Dnes je nedeľa, 14.august 2022, meniny má: Mojmír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Priamosť za každú cenu? Fenomén aplikácie Tellonym

marec 24, 2020 - 18:00
Zdravá sebadôvera patrí k predpokladom spokojného života. Len vďaka nej sa dá ustáť, že nás média a sociálne siete denne konfrontujú s ilúziou dokonalého sveta, kde sú ľudia za každých okolností krásni a štýloví.
Foto: 

U dospievajúcich ale môže budovanie sebaúcty narušiť aj jediná nevhodne formulovaná dobrá rada. Nie je teda ťažké domyslieť si, aké škody napácha cielené ubližovanie. Práve v tejto súvislosti sa stále častejšie zmieňuje potenciálna škodlivosť platformy Tellonym, ktorej obľúbenosť medzi mladými stále rastie.

Jedná sa o aplikáciu dostupnú na webe alebo na mobilných zariadeniach, prostredníctvom ktorej si užívatelia navzájom kladú otázky. Pridanou hodnotou je podľa tvorcov skutočnosť, že na rozdiel od iných sociálnych sietí sa dajú správy posielať tiež anonymne – vzniká tak priestor pre úprimné názory.

Nezodpovedané otázky nikto ďalší neuvidí. Pokiaľ sa ale užívateľ odpovedať rozhodne, otázka aj s odpoveďou sa zobrazí celkom verejne na jeho profile. Tellonym navyše umožňuje prepojenie s ďalšími populárnymi aplikáciami, ako je Instagram alebo Snapchat. Mladí užívatelia si väčšinou neuvedomujú možné riziká a naopak vítajú, že sa nimi zverejnené informácie dostanú k čo najširšiemu okruhu ľudí.

Noví priatelia, ale aj šikana

Tvorcovia Tellonymu prehlasujú, že platforma vám pomôže porozumieť sebe, ostatným aj svetu. Vďaka anonymite ľahšie prekonáte sociálnu úzkosť a naviažete kontakt so zaujímavými ľuďmi. Zmiernia sa vaše obavy z odmietnutia a vyznáte city svoje tajnej láske. Vhodne kladené otázky vám odhalia netušené informácie o vašich priateľoch. A navyše konečne zistíte, čo si o vás ľudia naozaj myslia.

Recenzie užívateľov z celého sveta zďaleka nie sú tak ružové. Zaznievajú sťažnosti na prílišnú negativitu, okrem bežných otázok sa užívatelia často stretávajú s vyhrážkami, nadávkami, urážkami a nevhodnými ponukami. Tiež odborníci a rodičia si s obavami všímajú, že platforma Tellonym býva zneužívaná k šikane a sexuálnym útokom, a to aj napriek uisteniu tvorcov, že nevhodné chovanie odsudzujú a aktívne proti nemu bojujú.

Sebadôvera v ohrození

Tellonym sa zdanlivo snaží odlíšiť od ostatných sociálnych sietí, kde záleží predovšetkým na popularite a počte „lajkov“. Na oficiálnych stránkach sa priamo zmieňuje, že kladie väčší dôraz na zmysluplnú konverzáciu, ako na sledovanie ideálov krásy.

Vo výsledku je však obsah tvorený konkrétnymi užívateľmi. A niektorí v recenziách aplikácie sucho konštatujú, že sa sprostými či zraňujúcimi správami skrátka treba počítať. Mladý človek sa o sebe teda skutočne môže dozvedieť veci, ktoré mu do očí nikto nepovie, lenže za akú cenu.  Tvrdé poznámky dokážu sebadôverou mladého človeka poriadne zatriasť. „Obete  prehnanej úprimnosti v období detstva, vykazujú zvýšený sklon k depresiám, majú pochybnosti o sebe, svojej hodnote, trpia pocitmi menejcennosti aj v dospelosti,“ potvrdzuje psychologička a garantka Projektu sebadôvery Dove Mária Tóthová Šimčáková.

Zdravé sebavedomie je úzko spojené so schopnosťou mať rád seba samého, svoje vlastné telo. Tohto sa  dá ale len ťažko dosiahnuť, pokiaľ je dieťa svojimi rovesníkmi neustále anonymne upozorňované na skutočné či domnelé nedostatky.  Kľúčovú úlohu by preto pri zoceľovaní sebadôvery mali zohrávať rodičia. Niekedy je však veľmi ťažké nájsť si k dospievajúcim deťom cestu. Môžu sa preto obrátiť napríklad na stránky Projektu sebadôvery Dove , kde nájdu materiály, ktoré im pomôžu pochopiť, ako sa ich deti cítia, či môžu siahnuť po praktickej príručke Sama sebou.

- - Inzercia - -