Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Tehotenstvo a starostlivosť o zuby: Straty vápnika sa nebojte, nepodceňte ale prevenciu

august 28, 2016 - 11:35
Očakávanie narodenia bábätka je obdobím, ktoré by si nastávajúce mamičky mali predovšetkým bez starostí užívať. Príbehy o tom, že tehotenstvo vždy negatívne ovplyvní zdravie zubov, môžu tento pokoj ľahko narušiť. V skutočnosti sa netreba obávať, že by platilo "1 tehotenstvo = 1 zub preč". Viac než strata vápnika, často označovaná za hlavné ohrozenie, sa môžu prejaviť už pred otehotnením vzniknuté kazy a zápaly. So správnou prevenciou a citlivým vnímaním zmien, ku ktorým v ústnej dutine počas tehotenstva dochádza sa ale dopadov na zdravie mamičky ani dieťatka netreba obávať.
Foto: 
Pixabay

Počas vnútromaternicového vývoja plodu prechádzajú tehotné ženy hormonálnymi zmenami, pričom niektoré z nich môžu mať negatívny vplyv na organizmus nastávajúcej matky.

Premietnuť sa môžu okrem iného aj do stavu jej ústnej dutiny. Lekári vyvracajú všeobecbe rozšírený názor, že by gravidita spôsobovala odvápnenie chrupu. Pozornosť si však počas tehotenstva viac ako inokedy vyžadujú ďasná. V dôsledku pôsobenia ženských hormónov totiž môže dochádzať k ľahšiemu prenikaniu škodlivín zo zubného povlaku práve do ďasien, kde podporujú vypuknutie zápalového ochorenia. Zápal ďasien, označovaný ako tehotenská gingivitída, postihuje cez 30% nastávajúcich mamičiek. Paradontologička MUDr. Ducková zo Stomaklinik v Bratislave ale zároveň dodáva: "Z vlastnej skúsenosti viem, že záleží na tom, aký má stav ústnej dutiny a hygienické návyky žena pred otehotnením. Pri správnej prevencii a starostlivosti spravidla nedochádza k žiadnemu radikálnemu zhoršeniu, ktoré by na zuboch zanechalo trvalé následky."

V tehotenstve je aj pre ústnu dutinu najkritickejší prvý trimester. Nastávajúce mamičky sa často stretávajú s nevoľnosťou, ktorú sprevádza zvracanie a výkyvy hladiny pH. Kyslé žalúdočné šťavy potom naleptávajú zubnú sklovinu a je potrebné ich pôsobenie neutralizovať. Ideálne je vyplachovanie úst po zvracaní čistou vodou, ústnou vodou, alebo napríklad aj mliekom."S čistením kefkou je však vhodné chvíľu počkať, pretože naleptaný povrch zuba je proti nemu v tej chvíli menej odolný a mohlo by dôjsť k jeho poškodeniu. Spravidla počas 5 až 15 minút sa účinkom slín pH čiastočne zvýši a tým sa aj zlepší odolnosť povrchu zubov,"upozorňuje MUDr. Ducková.

Oplatí sa tiež vybrať vhodnú zubnú pastu. Riešenie pre starostlivosť v tehotenstve ponúka zubná pasta Zendium so svojím zložením, ktoré navyše obsahuje kombináciu enzýmov a proteínov pôsobiacich v súlade s prirodzenými funkciami ústnej dutiny. Enzýmy a proteíny obsiahnuté v zubných pastách Zendium pomáhajú podporovať prirodzenú obranyschopnosť ústnej dutiny a poskytujú viac sily v boji  proti príčinám dentálnych problémov. Obsahujú fluorid, ktorý posilňuje zubnú sklovinu a pomáha chrániť pred vznikom zubného kazu. Zubné pasty Zendium sú typické svojou jemnou chuťou a vôňou.  Vyhovovať preto budú aj citlivému čuchu a chuti nastávajúcich mamičiek.

 Dôležité je predovšetkým v starostlivosti o ústnu dutinu, v dôsledku únavy alebo naopak pribúdajúcich aktivít a povinností spojenými s prípravami na príchod dieťatka, nerezignovať. MUDr. Ducková dopĺňa: "Základom správnej starostlivosti počas tehotenstva je správne čistenie zubov aspoň raz, ale ideálne dvakrát denne doplnené o používanie medzizubných kefiek a zubných nití. Je dôležité používať správnu zubnú pastu a ústnu vodu adekvátnu konkrétnym problémom ústnej dutiny, či už ide o zápal ďasien, zvýšenú kazivosť či citlivosť. V priebehu tehotenstva by nastávajúce mamičky mali tiež dvakrát navštíviť svojho stomatológa a ak je nutné, podľa odporúčania lekára aj dentálnu hygieničku.“

- - Inzercia - -