Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Zomrela dlhoročná sólistka Opery SND Jaroslava Sedlářová

jún 21, 2017 - 10:29
Dlhoročná sólistka Opery SND Jaroslava Sedlářová zomrela. Ako informovala agentúru SITA tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková, Sedlářová pôsobila v SND celé tri desaťročia od divadelnej sezóny 1962/1963 až do roku 1992.
Foto: 

Jaroslava Sedlářová sa narodila 26. apríla 1931 v Užhorode, zomrela 16. júna v Bratislave. Študovala na konzervatóriu v Brne, po absolvovaní v roku 1957 účinkovala v divadle v Opave a od roku 1962 v SND v Bratislave. "Svoje operné postavy obdarila nielen zaujímavo sfarbeným mezzosopránom, ale aj sugestívnym herectvom v romantickom i modernom opernom repertoári. Kritici aj operní fanúšikovia ocenili jej vstup na operné dosky démonickou Azucenou v inscenácii Verdiho opery Trubadúr," informuje Pažitková.

Sedlářová v Opere SND stvárnila vyše 70 postáv, účinkovala aj na Novej scéne v Bratislave, v Národnom divadle v Prahe i Brne. "Z Verdiho postáv spomeňme Ulriku z Maškarného bálu, či majestátnu Amneris z opery Aida, Ortrúdu z Wagnerovho Lohengrina, zaujímavo kreovala Dvořákovu komickú Kaču alebo Ježibabu v Rusalke. V ruských operách bola napríklad Grófkou v Čajkovského Pikovej dáme alebo Ňaňa v opere Eugen Onegin," uvádza v správe SND. Jaroslava Sedlářová sa predstavila aj v slovenských operách ako Mara v Cikkerovom Jurovi Jánošíkovi alebo ako Madame Kitajevová vo Vzkriesení. Jaroslava Sedlářová bola jednou z významných predstaviteliek silnej generácie operných sólistov SND 60. rokov minulého storočia.

- - Inzercia - -