Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Opera SND pozýva na premiéru Faustovho prekliatia

október 17, 2016 - 15:41
Premiéra poloscénické uvedenia hudobnodramatického diela Hectora Berlioza je prvou novinkou Opery SND v začínajúcej sa divadelnej sezóne 2016/ 2017
Foto: 

Jedno z prvých zhudobnení svetoznámej veršovanej drámy Faust od Johanna Wolfganga Goetheho Faustovo prekliatie Hectora Berlioza uvedie Opera Slovenského národného divadla (SND). Naša prvá operná scéna prinesie dramatickú legendu v štyroch častiach ako prvú premiéru sezóny 2016/2017 v piatok 21. októbra o 19:00 v Sále opery a baletu SND, v sídle divadla na Pribinovej ulici v Bratislave. Informovalo národné divadlo. Monumentálne hudobnodramatické dielo z roku 1846 o ľudskom bytí, o našich prioritách, veciach medzi nebom a zemou prinesie Opera SND v poloscénickom uvedení v réžii generálneho riaditeľa SND Mariána Chudovského a v hudobnom naštudovaní a pod taktovkou dirigenta Rastislava Štúra. Pôjde o vôbec prvé uvedenie tohto diela na slovenskom javisku. Po premiére sa priaznivci klasickej tvorby na Faustovo prekliatie môžu tešiť najbližšie 12. novembra a v novom roku 13. januára. Titul stvárnia sólisti Monika Fabianová, Ľudovít Ludha, Daniel Čapkovič, Boris Prýgl, Erina Akatsuka, Valéria Stašková, Andrej Szabo a Peter Dedinský spolu s orchestrom a zborom Opery SND, zborom Baletu SND a Pressburg Singers pod vedením Janky Rychlej.

Ako v anotácii k novinke pripomína SND, jeden z veľkých iniciátorov hudobného romantizmu francúzsky skladateľ Hector Berlioz (1803 - 1869) sa zapísal do hudobnej histórie ako veľký vizionár. "Vo svojom Faustovom prekliatí vytvoril jedno z prvých zhudobnení Goetheho nesmrteľnej literárnej predlohy, ktorá ho fascinovala. Našiel v nej paralelu vlastného zápasu rozorvanej, osamotenej individuality, hľadajúcej vyšší zmysel života. Zápasu, ktorý sa v jeho umeleckej vízii končí tragicky. Jeho dielo nie je operou ale ani koncertnou skladbou, predstavuje žánrovo zvláštny útvar, ktorý je vždy novou a celkom osobitnou výzvou pre interpretov na ceste k pochopeniu jeho neopakovateľného magického sveta," píše SND. 

Na spracovaní Berliozovho Faustovho prekliatia sa v národnom divadle podieľali popri spomínaných tvorcoch aj Igor Holováč (choreografia), Pavel Procházka (zbormajster), Pavol Smolík (dramaturgia) a Jaroslav Válek (výtvarná spolupráca). 

Viac o programe Slovenského národného divadla možno nájsť na jeho webstránke http://www.snd.sk.

- - Inzercia - -