Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

7 zákonitostí pri farbení vlasov

október 21, 2011 - 12:08
Väčšina z nás má už skúsenosť s farbením vlasov. Niektoré si ich farbíme, pretože si chceme oživiť vlastnú farbu alebo sa nám len zažiadalo trocha zmeny.
Foto: 

A iné zasa preto, že chceme prekryť šedivé vlasy poukazujúce na náš vek. Nech už sú naše motívy akékoľvek, vždy by sme mali dodržiavať zásady správneho farbenia, aby sme s našou zmenou boli čo najspokojnejšie a aby nám farba čo najdlhšie vydržala.


Omladnite s farbami
1. Zvoľte si správny odtieň

Zafarbiť si vlasy dnes nie je žiadny problém. Obchody ponúkajú výber z veľkého množstva značiek a farieb. Vyberajte si však farbu, ktorá sa líši jedným až dvoma odtieňmi od tej vašej. Máte tak istotu, že nič nepokazíte a navyše dodáte vašim vlasom lesk a sýty odtieň. Ak by ste chceli skúsiť väčšiu zmenu, napríklad z tmavej na blond, odporúčame vám zveriť sa do rúk odborníka, pretože takéto experimenty by nemuseli dopadnúť podľa vašich predstáv.

2. Farby nemiešajte

Odolajte pokušeniu vytvoriť si vlastný odtieň zmiešaním dvoch farieb. Toto skutočne nechajte na kadernícke salóny, ktoré pracujú s inými (profesionálnymi) farbami. A už vôbec sa nepokúšajte zmiešať dve značky, každá má totiž iné zloženie a inak sa na vlasoch správa.

3. Pred farbením nepoužívajte kondicionér

Väčšina farieb sa aplikuje na suché, neumyté vlasy. Preto pri poslednom umytí vlasov pred farbením nepoužívajte kondicionér ani iné masky či regeneračné kúry. Tie totiž vlas obalia, farba doň ťažšie preniká a intenzita výsledného odtieňa by mohla byť omnoho menšia.

4. Vlasy nefarbite príliš často

Ak patríte k ženám, ktoré si vlasy farbia kvôli šedinám, vo farbení by mala byť určitá pravidelnosť. Ale aj tak by ste si ich nemali farbiť častejšie ako raz za štyri až šesť týždňov, aby ste vlas veľmi neporušili. Ak je to nevyhnutné, zafarbite si len odrastené vlasy a farbu na ostatné vlasy nenanášajte.

5. Farbené vlasy neumývajte

Nemáme na mysli, aby ste dali zbohom svojim hygienickým návykom, ale farbené vlasy by sa prvý týždeň nemali umývať. Pigment sa tak dokonalejšie zafixuje. Okrem toho, pre farbené vlasy je lepšie, ak sa príliš často neumývajú. Farba sa nebude tak rýchlo vymývať a vlasy budú dlhšie lesklé.

6. Používajte správne prípravky

Mohlo by sa zdať, že nezáleží na tom, aký šampón používate, ale roztriedenie šampónov podľa typov vlasov má svoje opodstatnenie. Ak budete používať vlasové prípravky špeciálne určené na farbené vlasy, farba sa tak rýchlo „nevyperie“ a vlasy budú aj patrične ošetrené.

7. Bez kondicionéru ani na krok

Aj keď dnešné farby sú k vlasom oveľa šetrnejšie ako kedysi a dokonca obsahujú aj regeneračné zložky, stále je to chemický zásah do zdravých vlasov. Preto farbené vlasy hýčkajte a starajte sa o ne aj po farbení. Kondicionér na farbené vlasy by mal byť pri každom umývaní samozrejmosťou. Vlasy budú po ňom ošetrené, hebké a ľahko sa rozčešú.

 

Radí kaderník Branko Belan zo salónu Donna Uomo

Vlasy patria k tým častiam nášho zovňajška, ktoré sú najviac viditeľné, a preto či už máme rokovanie, rande, alebo bežný pracovný deň, vlasy by mali pôsobiť prirodzene, zdravo a upravene. Pri farbení vlasov je veľmi dôležitý výber farby. Treba vychádzať z typológie človeka a zohľadniť pri tom, či je to teplý alebo studený typ. Nie každému sa totiž hodí akýkoľvek odtieň farby. Zlým výberom farby sa môžu na tvári zvýrazniť nežiaduce črty. A naopak, so správne zvoleným odtieňom môžeme pleť rozjasniť, zvýrazniť farbu očí alebo vyzdvihnúť tie časti tváre, ktoré potrebujeme. Ak uprednostňujete domáce farbenie pred kaderníkom, dbajte na správny výber farby. Určite poznáte z okolia alebo z vlastnej skúsenosti prípady, keď kúpená farba v obchode mala po aplikovaní úplne iný výsledok, ako sľuboval obrázok. Chyba nastala najskôr pri zlom výbere farby. Kaderník totiž pred tým, ako vlasy nafarbí, najprv zohľadní, aký  je váš prirodzený pigment vo vlasoch alebo aký výsledný odlesk chcete dosiahnuť. Na základe toho zvolí z farebnej škály tú farbu alebo kombináciu viacerých farieb zmiešaných spolu, aby bol želaný výsledok naozaj totožný s vašou požiadavkou. Toto je jeden z hlavných benefitov farbenia v kaderníckych salónoch. Pri farbení doma teda zohľadnite všetky tieto okolnosti. Nezabúdajte, že následné ošetrenie farbených vlasov je alfou a omegou starostlivosti. Nie je nič horšie ako vyblednutá, nelesklá a suchá hriva. Preto ako základ používajte šampón podľa typu pokožky hlavy (lupiny, suchá pokožka) a ako druhý bod ošetrenia je žiaduce použiť kondicionér. Ako doplnok je vhodné raz týždenne použiť masku na vlasy. Ak nepoužívate kondicionér, pretože máte po ňom mastné a ťažké vlasy, je to preto, že ste zvolili nesprávny druh. Nezanevrite automaticky na tento bod starostlivosti. Dámy, ktoré chodia do kaderníctva, majú o starosť menej, pretože toto všetko by mal za nich vyriešiť kaderník. Nezabúdajte na seba a na to, čo vás robí krajšími a šťastnejšími.


Autor: KRISTI KLEIMAN
Foto: Thinkstock, archív

- - Inzercia - -