Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Súťaž! Vyhraj vstupenky na národnú operu Krútňavu

december 16, 2019 - 21:12
Krútňava je „národnou operou“ s ľudovými tancami, zvykmi a asociáciami na folklórne tradície, ale zároveň je i strhujúcou, psychologicky prepracovanou drámou. Je to pohľad do života ľudí, prebývajúcich v lone prírody a spätých s vierou v Boha, ktorí práve z tejto viery, zdedenej po predkoch, čerpajú svoju pevnosť, silu vzchopiť sa a niesť svoj neľahký údel ďalej. Autorom opery je Eugen Suchoň.
Foto: 
www.snd.sk

Krútňavu autor komponoval v rokoch 1941 - 49. Po premiére (1949) mala pohnutý osud: v päťdesiatych rokoch ju upravovali, aby vyhovovala politickým požiadavkám vtedajšieho režimu. S veľkým úspechom ju uvádzali všetky operné scény v Československu, a tiež mnohé divadlá v zahraničí (okrem iného v Budapešti, Moskve, Berlíne, Lipsku, Mníchove a Antverpách). Inscenácia režiséra Juraja Jakubiska je v poradí piatym naštudovaním diela v SND. Dej Krútňavy sa odohráva po prvej svetovej vojne v malej horskej dedinke. Je príbehom mládenca, ktorého žiarlivosť doženie až k vražde. Zločinom si otvorí cestu k svadbe s milovaným dievčaťom, no prenasledujú ho výčitky svedomia, ktoré ho napokon doženú k tomu, že sa sám k svojmu činu prizná a vydá sa do rúk spravodlivosti. .

Ak chcete vyhrať  vstupenky (19.12.  Historická budova Slovenského národného divadla ) na národnú operu Krútňava, stačí odpovedať na jednoduchú otázku. Kto je autorom opery Krútňava. Svoej odpovede  zasielajte na lubica.janegova@starproduction.sk do 18. decembra 2019 do 15.00 hod.

Vyhodnotenie súťaže: Vstupenky získala pani Biziková.

- - Inzercia - -