Dnes je nedeľa, 14.august 2022, meniny má: Mojmír
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Zomrela slávna operná diva, držiteľka cien Grammy

október 01, 2019 - 13:00
Vo veku 74 rokov zomrela medzinárodná operná hviezda Jessye Norman, ktorej vášnivý soprán dopomohol k získaniu štyroch cien Grammy.
Foto: 

 O jej úmrtí informovala hovorkyňa rodiny Gwendolyn Quinn. Umelkyňa skonala v pondelok ráno v newyorskej nemocnici na septický šok a zlyhanie orgánov v dôsledku komplikácií po poranení miechy, ktoré utrpela v roku 2015.

Norman bola priekopníčkou a jednou z mála čiernych speváčok, ktoré si vyslúžili celosvetovú slávu. Vystupovala v uznávaných operných domoch, ako sú milánska La Scala alebo Metropolitná opera v New Yorku a spievala titulné úlohy v operách ako Carmen alebo Aida a predstavila sa tiež v dielach Richarda Wagnera. Nevenovala sa však len opere a klasickej hudbe, ale spievala aj piesne džezového skladateľa Dukea Ellingtona a iných umelcov.

Držiteľka prestížnych ocenení

Norman sa narodila 15. septembra 1945 v Auguste v americkom štáte Georgia, v časoch segregácie. Pochádzala z hudobníckej rodiny a v detstve spievala v kostole. Hudbu mohla študovať vďaka štipendiu na Howard University vo Washingtone, neskôr študovala na Peabody Conservatory a University of Michigan. Svoj operný debut absolvovala v roku 1969 v Berlíne.

V roku 1997 sa ako 52-ročná stala najmladšou osobou, ktorá získala prestížne ocenenie Kennedyho centra, v roku 2010 si prevzala z rúk prezidenta Baracka Obamu Národnú medailu umenia, a mnohé významné univerzity jej udelili čestné doktoráty.

Zdroj informácií / fotografií: SITA, Shutterstock

- - Inzercia - -