Dnes je streda, 10.august 2022, meniny má: Vavrinec
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Galavečer Viva Balet! otvorí trinásty ročník festivalu VIVA MUSICA!

máj 30, 2017 - 12:41
Mimoriadny projekt Viva Balet! poukazuje na výnimočnosť baletného umenia na Slovensku, na jeho históriu, osobnosti a špecifiká. Dramaturgická línia večera priblíži profesionálnu dráhu tanečníka – od prvých krôčikov v baletnej prípravke, cez štúdium na konzervatóriu až po účinkovanie v divadle. Na divadelných doskách sa tak predstavia všetky tanečné generácie, od tých najmenších tanečníkov až po najväčšie hviezdy pôsobiace doma i v zahraničí.
Foto: 

V sále Opery a baletu Slovenského národného divadla (nová budova) sa v piatok 30. júna môžu diváci tešiť na vedúceho sólistu Holandského národného baletu Jozefa Vargu, sólistku petrohradského Michailovského divadla Andreu Laššákovú, sólistov Ninu Polákovú a Romana Lazíka, ktorí nachvíľu vymenia javisko Viedenskej štátnej opery za to bratislavské. V rámci galavečera sa tiež predstavia sólisti SND Silvia Najdená a Andrej Szabo, sólistka Baletu Štátneho divadla Košice Eva Sklyarová, ktorej kariérne začiatky sú úzko späté s pôsobením v SND, ale aj mimoriadne talentovaná študentka 3. ročníka Konzervatória Evy Jaczovej – 13-ročná Karin Bečvarová.

vivamusica001.jpg

Foto: 
Ramon Leško

vivamusica005.jpg

Foto: 
Ramon Leško

vivamusica010.jpg

Foto: 
Ramon Leško

vivamusica004.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Symfonický orchester 

Tieto tanečné osobnosti uvedú choreografie z klasického i moderného repertoáru. Medzi baletnými fragmentmi nebudú chýbať čísla z najznámejšieho baletu všetkých čias – Labutieho jazera, z Prokofievovho baletu Romeo a Júlia, ale tiež dramatický duet z baletu Anna Karenina či energické Rachmaninove Jarné vody, pre ktoré sú charakteristické akrobatické prvky a živelná dynamika. Tanečníkov počas večera bude sprevádzať Symfonický orchester Viva Musica! pod taktovkou dirigenta Martina Leginusa.

Ambasádorka klasickej hudby, ktorá narúša stereotypy opernej divy vo všetkých smeroch 

Na svojom konte má viacero prestížnych ocenení, medzi inými aj cenu Grammy, nahráva exkluzívne pre Deutsche Grammophon a za sebou má spolupráce s takými menami ako Daniel Barenboim, Gustavo Dudamel, Sir Simon Rattle, Los Angeles Philharmonic či New York Philharmonic! Kanadská sopranistka Measha Brueggergosman patrí k svetovej opernej špičke, avšak okrem opery sa špecializuje aj na oblasť piesňového repertoáru. Jej prvá nahrávka pre Deutsche Grammophone Surprise s piesňami W. Bolcoma, A. Schoenberga a E. Satieho je považovaná za jeden z najvýraznejších debutov. 

Týždenník Slovenka je dlhoročným mediálnym partnerom jedinečného festivali VIVA MUSICA! V deň tlačovej koncerencie oslavoval riaditeľ festivalu Matej Drlička narodeniny, ktorému za celé vydavateľstvo zo srdca pogratuvala riaditeľka vydavateľstva Star production Mária Reháková

vivamusica013.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Podporiť riaditeľa festivalu prišla i jeho manželka, operná diva Adriana Kučerová s malým synčekom Lukášom. 

vivamusica015.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.sk alebo na www.vivamusica.sk.

Podujatie z verejných zdrojov podporuje Fond na podporu umenia.

- - Inzercia - -