Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Poznáme víťazov Najkrajšej torty za rok 2016!

november 13, 2016 - 12:48
Vianočný stromček, misa plná polievky s kuriatkom, marcipánové tekvičky na čokoládovej torte či čokoládový strašidelný hrob. To je len krátka ukážka z toho, aké cukrárske diela predviedla súťaž Hľadáme najkrajšiu tortu.
Foto: 

Takmer dvesto amatérskych cukrárov sa prihlásilo fotografiu svojich sladkých veľdiel do tretieho ročníka súťaže Hľadáme najkrajšiu tortu, ktorej vyhlasovateľom je mesačník Praktická Slovenka. Do finále postúpila desiatka šikovných cukrárok, pre ktoré je pečenie a zdobenie tort obrovskou vášňou a koníčkom, napriek tomu, že cukrárske remeslo neštudovali a venujú sa mu len v amatérskej rovine. Kategóriu cukrárkych profesionálov zastupovali tento rok dve súťažiace, a to cukrárky zo Simply Vegan a finalistka kulinárskej šou MasterChef Razija Balkanovič,  ktorá si porotu získala originálnou prácou a napokon vo svojej kategórii aj vyhrala.

Za myšlienkou projektu Hľadáme najkrajšiu tortu stojí majiteľka vydavateľstva Star production, Mária Reháková. Filozofia súťaže spočíva v cukrárskej fantázii. Nie je dôležité, či do súťaže autor prihlásil svadobnú, narodeninovú alebo detskú tortu, pretože pod heslom "najkrajšia torta" sa môže ukrývať každá. Pri výbere finalistov rozhodovala najmä originalita námetov jednotlivých tort.

torta0048.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Najkrajšia Torta Mária Reháková

Autor: 
Milan Kulifaj

Finalisti sa stretli v priestoroch nákupného centra Bory Mall, kde pred očami divákov i odbornej poroty museli doma predpripravené korpusy zdobiť. Na zdobenie tort mali finalisti päť hodín čistého času, počas ktorého museli zvládnuť torty upraviť do takej podoby, v akej ju do súťaže prihlásili. Do porotcovských kresiel zasadli: Daniela Vidová - šéfredaktorka mesačníka Praktická Slovenka, Ádám Soós – šéfcukrár hotela DoubleTree by Hilton v Bratislave, Marián Hornyak – marketingový manažér nákupného centra Bory Mall, Monika Sisková – cukrárka a nominantka ankety Slovenka roka 2014  v kategórii Biznis a manažment, dizajnovú stránku tort posudzoval najmä výtvarník akademický maliar Daniel Bidelnica a Dávid Dobrotka zo spoločnosti Tescoma. Súťažiaci mali päť hodín času na finálne ozdobenie svojho cukrárskeho diela. "Porota prihliadala na celkový dizajn tort, vizuálnu prepracovanosť detailov a, samozrejme, chuť," hovorí porotkyňa Monika Sisková.

Najkrajšia Torta Monika Siskova

Autor: 
Milan Kulifaj

torta0027.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

torta0028.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

torta0026.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

torta0037.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

O prvom mieste rozhodla porota jednoznačne, dokonca sa zhodla aj s diváckym hlasovaním. Titul profesionálna Najkrajšia torta i divácku cenu získalo dvojposchodové vianočné Vianocami inšpirované dielko kuchárky a cukrárky Razije Balkanovič. Medzi talentovanými amatérmi jednoznačne zabodovala jesenná trojposchodová torta pani Zuzany Bezákovej. "Táto torta v sebe spojila všetko, čo by mala váťazná torta obsahovať. Lahodnú chuť, nápad a do posledných detailov skvelo zvládnutý dizajn," hovorí šéfredaktorka Praktickej Slovenky Daniela Vidová. Druhá priečka patrila svadobnej torte od Barbory Belánovej, ktorá bola bohato zdobená cukrárskymi orchideami.

Najkrajšia Torta Daniela Vidová

Autor: 
Milan Kulifaj

 

- - Inzercia - -