Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Mezzosopranistka Daniela Baňasová: Na veľké úlohy potrebujete aj šťastie

november 21, 2017 - 13:11
Dobrých operných spevákov je dnes veľa a presadiť sa v opernom svete nie je ľahké. Nestačí talent, ani pracovitosť a vytrvalosť, aj keď to všetko je nevyhnutné. Potrebujete aj kus šťastia a správne kontakty. Takto to vidí mezzosopranistka DANIELA BAŇASOVÁ, ktorá zatiaľ viac účinkovala na zahraničných operných javiskách ako na Slovensku.
Foto: 

Popri štúdiu na Vysokej škole múzických umení chodila dva roky aj na hodiny k profesorke Eve Blahovej. S úctou sa vyjadruje o tejto úžasnej dáme a skvelej učiteľke operného spevu, aj keď v čase, keď ju učila, nie vždy prijímala jej rady. „Pani profesorka mi kládla na srdce, že sa musím naučiť všetky operné roly pre mezzosoprán, aby som bola vždy pripravená, ak mi niekto zavolá a ponúkne prácu. Ja som to brala naľahko, nechcelo sa mi toľko učiť, lebo je to časovo náročné. No už som sa presvedčila, že pani profesorka mala pravdu. Trh je dnes presýtený výbornými spevákmi a treba byť vždy pripravený... Už sa mi stalo, že som musela odmietnuť, lebo mi ponúkali rolu, ktorú som nemala v mojom repertoári."

A tak speváčka v čase, keď práve nemá pracovné povinnosti, študuje operné roly pre svoj hlas, aby mohla okamžite vystúpiť na javisko, keď príde ponuka. Cvičí pri študovaní novej postavy denne aj šesť hodín. Je to jej práca a vyžaduje si prísnu disciplínu. Do konca roku 2018, kým platí jej zmluva s jednou talianskou agentúrou, má, našťastie, práce dosť. Čaká ju účinkovanie v talianskych divadlách La Fenice, Teatro Verdi Trieste, Arena di Verona, aj v mníchovskom Herkulessaal der Residenz a s obrovskou pokorou sa pripravuje na koncert v newyorskej Carnegie Hall, kde by mala na budúci rok spievať Mozartovo Requiem.

Kočovnícky život

Byť umelkyňou na voľnej nohe znamená neraz neistotu, niekedy málo práce a inokedy priveľa. Znamená neustále cestovanie, balenie a vybaľovanie kufrov, zvykanie si na zmenu časových pásiem, a niekedy ani nie je čas zvyknúť si a už stojíte na inom javisku. Raz v Mexiku, inokedy v Číne. Je to únavné, ale napriek tomu úžasné a vzrušujúce a Daniele Baňasovej sa to zatiaľ neprejedlo. Nevylučuje, že raz prijme na Slovensku ponuku na stály angažmán, ak takú dostane, a vie si predstaviť, že by spev aj učila. Zatiaľ však spieva najmä v zahraničí a poznajú ju viac talianski ako slovenskí diváci. Nie je jediná. Slovensko má viacero dobrých operných spevákov, ktorí si urobili meno skôr v zahraničí ako doma..

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka Slovenka 47/2017!

- - Inzercia - -