Dnes je nedeľa, 14.august 2022, meniny má: Mojmír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Teror v Barcelone: Zatkli dvoch ľudí

august 17, 2017 - 20:58
Útok dodávkou na známom a turistami vyhľadávanom bulvári Las Ramblas v centre Barcelony si vyžiadal až trinásť obetí. Informovali o tom viaceré španielske médiá, okrem iných rádio Cadena SER a televízia TV3. Agentúra Associated Press (AP) zatiaľ hovorí o piatich obetiach ležiacich na zemi, polícia zatiaľ oficiálne potvrdila jednu obeť a informovala, že 32 ďalších ľudí utrpelo vážne zranenia.
Foto: 
sita

"Potvrdzujeme teroristický útok," oznámila krátko po udalosti katalánska polícia. Následne uzatvorila bulvár, prikázala zatvoriť aj všetky obchody a prevádzky na ňom, ako aj neďaleké stanice metra a vlaku. Nariadila tiež, aby sa ľudia miestu útoku a jeho okoliu vyhýbali, celú oblasť monitoruje helikoptéra. Útočníci boli podľa internetovej stránky denníka El País dvaja a po incidente sa skryli v bare v jednej z vedľajších ulíc.

Polícia zatkla v súvislosti s útokom na rušnom bulvári Las Ramblas v centre Barcelony dve osoby. Informoval o tom vo štvrtok večer regionálny katalánsky prezident Carles Puigdemont. Zároveň uviedol, že pri útoku zahynulo najmenej dvanásť ľudí a ďalších 80 je hospitalizovaných. Predchádzajúce informácie od regionálneho ministra vnútra hovorili o trinástich potvrdených obetiach.

Starostka Barcelony Ada Colau oznámila, že v piatok si obyvatelia mesta uctia obete útoku minútou ticha a v centre mesta sa bude konať spomienkové zhromaždenie. Ako vyhlásila, Barcelončania "musia ukázať, že nie sú vystrašení a že sú zomknutejší ako kedykoľvek predtým".

Informácie o identite útočníkov sa zatiaľ rôznia. Podľa televízie TV3 je jedným z nich Španiel marockého pôvodu, niektoré iné médiá už priniesli aj jeho údajné meno - Driss Oukabir. Podľa niektorých informácií však po osobe menom Driss Oukabir bolo len spustené pátranie, keďže si nedávno požičala bielu dodávku, rovnakú, s akou bol spáchaný útok, a nie je pritom isté, či práve on je jedným zo zatknutých podozrivých.

Niektoré médiá informujú, že požičané dodávky boli dve, z ktorých s jednou bol spáchaný útok a druhá bola pripravená na útek z miesta činu.

Polícia večer poprela informácie niektorých médií o tom, že dvaja údajní páchatelia útoku sa skrývajú v bare Rey de Istanbul neďaleko Las Ramblas a obkľúčila ich v ňom polícia.

Polícia krátko po útoku uzatvorila bulvár Las Ramblas aj jeho okolie, prikázala zatvoriť aj všetky obchody a prevádzky na tomto území, ako aj neďaleké stanice metra a vlaku. Nariadila tiež, aby sa ľudia miestu útoku a jeho okoliu vyhýbali.

- - Inzercia - -