Dnes je nedeľa, 14.august 2022, meniny má: Mojmír
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Miguel V Cervantesovi. Divadlo zázrakov

október 20, 2016 - 14:00
Španielske veľvyslanectvo v Bratislave v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom uvádzajú výstavu “Miguel V Cervantesovi. Divadlo zázrakov”, ktorú organizuje Španielska štátna agentúra pre kultúrnu činnosť - Acción Cultural Española (AC/E), Madridský samosprávny kraj a Cervantesov inštitút, a ktorú kurátorsky pripravila spoločnosť „ i con i “.
Foto: 

Miguelanxo Prado a David Rubín, dvaja významní ilustrátori a autori komiksov, interpretujú predlohu súčasným jazykom ilustrácie a komiksu. Výstava dáva do kontrastu dve rozprávačské úrovne: skutočnú, zodpovedajúcu Cervantesovmu životu, a fiktívnu, znázornenú jeho známou jednoaktovkou.

Španielska štátna  agentúra  pre  kultúrnu  činnosť  AC/E,  Madridský  samosprávny  kraj  a Cervantesov inštitút touto výstavou pri príležitosti 400. výročia úmrtia Miguela de Cervantesa v roku 2016 vzdávajú hold najväčšej osobnosti španielskej literatúry.

Bratislava, 17. októbra 2016. Pre veľký úspech v košických Kasárňach/Kulturparku v júli, kde ju videlo viac než tisíc návštevníkov, bude výstava "Miguel V Cervantesovi. Divadlo zázrakov” slávnostne sprístupnená aj v Bratislave dňa 26. októbra 2016 o 18.00 h v Galérii pod divadlom MDPOH.

Výstavu "Miguel V Cervantesovi. Divadlo zázrakov” pripravila Španielska štátna agentúra pre kultúrnu činnosť AC/E, Madridský samosprávny kraj, Cervantesov inštitút a Španielske veľvyslanectvo v Bratislave v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom pri príležitosti 400. výročia úmrtia spisovateľa, ktorý mal nesmierny význam a vplyv na svetovú literatúru a  ktorého texty boli nespočetnekrát analyzované a naštudované.

Projekt, ktorý navrhol a kurátorsky spracoval tím “i con i”, zobrazuje fascinujúcu osobnosť, ktorou bol Miguel de Cervantes, prostredníctvom jednej z jeho medzihier, Divadla zázrakov, diela, v ktorom sa autor zaoberá dialektikou pojmov fikcia/skutočnosť a ktoré má veľa autobiografických čŕt.

Za jazyk si autori zvolili ilustráciu: jazyk, vďaka ktorému sa divák prenesie do minulosti a zároveň priblíži historický príbeh súčasnému publiku, vrátane rodín s deťmi. Miguelanxo Prado, realistický ilustrátor, držiteľ Národnej ceny za komiks 2013, prezentuje Cervantesov život s dôrazom na rozprávanie skutočnosti. David Rubín, v posledných rokoch jeden z najznámejších španielskych autorov komiksov, znázorňuje príbeh Divadla zázrakov z pohľadu imaginárneho sveta.

Miguel de Cervantes mal veľmi vášnivý život, hoci sa o ňom vie veľmi málo. Bol špiónom kráľa Filipa II, pracoval pre cirkev, zažil pirátsky útok na mori, bol uväznený, bol vyberačom daní, sporadickým manželom, neúnavným cestovateľom… Jeho veľký úspech, Don Quijote, však zatienil jeho vlastnú osobnosť a jeho život bol navždy opradený tajomstvom.

Výstava

“Miguel V Cervantesovi” nazerá na scény zo Cervantesovho života prostredníctvom ilustrácií Miguelanxa Prada, v prepojení s Divadlom zázrakov, ktoré ilustroval David Rubín. Prado realistickým jazykom načrtáva fyzickú stránku spisovateľa a jeho životnú cestu, pričom využíva tých zopár overených životopisných údajov, ktoré sú k dispozícii, zatiaľ čo Rubín prenáša akčnosťDivadla zázrakov na komiksové políčka a dáva tvár jeho postavám.

Naratívna časť výstavy je rozdelená na tri časti. Prvá zachytáva výjavy z každodenného života Cervantesa a predstavuje postavy medzihry. V ďalšej časti opisuje životné etapy Cervantesa ako spisovateľa, ktoré sa prelínajú s väčšinou deja medzihry. Na záver sa objaví Cervantesovo druhé ja     a kritika spoločnosti a zároveň sa rozuzľuje zápletka Divadla zázrakov.

Výstava stavia proti sebe dve rozprávačské úrovne: tú skutočnú, ktorá zodpovedá životu autora, a fiktívnu, ktorú predstavuje jeho známa medzihra. Postupne sa vynárajú univerzálne témy ako spoločenská trieda, láska, rodina, peniaze, vzdelanie, náboženstvo, povolanie spisovateľa  a alter ego, prítomné v Cervantesovom živote aj diele.

Zámerom výstavy je predstaviť vášnivú postavu, ktorou Miguel bol, prostredníctvom opätovného čítania jednej z jeho divadelných hier, ktoré sa nikdy nedočkali zinscenovania, Divadla zázrakov.

36 umeleckých ilustrácií a komiks

Miguelanxo Prado dostal za úlohu oživiť Miguela de Cervantesa a interpretovať a reprezentovať 36 významných a prekvapivých stránok spisovateľovho života. Jeho ilustrácie sú zmesou humoru, ľudskosti a irónie, ktorá nás prenáša do fascinujúcich epizód Cervantesovho života, objavujúc jeho myšlienky, frustrácie a sny. Ilustrátor volí najmaliarskejší a najrealistickejší štýl s tenkými linkami a jemnými farbami, množstvom detailov, ale vždy tak akurát, bez toho, aby skončil pri ornamente.

David Rubín mal zase premiestniť Divadlo zázrakov na plôšky komiksu, čím klasický divadelný text pretvoril na súčasný 32-stranový komiks. S tvorivým jazykom, ktorý ponúka čistú akčnosť, nám jeho kreatívne prostriedky pomáhajú vybaviť silou a súčasnosťou tento príbeh zasadený do 17. storočia, ktorý však rozoberá univerzálne témy, a ktorých kritika na pozadí sa môže aplikovať aj na súčasný spoločenský kontext.

- - Inzercia - -