Dnes je nedeľa, 14.august 2022, meniny má: Mojmír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Liečte sa, kým nie je neskoro

apríl 10, 2018 - 10:06
Nestane sa to zo dňa na deň, no napriek tomu vás môžu príznaky v počiatočnom štádiu oklamať. Paradentóza, závažné ochorenie ďasien, potrebuje čo najskôr odborné ošetrenie u lekára. Čo si o tom myslí MUDr. Zorica Nemcová?
Foto: 
shutterstock

Ako rozoznať čo najskôr začínajúcu paradentózu?

Pacient príznaky rozozná pri dentálnej hygiene, kedy pri čistená krvácajú ďasná, keď pacient vypľúva krv, prípadne pri zahryznutí napríklad do jablka. Ďasná bývajú červené, niekedy opuchnuté. Môžu sa objaviť aj posuny zubov, vejárovité rozostúpenie predných zubov s prípadnými zväčšenými medzerami medzi zubami (čierne trojuholníky).

Ako sa s ňou popasovať a aké sú možnosti liečby?

+Po spozorovaní prvých príznakov treba ísť k odborníkovi čo najrýchlejšie.
+Dajte si záležať na tom, aby ste absolvovali profesionálnu dentálnu hygienu dva až trikrát ročne.
+Výborným pomocníkom na upokojenie ďasien je laserová terapia, ktorá redukuje baktérie v ďasnovom žliabku.
+Liečba kyselinou hyalurónovou dosahuje výborné výsledky. Je to minimálne invazívna forma terapie, pôsobí antibakteriálne, lieči tkanivá, koordinuje zápalový proces, podporuje hojenie a regeneráciu.
+Dôležitá je i liečba ďasnových žliabkov: Periochip – medikament antiseptického pôsobenia v ďasnovom žliabku po dobu jedenástich týždňov, gély na báze aminokyselín, ktoré sa vkladajú do ďasnových žliabkov.
+Zmierniť príznaky pomáhajú i doplnky stravy, ako napríklad aminokyseliny, vitamíny C, E, D, Q10 či kalcium.

V čom spočíva domáca starostlivosť?

V prvom rade si treba dôkladne čistiť zuby i medzizubné priestory dvakrát denne, určite je dôležitá aj dvakrát ročne dentálna hygiena u stomatológa, k tomu masáže ďasien pri krvácaní trojpercentným peroxidom vodíka zriedeným s vodou 1:1. Nezanedbajte ani výber zubnej pasty. Kupujte si špeciálne zubné pasty a ústne vody, určené na paradontálne ochorenia, gély na domáce použitie na báze kyseliny hyalurónovej alebo na báze účinných prírodných látok napríklad propolis a aloe vera.

- - Inzercia - -