnejších muzikálov a nechýbali ani  muzikálové hity Zdeňka Bartáka. Muzikálová Nitra sa odprezentovala cez hercov z DAB. Andrea Sabová,  Andrej Remeník a Nikolett  Dékáň zaspievali výber piesní z muzikálov. 

Záver sobotného programu patril pozvánke a hudobnej ochutnávke muzikálu CASANOVA od Zdeňka Bartáka a Petra Markova, ktorý bude uvedený na budúcoročnom festivale. Záver celého podujatia patrilo dielu, ktoré odštartovalo nododobú éru popularity tohto žánru a tradičného českého muzikálu. 25. výročie muzikálu Dracula si diváci pripomenuli koncertom českých muzikálových hviezdy Mariána Vojtka, Michaely Noskovej, Gity Hořínkové a Lukáša Randáka. 

Na muzikálovú terasu pribudla ďalšia tabuľa slávy a odovzdali sme ocenenie Brusnianska Brusnica za prínos k muzikálovej tvorbe. „Sme radi, že sa festival a duch Jožka Bednárika vrátil opäť do Brusna,“ pridala sa aj generálna riaditeľka kúpeľov Ing. Pavlína Filipi.

"Som veľmi šťastná a zároveň cítim hrdosť, že naše vydavateľstvo STAR production je súčasťou tohto projektu od samého začiatku," vyjadrila sa na margo podujatia pani Mária Reháková.

Jedno z ocenení bolo venované in memoriam prvej muzikálovej hviezde Slovenska - Gizele Veclovej. Svoje najvýznamnejšie obdobie kariéry odštartovala na Novej scéne v roku 1952 a miesto prvej dámy slovenského muzikálu získala najmä vďaka stvárneniu Dolly Leviovej v slávnom Hello, Dolly, Pani Higginsovej a Pani Pearsovej v My Fair Lady či Goldy vo Fidlikantovi na streche. “Aj tentokrát postupujem podľa odkazu Jožka Bednárika, ktorý zoznam ocenených už dávno napísal na papier,” dodal Ján Kubiš, zakladateľ festivalu.

ram_9093.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Koncert mladých muzikálových talentov "Mladé hviezdy" zaujal mnohých návštevníkov.

ram_8710.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Účastníci možnosť zažiť  aj koncert filmových piesní Karla Gotta. Pripomenuli si ho cez jeho piesne v podaní Števa Skrúcaného, Felixa Slováčka, Mariána Vojtka, Patrika Vyskočila, Róberta Haláka, Terezy Králikovej a ďalších,” prezradil Ján Kubiš.

ram_9438.jpg

Foto: 
Ramon Leško
Zakladateľ festivalu Ján Kubiš spolu s Felixom Slováčkom

ram_9154.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Držiteľ ceny tabuľa muzikálovej slávy Július Selčan

Víkend nabitý muzikálovými hitmi si diváci vychutnali plnými dúškami

- - Inzercia - -