Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Radšej knihu! Čítanie ako návykový relax

apríl 06, 2020 - 18:00
Každá domácnosť vlastní viac či menej knižných výtlačkov. Staré ošúchané obaly sa krčia v policiach, občas k nim pribudne voňavý zväzok s lesklou obálkou. Napriek tomu si väčšinu roka hovoríme, že máme viac kníh ako času.
Foto: 

Posledné týždne nám však prevrátili život naruby a miesto toho, aby sme sa mohli voľne prechádzať po meste, môžeme prevetrať svoje zaprášené knižnice. To, čo sa v nich ukrýva je totiž nadčasové bohatstvo. Spája v sebe poznanie, oddych a únik z reality. Prečo teda sledovať ručičky hodín a smutne obracať strany kalendára. Dni je možné tráviť aj príjemnejšie, a dokonca, mnohí, keď raz začnú, nevedia prestať. Áno, stále hovoríme o knihách.

Priznajme si, že pokiaľ sa neradíme k vášnivým knihomoľom a knihomoľkám, čas na dobrú knihu si nájdeme len veľmi sporadicky. Keď už na to príde a rozhodneme sa tráviť voľné chvíle čítaním, chceme vedieť, že to bude stáť zato. Či sa stane čítanie pôžitkom aj pre vás závisí jednoducho od výberu. Ako začať, aby sme neprestali?

Niečo ľahšie na úvod. Existuje množstvo výborných, no nenáročných kníh s obstojným počtom strán na príjemné rozčítanie. Kníhkupectvá ponúkajú najrôznejšie online vyhľadávače, v ktorých si môžete nastaviť výber doslova na mieru. Žáner a populárnosť už dávno nie sú jedinými kritériami. Dnes si môžeme vybrať knihu aj podľa farby obálky (áno, mnohí ľudia si knihy v policiach ukladajú podľa farby) či podľa hodín strávených čítaním.

Vyberie si každý

Zaujíma vás história, príroda alebo meditácia? Radi by ste spoznávali rozmanité kúty planéty alebo sa nechali uniesť nežnou romantikou? Od krimi cez rozprávky až po výnimočné biografie. J.K. Rowlingová vás môže inšpirovať tenučkou knihou Skvelý život, citlivé duše iste chytí za srdce útly román Zostaň so mnou – Ak zostanem a milovníci klasiky môžu siahnuť po nesmrteľnom príbehu Starec a more. Výberom knihy si volíme spoločnosť v podobe autorských myšlienok na niekoľko hodín, dní či týždňov. Pokiaľ nie je náš literárny prehľad dostatočne vycibrený, stále sa môžeme spoľahnúť na odporúčania skúsenejších. Recenzie a hodnotenia. Je ich plný Instagram, no nájdeme ich aj priamo pod knihou v danom e-shope.

To najlepšie ešte len prichádza. Dočítaním knihy sa príbeh nekončí. Žije v nás ešte dlho po otočení poslednej stránky. V našej mysli sa rodí neuveriteľné množstvo nových myšlienok, predstavivosť prekonáva zaužívaný stereotyp a sami netušíme prečo, no potreba podeliť sa o zážitky a emócie neutícha. Fascinujúci je fakt, že každému kniha prinesie jedinečné poznanie. Príbeh odohrávajúci sa v našich hlavách je nenapodobiteľný. Takže sa nezabudnite o knihách rozprávať, to k tomu jednoducho patrí.

Na čo čakáte? Hor sa do čítania!

- - Inzercia - -