Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Na Bratislavskom hrade priblížia Keltský Imbolc

január 25, 2020 - 18:42
Netradičná prehliadka výstavy Kelti v Bratislave opäť priblíži Keltský Imbolc. Nočné podujatie sa uskutočňuje pri príležitosti rovnomenného keltského sviatku, ktorý bol významným medzníkom v roku Keltov, niekdajších obyvateľov mesta. Slovenské národné múzeum (SNM) - Historické múzeum výstavu na Bratislavskom hrade pripravuje na piatok 31. januára. Po prvýkrát si návštevníci v rámci nočnej prehliadky budú môcť pozrieť aj rímsku stavbu II v areáli Hradu, ktorá je prezentovaná ako pamiatka v miest.
Foto: 
bratislava24.sk

Ako pripomenulo národné múzeum, Imbolc slávili Kelti v období medzi zimným slnovratom a jarnou rovnodennosťou a spájali ho s bohyňou Brigit, patrónkou učenia, kováčov, ale aj liečiteľkou. Jej popularita nevymizla ani v kresťanskom svete, pričom práve sviatok írskej patrónky sv. Brigity z Kildare pripadol na 1. februára. „Samotný Imbolc chápali Kelti ako oslavu svetla, obdobie, kedy sa deň predlžoval a noc skracovala. Bola to slávnosť postupného sa prebúdzania zeme po neúrodnej zime, čas, kedy sa obyčajne konala prvá orba a zapaľovali sa pred domami malé ohne symbolicky chrániace príbytky. Imbolc môžeme stotožniť v následnej tradícii s cirkevným sviatkom Hromnice, hromničkami i známou pranostikou „Na Hromnice o hodinu více“, vysvetlila Litváková.

Lektorované nočné prehliadky priblížia Bratislavu ako keltské mesto prostredníctvom starších a najnovších archeologických výskumov netradičnou formou „pod rúškom tmy“. Nočné prehliadky sa uskutočnia v časoch o 18:00, 20:00 a 22:00. Vstup je možný iba v rámci organizovaných skupín, pričom počet osôb na jednu skupinu je obmedzený maximálne na 25 návštevníkov. Vstup na prehliadku je 6 eur za osobu, deti do 15 rokov zaplatia 4 eurá. Lístok je možné rezervovať vopred na meno a čas mailom na hradpodujatia@gmail.com. Uprednostnení budú návštevníci s rezerváciou na meno.

- - Inzercia - -