Dnes je pondelok, 15.august 2022, meniny má: Marcela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Materská na Slovensku a vo svete- Španielsko

marec 05, 2020 - 17:00
Pri našom pátraní po materskej v iných krajinách sme zablúdili aj do Španielska. Ako sme už spomenuli v minulosti, Španieli deti milujú. O podmienkach materskej nám porozprávala Miška, ktorá v Španielsku žije vyše desať rokov. Spolu s mužom vychovávajú 2,5-ročného syna.
Foto: 
pixabay.com

V kocke

„Mojou výhodou je, že v Španielsku som vyslanou zamestnankyňou z Írska a teda konkrétne moja materská podliehala írskym pravidlám, ktoré sú oproti španielskym štedrejšie. Samozrejme, naštudovala som si aj tie lokálne, lebo ako sa vraví, šťastie praje pripraveným,“ smeje sa Miša. Materská dovolenka v Španielsku trvá 16 týždňov, kedy zamestnávateľ mamičke prepláca 100% jej platu. Nárok pritom vzniká aj s ohľadom na vek. Ženy čo majú menej ako 21 rokov nemusia mať odrobené nič, tie v skupine 21- 26 rokov musia mať odrobených aspoň 90 dní za posledných 7 rokov alebo 180 dní za celý život a tie staršie ako 26 rokov musia mať odrobených 180 dní za posledných 7 rokov alebo 360 dní za celý svoj život. „Na materskú má nárok aj otec, tento rok bol nárok otcov zvýšený z minuloročných 8 týždňov na 12 a v roku 2021 očakávame zvýšenie na 16 týždňov rovnako ako majú aj matky,“ počíta Miška.

kids-3686543_1920.jpg

Foto: 
pixabay.com

Realita

„Čo nasleduje potom? Predsa jasle alebo škôlka, volá sa to tu guardería a od troch rokov pokračuje colegio- škola, tá čoskoro čaká aj môjho syna. Povinná školská dochádzka je od veku šesť rokov,“ pokračujeme v rozhovore. Pestúnky a starí rodičia fungujú tiež, samozrejme záleží na situácii každého. Miška si pochvaľuje pomoc rodiny svojho muža, uznáva, že bez nich by bolo všetko omnoho ťažšie. Vďaka svokre na dôchodku má však o pestúnku postarané a všetci sú spokojní. „Aj my ako deti sme boli stále u babky a bol to pre nás raj,“ spomína.

Teším sa na vás opäť zajtra. K materskej sa vrátime aj v budúcom týždni. Zostaňte s nami.

- - Inzercia - -